You are currently viewing Podlahy do domu
Podlahy do domu

Podlahy do domu

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Podlahy do domu by sme si mali dôkladne vybrať, a uistiť sa, že sú nielen pekné a esteticky pôsobiace, ale hlavne kvalitné. Také, ktoré nám budú slúžiť dlhé roky. Kvalitná podlaha by mala vydržať aj polstoročie. A vôbec nehovoríme len o podlahách v obytných priestoroch, ale aj na terase a balkóne. Existujú desiatky druhov podláh, ktoré sa líšia svojím tvarom, materiálom, odolnosťou aj systémom pokládky. Do každej miestnosti je vhodné niečo iné (na terasu si predsa tiež nedáte plávajúcu podlahu ako trebárs do obývačky, ale takú, ktorá je extra odolná aj voči výkyvom počasia), ale treba mať na zreteli, že podlahy by v dome alebo byte mali aj harmonicky ladiť, farebne aj materiálovo. Dnes sa spolu pozrieme na podlahy do interiéru aj exteriéru.

Podlaha do domu

Plastová podlaha na terasu

Počuli ste už o nej? Táto ekonomicky výhodná a pomerne kvalitná alternatíva ku klasickým dreveným podlahám si razí cestu popularity najmä posledné roky. Plastová podlaha sa vyrába vo forme dlaždíc, či už štvorcových alebo obdĺžnikových. Môžete si vybrať z množstva farieb aj povrchových úprav (drážkovanie, vrúbkovanie a podobne), hrúbok a rozmerov. Výrobcovia sa čoraz viac zameriavajú aj na ekológiu, preto sú mnohé plastové dlaždice vyrábané z recyklovaných plastov. Nájdete aj napodobeniny dreva či kameňa, ktoré sa hodia na všetky prírodne ladené terasy. Na tie moderné sa vám zas skvele budú hodiť čierne plastové dlaždice. Medzi ich výhody jednoznačne patrí cena, tá je oproti prírodným materiálom značne nižšia. Plast je ľahký na údržbu, no logicky nevydrží to, čo kameň. Ďalšou nevýhodou môže byť aj to, že v lete môže priveľmi zadržiavať teplo a bosou nohou naň tak ľahko nestupíte.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Markízy na balkón ,

Izolácia balkóna , Ako klásť plávajúcu podlahu

Balkónová podlaha

Tak ako na terasu, aj na balkón sa hodí podlaha, ktorá je odolná a vydrží aj vrtochy počasia ako je dážď, sneh a mráz. Pri kladení podlahy sa treba v prvom rade uistiť, že balkón je dobre vyspádovaný, a teda dažďová voda na sa ňom nebude hromadiť. Odborníci radia investovať radšej do trochu drahšej podlahy, ktorá vám ale vydrží roky. Medzi tie najkvalitnejšie patrí drevená a betónová podlaha, no pripravte sa na väčšie výdavky. Keramické dlaždice sú tiež dobrou voľbou a nesmrteľnou klasikou. Ak sa vám páči drevo, ale nemáte naň, môžete zvoliť drevoplast, ktorý tento prírodný materiál skvele imituje ale cena je prijateľnejšia. Vedeli ste, že na balkón si môžete dať aj umelý trávnik? Bez problémov na ňom vydržíte aj bosými nohami, a bonusom je, že dnešné umelé trávniky sú na nerozoznanie od tých živých. Poteší vás aj jeho cena a ľahká údržba ( a potešia sa mu aj domáci miláčikovia). Preferujte umelý trávnik jemnejší, zo zabudovaným samodrenážnym systémom.

Podlaha do domu

Suché podlahy do domu

Suché podlahy sú vlastne plávajúce podlahy, pri ktorých je suchá zmontovaná podlahová doska oddelená od nosnej podkladovej konštrukcie pružnou medzivrstvou zo suchého podsypu, polystyrénu, sadrokartónových dosiek alebo minerálnej izolácie. Takto sa dá vyrovnať starý nerovný betónový základ, ale aj tepelne izolovať podlahy v prípade rekonštrukcie. Toto riešenie je ideálne nielen pri novostavbách ale aj prerábkach, v bytoch aj domoch. Suchá izolácia sa dá použiť až do výšky 10 mm, alebo aj viac v prípade sadrokartónových dosiek (tie majú hrúbku udávanú výrobcom, ktorá sa môže líšiť). Suchá podlaha okrem toho v dome zlepší akustiku, a samozrejme získate aj ušetrené teplo. Ich výhodou je aj rýchla pokládka, keďže netreba čakať na schnutie mokrých vrstiev. Takáto izolovaná podlaha znesie aj vyššie zaťaženie v podobe masívneho nábytku. Je možné ju položiť aj do kúpeľní a kuchýň, pretože je veľmi odolná, najmä ak sa skombinuje s ochranným náterom.