You are currently viewing Zaujímavé ruže
Zaujímavé ruže

Zaujímavé ruže

  • Post category:Tips
  • Reading time:8 mins read

Ruža (po latinsky Rosa), je nádherný kvet, ktorý je po celom svete známy ako symbol lásky a pozornosti. Odkiaľ sa tu vzala? Ruža je poriadne starý kvet. Prvé, archeológmi nájdené fosílne pozostatky sa datujú až do obdobia 35 miliónov rokov pred naším letopočtom! Ľuďmi kultivované odrody ruží začali vznikať okolo obdobia 5000 rokov pred Kristom, v oblasti dnešnej centrálnej Ázie.

Dnes poznáme až okolo 150 odrôd a poddruhov ruží,  pričom v strednej Európe ich pestujeme len okolo 25. Plod ruže sa nazýva šípka. Predkom všetkých dnešných druhov ruží je ruža šípová (Rosa canina). Na Slovensku má pestovanie ruží tiež dlhú tradíciu,  veľa záhradiek skrášľujú popínavé ruže, a na meniny, narodeniny, Valentína či Deň žien mnoho žien dostane ako dar práve kyticu ušľachtilých ruží.

Ruža

Vedeli ste, že s ružami sa spájajú aj rôzne príbehy, a každá farba ruže má iný význam? Ruža sa nazýva aj kráľovnou kvetov, a to právom. Napríklad v starom Ríme bola spájaná s bohyňou Venušou. Ruža sa narodila zo snehobielej peny, ktorá pokryla telo Venuše, keď bohyňa lásky vyšla z mora.

Červenú farbu im podľa bájí dala krv jej milenca Adonisa, ktorý bol smrteľne zranený kancom. Ustlala mu vo svojom chráme na ružiach, a na tie kvapla jeho božská krv, ktorá im zmenila farbu z bielej na červenú.

Pôvod tŕnia je zase spájaný s bohom lásky – Amorom. Vdýchol omamnú vôňu ruže, a  v hrdle mu uviazla včela, a tak zo zlosti do ruže vystrelil šíp. Ten sa zmenil na tŕň. Takto by sme mohli pokračovať do nekonečna, každá kultúra na svete má nejaké príbehy a báje spájané s týmito krásnymi kvetmi.

A keď už spomíname farby:

Červená – je jednoznačne farbou lásky. Červené ruže väčšinou dávajú muži ženám, ktoré vášnivo milujú.

Ružová – je farbou romantik,y ale aj nežnosti. Môžete ich podarovať aj mame alebo sestre.

Biela – je farbou krásy, nevinnosti ale aj rešpektu. Hodí sa aj na formálne obrady alebo posledné rozlúčky.

Oranžová – je vynikajúcim spôsobom, keď chcete niekomu poďakovať alebo pogratulovať.

Žltá – žltá je farbou priateľstva ale aj šťastia. Ruže žltej farby môžete podarovať aj kolegyni.

Tmavofialová a čierna ruža – tieto ruže sú veľmi vzácne, pretože vznikali dlhodobým šľachtením rôznych farieb. Tieto ruže sa dajú podarovať aj po jednom kuse, obdarovanému človeku dáte najavo, aký je pre vás špeciálny.

AK SA CHCETE O FARBÁCH DOZVEDIEŤ VIAC, POZRITE AJ: Moderné farby na stenu

Ruže na kmienku

Sú to nižšie vyšľachtené odrody, ktoré sa sadia do kvetináča, alebo do zeme, podľa toho kde túto stĺpovú ružu posadíte. Hodí sa do záhrad, ale ešte viac na terasy a balkóny, kde jej viacfarebná krása perfektne vynikne. Môžete si ju zadovážiť v rôznych farbách, najkrajšie sa vyníma červená, žltá, fialová či krvavo červená.

Ruža na kmienku kvitne od júna do septembra a vyžaduje si slnečné stanovisko, ale aj kvalitnú priepustnú pôdu s dostatkom živín. Ruža na kmienku očarí každého milovníka kvetov.

Stromčekové ruže

Tieto ruže sú trochu vyššie, a krásne vyniknú v zasadené priamo v záhradách, alebo v rustikálnych kvetináčoch na väčších terasách. Výška týchto ruží býva približne 80 -120 cm. Tiež ich nájdete v mnohých farbách, dokonca aj ako ombré , teda viacfarebná ruža.

Jedna časť lupeňov ruže je žltá, a pomaly prechádza do ružovej. Aj takéto farby dúhy vedia vykúzliť stromčekové ruže. Nezabudnite ich pravidelne zalievať vápenatou vodou.

Stromčekové ruže

Čínska ruža

Mnohé odrody ruží majú pôvod v starovekej Číne, hoci konkrétne o tejto sa hovorí že pochádza z ďalekej Indie, či arabských zemí. Túto ružu poznáme ako čínsky ibištek. Tento kvet je možné pestovať v našom podnebnom pásme len v interiéri, keďže sa jedná o tropickú rastlinu. Vonku by neprežila. Musí mať dostatok svetla a tepla, a potom sa vám odvďačí krásnymi červenými kvetmi.

Vedeli ste, že sušením jej lupeňov sa vyrába ibištekový čaj? Áno, to je presne ten, ktorý sa po zaliatí horúcou vodou zmení na krvavo červený, a má silnú, kyslastú chuť. Je veľmi zdravý, a obsahuje aj veľa vitamínu C (podobne ako šípky). Okrem tepla si tento kvet vyžaduje aj neustále vlhkú pôdu.

Čínska ruža

Verdissimo ruže

Vedeli ste, že ruže sa dajú uchovať tak, aby pôsobili ako živé aj počas rokov? Áno, jedná sa o ruže od svetoznámej firmy Verdissimo, ktorá vynašla konzerváciu týchto krásnych kvetov. Odborne sa to nazýva stabilizácia. Prebieha tak, že čerstvo odrezané rastliny (prezervovať sa dajú aj iné kvety) sa vkladajú do zásobníkov so stabilizačným roztokom, a následne sú uskladnené v sušiarni, a balené do transparentných puzdier.

Verdissimo garantuje až 5 ročnú životnosť takejto dlhotrvajúcej ruže, so zachovaním neskutočne čerstvého vzhľadu. Výhodou je aj absolútna bezúdržbovosť. Darček v podobe Verdissimo ruže je originálny a krásny, takáto ruža sa bude dlhé roky vynímať vo váze alebo na poličke. Môžete si vybrať jeden kvet ako solitér, alebo aj celú kyticu, či rôzne kvetinové aranžmány. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: 3 TIPY NA CHUTNÉ A JEDNODUCHÉ KOLÁČE!