You are currently viewing Všetko čo potrebujete vedieť o bazénoch

Všetko čo potrebujete vedieť o bazénoch

  • Post category:Tips
  • Reading time:7 mins read

Typy bazénov

Základné delenie bazénov pozná každý. Delia sa podľa toho, kde sú umiestnené.A teda poznáme bazény vonkajšie a vnútorné. 

Vnútorné bývajú spravidla umiestnené v spodnej časti domu.

Vonkajšie bazény sa môžu umiestniť v podstate hocikde, kde to dovoľuje priestor. To znamená na záhradu alebo dvor.

Vonkajšie bazény môžu byť kryté alebo otvorené.

všetko čo potrebujete vedieť o bazéne

Výhody a nevýhody vnútorných bazénov:

  • kúpať sa môžete celoročne
  • náklady na údržbu sú nižšie vďaka tomu, že do hry nevstupuje počasie. Na začiatok však treba počítať s vyššou investíciou, s vyhĺbením bazénu a potrebnou inštaláciou prívodu vody

Výhody a nevýhody vonkajších bazénov:

  • pocit skutočnej dovolenky aj doma, môžete sa slniť doma pri bazéne
  • nižšie náklady na osadenie bazéna, a ak máte bazén krytý, tak aj nižšie náklady na údržbu
  • nevýhodou je, že v našich zemepisných šírkach môžete vonkajší nekrytý bazén využívať len pár mesiacov v roku
  • ak si ho neprekryjete, budete ho musieť počas sezóny denne čistiť

Ako sa ďalej delia bazény?

Okrem polohy ich umiestnenia (napríklad záhradný bazén) sa ďalej bazény delia na zapustené alebo čiastočne zapustené bazény. Tie sú síce nákladnejšie na výstavbu, ale vydržia celé roky.

Nafukovacie bazény sú skvelou voľbou ak nemáte dostatok financií, a chcete si len užiť leto. Tie kvalitnejšie vydržia aj niekoľko sezón. No nepočítajte s nejakým veľkým plávaním, nafukovacie bazény slúžia skôr len na osvieženie.

Ak stále túžite po plávaní, ale máte limitovaný rozpočet, môžete zvoliť nadzemný plastový bazén, ktorý po sezóne len poskladáte.

Ďalej ešte existujú bazény pre deti. Tie môžete v lete vyložiť na terasu a napustiť vodou, a v zime ich môžete využiť napríklad aj vnútri, tak že ich naplníte plastovými guličkami pre deti na hranie.

Delenie podľa materiálu:

  • fóliové, ideálne na záhradu. Dajú sa zapustiť čiastočne alebo úplne
  • plastové
  • sklo-laminátové, veľmi pevné a odolné
  • kompozitné, ideálne do interiéru
  • keramické, veľmi pevné, majú atraktívny a moderný dizajn
  • nerezové, vysoko odolné, ľahko udržiavateľné a hygienické, a ako jediný typ bazénu dokáže vytvoriť aj bazén s protiprúdom

Prekrytie bazénov

Vonkajší bazén by ste mali mať prekrytý nielen z hygienických dôvodov. Okrem čistoty oceníte aj konštantnú teplotu vody.

  • nízke zastrešenie, je lacnejšie a otvára sa posuvným spôsobom. Pri kúpaní ho musíte úplne otvoriť.
  • stredne vysoké zastrešenie vám dovolí plnohodnotne sa kúpať aj počas zatiahnutia.
  • vysoké zastrešenie vytvára akýsi “skleník”, vďaka čomu je možné bazén využívať aj počas chladnejších mesiacov. Získaný priestor využijete aj na umiestnenie lehátok.

Bazénové príslušenstvo

Ak sa raz rozhodnete dopriať si bazén, musíte mať na pamäti, že budete potrebovať rôzne príslušenstvo.

Ako napríklad: solárne plachty (ak máte bazén vonku a nechcete investovať do zastrešenia),bazénové schodíky (ak máte bazén nadzemný), teplomery, rôzne sieťky a kefy na čistenie, bazénové vysávače, dávkovače chémie, bazénovú chémiu, rôzne hadice, nafukovacie pumpy (ak ste sa rozhodli pre bazén nafukovací) a mnoho iného.

bazén a slnečná plachta
V prípade ak vás zaujala protislnečná plachta, takú nájdete v ponuke firmy Bez hmyzu SK

Údržba bazénu

Čím väčší bazén máte, tým náročnejšia býva jeho údržba. Vnútorné a zastrešené bazény sa spravidla udržiavajú jednoduchšie, no ani tie sa nezaobídu bez údržby.

Pred sezónou ho treba dôkladne vyčistiť, pripojiť všetko príslušenstvo a napustiť (v žiadnom prípade nenechávajte vodu počas obdobia keď ho nepoužívate v bazéne, hrozí nielen špina ale aj premnoženie baktérií, húb a kvasiniek). Vodu treba filtrovať aspoň 24 hodín!  Mala by mať PH v hodnotách 6,8 – 7.2. Až potom sa môžete kúpať.

Počas sezóny sa treba o bazén tiež starať. Pravidelne vysávať alebo odstraňovať napadané nečistoty a lístie, a taktiež pravidelne filtrovať vodu. Ak sa vám raz už rozmnožia riasy, nezostane vám nič iné ako vodu vyliať, vyčistiť a napustiť odznova. Filtráciu si vyberte presne podľa typu vášho bazéna ( existujú lacnejšie kartušové, ale na väčšie bazény je vhodná piesková filtrácia).

Po sezóne stačí bazén len vypustiť a zazimovať.