You are currently viewing Francúzske okná na dome
Francuzske okná

Francúzske okná na dome

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Tušili ste, že francúzske okná pochádzajú zo 17.storočia v období renesancie? Áno, logicky tipujete, že tento typ okien vznikol vo Francúzsku. Ide o okná, ktoré sa tiahnu od podlahy až po strop. Sú štýlovým interiérovým doplnkom, a do miestnosti vnesú veľa svetla. Zároveň pôsobia luxusne a netradične, ale zaujímavosťou je, že sa vlastne vôbec nelíšia od klasických okien, iba tým že  začínajú už na podlahe. Viete si ich dať namontovať do akejkoľvek miestnosti, no mali by ste mať dostatok priestoru na to, aby vynikli. Aj v malých bytoch sa dajú umiestniť ak máte terasu. U nás boli donedávna využívane hlavne ako riešenie vedúce na terasu, no čoraz viac si nachádzajú svoju popularitu aj v obývačkách či spálňach. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o francúzskych oknách.

Typy francúzskych okien

1.      Francúzske okná posuvné – to sú presne tie, ktoré vedú aj na terasu. Skladajú sa z pohyblivého krídla, ktoré ľahko zasuniete za zasklenú časť. Montuje sa k nim aj vyvýšený, ochranný spodný profil rámu.

2.      Francúzske okná otváracie – otvárajú sa dovnútra, alebo na vetračku ako klasické okná.

Iste vás bude zaujímať aj materiál, z ktorého sú tieto okná vyrobené. Ako aj pri normálnych oknách, aj tu si môžete vybrať z ponuky plastových, drevených, hliníkových alebo drevohliníkových rámov.

Francúzske okná

Cena francúzskych okien

Ako pri klasických, aj tu platí, že plastové sú tie najlacnejšie. Poslúžia vám dobre, ale po čase môže plast začať šednúť, a v lete bude priťahovať teplo. Presná cena francúzskych okien sa nedá vopred povedať, v predajni vám musia spraviť presnú kalkuláciu na základe rozmerov miestnosti. Je jasné, že ich cena sa bude pohybovať v stovkách eur.

Drevené a hliníkové francúzske okná sú síce drahšie ako plastové, ale majú aj dlhšiu životnosť. Materiály sú prepracovanejšie, a zaručia vám aj odolnosť. Počítajte tiež v stovkách eur a vyššie.

Medzi tie najkvalitnejšie a najluxusnejšie patria jednoznačne francúzske okná drevohliníkové. Majú predĺženú životnosť a doprajú vám doma pocit luxusu. Ich cena sa však môže pohybovať v tisíckach eur.

TIEŽ SI POZRITE: Aké okná na dom alebo Moderné farby na stenu

Výhody/nevýhody

·         Medzi ich výhody jednoznačne patrí elegancia, akú vnesú do vášho domova. Aj bežná obývačka bude s francúzskym oknom pôsobiť luxusne a moderne.

·         Získate až dvojnásobok svetla, a tým budete umelé osvetlenie využívať oveľa menej. Nielen ušetríte, ale pre človeka je denné svetlo to najprirodzenejšie a pôsobí pozitívne na jeho zdravie.

·         Aj vetranie je s francúzskym oknom omnoho efektívnejšie.

·         Tieto okná dokážu opticky zväčšiť miestnosť, a ak sa prepájajú s terasou, budete mať pocit prirodzeného spojenia, a teda terasa sa stane akýmsi pokračovaním obývačky.

·         Medzi ich nevýhody patrí jednoznačne cena, sú drahšie ako klasické okná.

·         Ak budú orientované napríklad na južnú stranu, budete mať doma stále teplo. V zime sa vám to môže hodiť, no v horúcom lete vám môže pražiace slnko vadiť.

·         To nadväzuje aj na ich zabezpečenie žalúziami a roletami. Na francúzske okná si budete musieť dať robiť zatemňovaciu techniku na mieru, a to vás vyjde viac ako pri klasických oknách.