You are currently viewing Aké okná na dom?
okna na dom

Aké okná na dom?

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Okná na dome sú dôležitou súčasťou celej stavby a mali by spĺňať nielen estetickú funkciu, ale hlavne chrániť dom pred únikom tepla. Okrem toho okná sú dôležitou súčasťou procesu vetrania. V dnešnej dobe si viete vybrať z rôznych materiálov ako plast, hliník či drevo. Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Nielen materiál je dôležitý, ale aj tvar a rozmery okien. Existujú štandardné rozmery ale aj netypické tvary, napríklad okrúhle okná a podobne. Dnes sa dozvieme všetko, čo potrebujeme vedieť ohľadne materiálov okien na dom.

Drevené okná na mieru

V prvom rade si treba povedať, že drevo je veľmi nadčasový a dobre tvarovateľný materiál. Drevené okná dodajú domu pocit útulnosti a spätosti s prírodou. Preto sú ako stvorené na domy na vidieku, so záhradou ale aj chalupy a drevenice. Drevené okná sa u nás používajú dlhé storočia, a stále nevyšli z módy. Je ale pravda, že ich vývoj aj kvalita dreva nesmierne pokročili. Moderné drevené okná dokážu garantovať 100% funkčnosť a dlhú životnosť.

Ich výhodou je krásny dizajn, ktorý dýcha prírodou. Drevené okná na mieru sa vyrábajú z dreva dubu, smreka či borovice. Každé okno vyniká precíznou remeselnou prácou, a jedinečným dreveným dekorom. Drevené okná výrazne šetria náklady na vykurovanie, a sú aj dobrou protihlukovou zábranou. Tým, že sú vyrobené na mieru, do detailov sa prispôsobia vašim oknám, a za pomoci glazúry a farebných lakov je možné meniť aj ich vzhľad. Jedinou nevýhodou môže byť ich vyššia cena.

Drevené okná na dom

Plastové okná

Plastové okná sú starou dobrou klasikou, ktorá sa na Slovensku vo veľa domácnostiach používa ako ekonomická alternatíva.  Ak máte napríklad rohové okná na dome, plastová varianta môže byť pre vás vhodná, nakoľko plastové okná sa dajú prispôsobiť tvaru okien. Na trhu je široká ponuka jednokrídlových, sklopných, dvojkrídlových, trojkrídlových či atypických plastových okien. Klasickou farbou je biela, ale vďaka širokej ponuke náterov si môžete okná prispôsobiť vlastnému vkusu a štýlu vášho domu.

Obrovskou výhodou plastových okien je ich nízka cena, a veľký výber tvarov. Plastové okná sa hodia do bytu, domu, používajú sa aj v bytových jednotkách, nemocniciach a podobne. S vhodnou úpravou si ich viete prispôsobiť aj na chalupu. Ich nevýhodou je, že plast elektrostatiky priťahuje prach a iné nečistoty, čo v prípade bielych okien znamená ich častejšiu potrebu umývania, a nakoniec biela môže po čase začať šedivieť. Ak si zvolíte tmavšie odtiene, v lete budú okná prirodzene horúce, pretože plast zadržiava teplo.

Okná na dom

Hliníkové okná

Viete si predstaviť mať sivé okná na dome? Áno, to sú práve tie hliníkové. Tieto majú mnoho výhod, a ich najväčšou je zrejme odolnosť. Hliník je veľmi pevný kov, ktorý je nenáročný na údržbu, a svoj lesk si zachováva celé desaťročia. Ani pri extrémne nízkych či vysokých teplotách nedochádza k jeho deformáciám, ako to býva pri plastoch či dreve. Vďaka svojej industriálnej kráse sa hodí najmä do moderných bytov a domov, ale hliníkové okná sa najviac využívajú v panelových domoch, úradoch, fabrikách a skladoch.

Hliník poskytuje aj maximálnu energetickú izoláciu a tesnosť, a tak sa využíva aj pri iných domových prvkoch, ako sú napríklad dvere. Je odolný aj proti požiaru. Vedeli ste, že aj hliník si môžete nechať upraviť pomocou laku a glazúr tak, aby imitoval drevo? Hliníkové okná poskytujú samé výhody, jedinou môže byť vyššia cena, ktorá sa ale časom postupne vráti popri energetickej úspore a dlhodobej životnosti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako stavať dom? alebo Akú dlažbu na terasu?

Drevohliníkové okná

Ako názov napovedá, ide o kombináciu kovu a dreva. Spojením týchto dvoch materiálov vzniká to najlepšie, čo na trhu môžete nájsť. Stavebný priemysel sa neustále vyvíja, a výsledkom sú aj drevohliníkové okná. Sú garanciou skvelej kvality a výnimočnej životnosti. Drevo vo vnútri rámu sa správa ako perfektný teplotný vodič, a hliník zvonku vytvára nekompromisný rám, ktorý dokáže čeliť aj tým najhorším poveternostným podmienkam.

Vedeli ste, že pri drevohliníkových oknách sa používajú aj exotické stromy ako meranti a mahagón?  Tomu zodpovedá aj cena tohto okna. Je vyššia ako pri klasických drevených či hliníkových oknách. Povrchová úprava hliníka dovoľuje prispôsobiť a zladiť si štýl okna s celou budovou. Drevohliníkové okná sú nenáročné na údržbu, a neobsahujú žiadne škodliviny. Svoje miesto si nájdu aj na luxusných stavbách.