You are currently viewing Ako klásť plávajúcu podlahu?
Plávajúca podlaha

Ako klásť plávajúcu podlahu?

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Plávajúca podlaha je nielen pekná, ale aj praktická. Veľa ľudí mení podlahu v starších domoch práve za tú plávajúcu. Viete odkiaľ sa vzal tento názov? Slovo „plávajúca“ v tomto prípade referuje spôsob inštalácie, nie typ podlahového materiálu. Jedná sa o typ pokládky, ktorý nie je pevne spojený s podkladom, a teda na ňom len tak leží, respektíve „pláva“. Vy to samozrejme pri chodení po podlahe cítiť nebudete. Túto inštaláciu je možné použiť s viacerými materiálmi ako je laminát, drevo, vinyl či kompozitný materiál. My sa práve dnes dozvieme ako túto podlahu klásť.

Plávajúca podlaha

Akým smerom ukladať plávajúcu podlahu?

Plávajúca podlaha sa v podstate nedotýka stien, čo nie je chyba, ale zámer. Takto ju neovplyvnia fyzikálne či chemické zmeny na stenách a konštrukcii. Systém pokládky plávajúcej podlahy je odlišný od klasického systému lepenia alebo klincovania. Podlahové dosky sú totiž spojené systémom pero – drážky, takzvaným click – lock. Tvar drážok sa môže u jednotlivých výrobcov líšiť, preto si na toto treba dať pozor.

Teoreticky môže byť plávajúca podlaha položená voľne – diagonálne, no platí pravidlo, že poloha sa ukladá kolmo na najväčší svetelný zdroj. V prípade bytov a domov je to najväčšie okno alebo terasa. Týmto spôsobom sa minimalizuje viditeľnosť škár, a zvýši sa tým aj estetika danej podlahy. V súčasnosti je moderné nepravidelné usporiadanie, toto totiž pôsobí najprirodzenejšie a lamely sa využijú efektívne, s minimálnym odpadom.

Kladenie plávajúcej podlahy

Fólia pod plávajúcu podlahu

Pokiaľ si kladenie plávajúcu podlahu sami, nemali by ste zabudnúť na jeden dôležitý bod, a tým je izolácia pod plávajúcu podlahu. Zabezpečí rovnosť povrchu, a izoluje ju aj pred prípadnou vlhkosťou. Podklad pod plávajúcu podlahu sa musí aplikovať na poter alebo na betón, pretože bez nej by ste pri chodení na plávajúcej podlahe cítili každú nerovnosť alebo chlad z betónu. Nehovoriac o riziku vzniku plesní. Vyrába sa z polyetylénu, a môže byť čierna, biela, transparentná alebo aj farebná. Fólia by mala byť hrubá minimálne 5 mm.

Okrem polyetylénovej fólie existuje aj izolácia z polystyrénovej peny vo forme dosiek. Túto izoláciu si vyberte ak sa bude podlaha extrémne zaťažovať (napríklad ťažkým nábytkom), polystyrénová pena je totiž veľmi odolná, a zaistí zvýšenú odolnosť vašej podlahy. Pena je samozrejme hrubšia, dosahuje hrúbku niekoľko centimetrov. Dá sa povedať, že čím hrubšia je vaša izolácia, tým dlhšie vám plávajúca podlaha vydrží.

Lišty na plávajúcu podlahu

Lišty na plávajúcu podlahu

Jedná sa o takzvané sokové lišty, ktoré sú identické s dekorom podlahy, a vytvoria elegantný finiš a čisté ukončenie . Okrem toho slúžia na prekrytie dilatačných škár pri stene, v mieste kde sa končí podlaha a začína stena. Sokové lišty by mali byť logicky vyrobené z rovnakého materiálu ako podlaha. Viete si vybrať z viacerých veľkostí, je len na vás či ich necháte vo výške pár centimetrov alebo vyššie.

Existuje viacero spôsobov ich montáže, pričom najjednoduchšie sa montujú samolepiace lišty. Len odtrhnete ochrannú zadnú časť, a na stenu priľnú pomocou kaučukového lepidla. Dĺžku lišty si viete uspôsobiť, a jednoucho orezať pomocou rezačky na plávajúcu podlahu. Ďalej existujú lišty s tŕňom, takzvané narážacie, kde je potrebné navŕtať otvor, a naraziť tŕň lišty do steny. Ďalej sú na trhu ešte lišty skrutkovacie , ktoré sa montujú klasicky pomocou hmoždiniek. Pri inštalácii líšt nezabudnite na vedenie kabeláže, alebo na elektrickú zástrčku. Tie si vopred zamerajte a vyrežte otvor na sokovej lište.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Aký krb do domu? alebo Aké okná na dom?