You are currently viewing Najlepšie zimné záhrady
zimna zahrada pergola

Najlepšie zimné záhrady

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Zimná záhrada je priestor radosti, ktorý si užijete v zime ale aj v lete, ak potrebujete trochu chládku. Na to, aby ste sa mohli tešiť zimnou záhradou potrebujete síce trochu viac priestoru, ale keď ju už raz budete mať, uvidíte že návštevy už nikde inde ani neusadíte. Bude to skrátka priestor, ktorý viete využívať naplno. Kvalitná zimná záhrada je navyše vybudovaná s dôrazom na tepelnú izoláciu, a zároveň poskytuje krásne presvetlenie, takže sa v nej bude dariť aj exotickým rastlinám. Zimná záhrada je skrátka oáza pokoja pre celú rodinu.

Murovaná zimná záhrada

Murovaná zimná záhrada patrí medzi celoročné zimné záhrady. Stabilná betónová konštrukcia nie je náročná na výstavbu, a zvládnete si ju postaviť aj sami. Vedeli ste, že v špecializovaných predajniach dostať už predpripravené riešenie, ktoré zahŕňa všetky potrebné komponenty? Tieto bývajú plastové, alebo kvalitnejšie hliníkové. Zimná záhrada môže mať rôzne dispozičné riešenia, čo záleží hlavne od riešenia vášho domu. Na začiatku sa v spodnej časti kotví celá konštrukcia do betónového základu.

Po dokončení konštrukcie prichádza na rad zasklenie. To sa môže realizovať z polykarbonátu, jednoduchého skla alebo dvojskla. Ak chcete naozaj odolné riešenie, existuje aj bezpečnostné sklo, ktoré odolá aj nárazom, no je neporovnateľne drahšie. Pri zasklení zimnej záhrady je dobré poradiť sa so statikom. Výber skla podmieňuje aj to, koľko tepla sa vám v záhrade udrží. Čo sa týka vykurovania, najideálnejšie je v zimnej záhrade podlahové kúrenie.

Pergola

Pergoly

Pergoly sú nielen štýlové a moderné, ale aj funkčné a jednoduché riešenie v prípade, že nemáte priestor alebo financie na vybudovanie murovanej zimnej záhrady. Pergoly sú vyrábané z hliníka, a poskytnú plnohodnotnú ochranu pred slnkom, dažďom, snehom aj vetrom. Existuje niekoľko typov pegrol, napríklad tie s naklápacími lamelami, s rolovacou alebo posuvnou strechou, či stabilné s pevnou strechou. Neuchránia vás síce pred chladom ako zimné záhrady, avšak času strávenému pod pergolou sa nemusíte vzdať ani v zime.

V zime si jednoducho pod pergolou zakúrite napríklad v malom prenosnom krbe napríklad. Pergola môže byť aj pokračovaním kuchyne, a v lete si tam môžete grilovať napríklad. Pergolu si môžete postaviť na terase, ale ak veľkú terasu nemáte k dispozícii, nevadí. Pergoly sú skvelé v tom, že môžu byť opreté o múr domu, alebo aj samostatne stojace v záhrade. Pri výstavbe samostatne stojacej pergoly ale musíte spevniť povrch, na ktorom bude pergola stáť. Veľmi pekne v záhrade pôsobí keď na vybetónovaný základ položíte drevený obklad alebo prírodnú dlažbu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Čo vysadiť do okrasnej záhrady , Najkrajšie štýly obývačky , Koberec pre chlapca

Zimná záhrada na terase

Pri výstavbe zimnej záhrady vás iste zaujímajú ich ceny. Najkvalitnejšie sú samozrejme hliníkové zimné záhrady s odolným sklom a podlahovým kúrením. Tie vás vyjdú aj na niekoľko tisíc eur, pričom samozrejme záleží aj od veľkosti priestoru. Dobrým a ekonomickým riešením môže byť zimná záhrada na terase. Ak už máte vybudovaný priestor terasy, ktorý pokračuje z obývacej časti, je veľmi jednoduché naň napojiť konštrukciu zimnej terasy a zaskliť ju. Tie menšie a zimné záhrady nájdete už od 1 600 eur.

Počuli ste už o posuvnom zastrešení? Unikátny hliníkový systém sa dá variabilne otvárať, čo využijete najmä v lete, keď nechcete sedieť v zatvorenej zimnej záhrade. Tieto zimné altánky sa stanú pýchou vášho domova, pričom si viete objednať aj kovovú konštrukciu na atypické terasy. Ak nemáte k dispozícii luxus v podobe domu so záhradou, menší altánok si viete vytvoriť aj v prípade ak máte väčšiu terasu. Pri tých menších panelákových balkónoch je vhodnejšia pergola s posuvnou strechou.