You are currently viewing Najlepšia bezkofeínová káva

Najlepšia bezkofeínová káva

  • Post category:Tips
  • Reading time:7 mins read

Pitie kávy má tradíciu na celom svete, a v každej krajine ju podávajú inak pripravenú. Jedno však majú všetky druhy kávy na svete spoločné. Obsahujú kofeín, ktorý je známy ako prírodný stimulant. Vedeli ste, že sa radí medzi drogy?

Áno je to tak, a tak ako každá droga aj kofeín je návykový. V malom množstve (maximálne do 1 gramu denne, pričom klasické espresso obsahuje približne 40 mg tejto látky) je jeho účinok pozitívny. Zmierňuje krátkodobú únavu, stimuluje obehový systém a vplýva dobre aj na našu psychiku. O pôsobení kofeínu na naše telo a myseľ sa vedú dlhoročné výskumy. Niektoré upozorňujú dokonca aj na jeho protirakovinové účinky.

Na druhej strane, všetkého veľa škodí. Ak presiahnete hranicu kofeínu nad 1 až 1,5 gramu denne, potrápi vás nespavosť, úzkosť a búšenie srdca.

Ak vás trápi nespavosť pravidelne, existuje množstvo voľne dostupných liekov a výživových doplnkov, medzi ktoré patria aj CBD oleje, ktorých pozitívny vplyv na spánok je podložený aj vedeckými štúdiami.

Najlepšia bezkofeínová káva

Bezkofeínová káva – účinky

Mnoho ľudí, či už zo zdravotného alebo iného hľadiska si nemôže dovoliť príjmať kofeín v nápojoch. Čo ale robiť ak si chcete dopriať šálku voňavej kávy no nemôžete piť kofeínové nápoje? Existuje riešenie a to sa volá bezkofeínová káva.

Bezkofeínovú kávu nájdete v predaji pod názvom „decaffeinato“ alebo „decaf“. Vedeli ste, že ani bezkofeínová káva nie je 100% bez kofeínu? Nebojte sa, jedná sa len o stopové množstvá ktoré zostali pri jej spracovaní.

Apropo spracovanie. Viete ako sa bezkofeínová káva vyrába? Existujú dva spôsoby. Pri jednom sa kávové zrna namočia do vodného roztoku s chemickou zlúčeninou dichlórmetán. Tá ich zbaví kofeínu, a následne sa premývajú.

Druhý spôsob je šetrnejší, no môžu po ňom zostať stopy kofeínu. Kávové zrná sa namáčajú do vody na dlhú dobu a následne sa filtrujú cez uhlík.

Kvalitná bezkofeínová káva

by stále mala mať plnú chuť klasickej kávy, a to bez akejkoľvek chemickej pachute. Skrátka a jasne, mala by vám dodať pôžitok v podobe pitia voňavej šálky kávy, avšak bez povzbudzujúcich účinkov. Poďme sa spolu pozrieť na tie najlepšie na trhu:

Lavazza Decaffeinato, mletá

Talianska značka Lavazza je verná svojej povesti aj pri bezkofeínových verziách. Kvalitná mletá zmes Arabiky a Robusty tvorí perfektnú kombináciu, ktorú si užijete ako v kaviarni. Lavazza naozaj deklaruje nízky podiel kofeínu, a to menej ako 1%.

Túto mletú kávu môžete využiť na prípravu filtrovanej kávy, ale poslúži vám aj pri príprave kávových špecialít v kávovare. Lavazza Decaffeinato je tak isto sofistikovaná a exkluzívna, ako jej kofeínová sestra, káva Lavazza mletá.

Lavazza Dek

Táto o niečo drahšia verzia bezkofeínovej kávy si stále zachováva svoju taliansku kvalitu. Aromatické zrná Arabici z Latinskej Ameriky tvoria 100% časť tejto kávy, a preto si ju obľúbi každý, kto má rád plnú, horkú chuť kávy vo svojej šálke.

Vychutnáte si ju ako šálku espressa s bohatou krémovou penou, ale aj pri príprave nápojov ako cappuccino, latte či caffé macchiatto. Táto bezkofeínová verzia jednoducho nesklame ani tých najnáročnejších kávičkárov. Pri Lavazza Dek nehrozia žiadne kompromisy na chuti či kvalite kávy.

Najlepšia bezkofeínová káva

NESCAFÉ, CLASSIC BezKof

Niektorí ľudia nemajú doma kávovar alebo čas na filtrovanie kávy cez filtrovací papier, no stále si chcú vychutnať svoju rannú šálku horúcej kávy. Ani na nich sa nezabudlo. Firma Nescafé si pre nich pripravila prekvapivo dobrú verziu granulovanej kávy.

Nescafé Classic BezKof vás očarí svojou vôňou a plnou arómou v každej šálke. Starostlivo vybraná zmes zŕn, z ktorých bol kofeín odstránený šetrnou metódou pomocou namáčania vo vode zaručí, že nepocítite žiadnen rozdiel od klasickej kávy. Túto granulovanú kávu si pripravíte v stotine sekundy, stačí iba pridať horúcu vodu.

Caro ORIGINÁL 

Kto by nepoznal Caro? Na tento kávovinový nápoj nášho detstva má každý len tie najlepšie spomienky. Ani teraz však nezapadol prachom. Caro Originál je jednoducho klasika, ktorá sa nestratí v žiadnej domácnosti. Vedeli ste že Caro káva má mnohé zdraviu prospešné účinky?Jedná sa o rozpustný cereálny nápoj, ktorý je prirodzene bezkofeínový, a teda je vhodný aj pre deti. Jeho zloženie tvorí jačmeň, slad z jačmeňa, čakanka a žito. Obsahuje predovšetkým vlákninu, preto je taký vhodný na raňajky. Okrem toho ešte zdravé sacharidy a bielkoviny. Nasýti vás, dodá vám energiu a to všetko bez kofeínu. Jednu lyžičku Cara zalejte horúcou vodou, a môžete pridať aj trošku mlieka.