You are currently viewing Moderné farby na stenu

Moderné farby na stenu

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Viete koľko vlastne na svete existuje farieb? Vedci sa sporia, že ich môže byť okolo 10 miliónov, alebo aj viac. Áno, čítate dobre, 10 miliónov! Nie sú to len samotné farby, ale aj ch rôzne odtiene. Niektoré dokážu rozoznať len superpočítače, pre ľudské oko sú prakticky nerozoznateľné. Mnohé odtiene sa ani v prírode nevyskytujú, boli vytvorené umelou inteligenciou, a preto ich naše oko nevie zachytiť.

Koľko farieb však dokáže rozoznať ľudské oko, to je už iná káva. Oficiálne by mal zdravý človek rozoznať minimálne 180 odtieňov, pričom takzvané základné farby sú tieto:

červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, fialová, ružová, hnedá, šedá, čierna a biela.

Ich odtiene sa každý rok menia hlavne v móde a interiérovom dizajne. Ak radi meníte maľovku podľa trendov, budú vás iste zaujímať moderné farby stien v byte. Tento rok je to v znamení pasteliek.

Levanduľová farba na stenu

Fialová farba na stenu je tento rok veľmi moderná, a to aj podľa firmy Pantone, ktorá tento rok vyhlásila farbu roka 2022 – Very Peri, lilavý odtieň ktorý má reprezentovať osobný rozvoj a kreativitu.

Odtiene fialovej na stenu vám prinesú pokoj, a stavíme sa, že sa vám  v mysli hneď vynorí levanduľa.  Vedeli ste, že naša psychika vplýva na nás tak, že pri určitej farbe si môžeme automaticky vybaviť aj vôňu? Áno, je to tak. Preto s tomuto lila odtieňu povie aj levanduľová.

Levanduľa je rastlina, ktorá sa snúbi s relaxom a pokojom. Tento odtieň môžete použiť napríklad aj v spálni, alebo dokonca v kúpeľni. Ide o to, vybrať ten správny odtieň pre vás. Do spálne sa hodí určite viac tlmená, zatiaľ čo v kúpeľni môžete použiť aj jej živú verziu.

Levanduľová farba na stenu

Mramorová farba na stenu

Aká je to mramorová farba? Je to taká, ktorá imituje mramor. Dnes sa už s farbami dajú vykúzliť rôzne efekty, a existujú rôzne moderné farby na steny v byte. Mramorová nikdy nevyjde z módy, pretože v sebe nesie kúsok prírody.

Variuje v odtieňoch béžovej, hnedej, bielej, sivej a jemne ružovej a vytvára nepravidelné mramorovanie. Kde sa táto farba hodí? Do obývačky, chodby, alebo aj kuchyne. Miestnosť krásne presvetlí a veľmi esteticky pôsobí s prírodnými doplnkami.

Mramorová farba na stenu

Staroružová farba na stenu

Táto pre mnohých „ženská“ farba hlási svoj návrat aj v roku 2022. Je to tlmená a trochu „starožitne“ pôsobiaca farba, a vôbec nie je pravidlom, že je určená len do ženských bytov. Aj páni z nej vedia vyťažiť krásu, napríklad v spojení s čiernymi doplnkami.

Skvele vynikne aj v retro kuchyni, či v kúpeľni, ale je veľmi vhodná aj do spálne. Nielen pre to, že pôsobí romanticky, aj podľa Feng suej táto jemná farba podporuje pozitívne vibrácie, hlavne čo sa partnerského života týka. V detskej izbe sa jej poteší aj každé dievča. Dobre sa kombinuje aj so zlatom, ak chcete dosiahnuť nádych luxusu.

Staroružová farba na stenu

Mentolová farba na stenu

Ako moderne vymaľovať obývačku? Určite ste si to už neraz povedali. V obývačke máte tú výhodu, že sa nemusíte báť použiť aj žiarivejšie farby. Trávime v nej denný a večerný čas, a taktiež aj usádzame návštevy. Preto v tejto miestnosti chceme zabodovať. Mentolová je na to ako stvorená. Prečo? Pretože mentolovú si okamžite spájame s pocitom novoty a sviežosti.

Mentolová je pastelová, ale žiarivá farba. Zatiaľ čo v spálni by pôsobila zbytočne rušivo, v obývačke krásne vynikne aj v spojitosti so zeleňou, ktorú reprezentujú izbové rastliny. Vhodná je aj do kúpeľne, a prekvapivo aj do kuchyne, ak ju spojíte s drevom a prírodnými doplnkami. 

Mentolová farba na stenu