You are currently viewing Grilovacie pomôcky

Grilovacie pomôcky

  • Post category:Tips
  • Reading time:7 mins read

Grilovacia sezóna je tu, ale viete čo všetko okrem kvalitného grilu ešte potrebujete? No predsa rôzne pomôcky na grilovanie. Nie je ich málo, no verte, že každá jedna sa vám zíde. Je jedno, či radi grilujete zeleninu, ryby alebo mäso, tieto pomôcky využijete pri každom jednom jedle. Niektoré veci nájdete aj doma v kuchyni, no iné si budete musieť dokúpiť, hlavne ak s grilovaním len začínate. Kvalitné grilovanie náradie vám vydrží aj niekoľko sezón, preto si na začiatku grilovacej sezóny vždy spravte revíziu a dokúpte potrebné veci. Takže čo všetko vlastne potrebujete?

Grilovacie pomôcky

Nerezová mriežka na gril

Bez nej sa jednoucho nepohnete. Nájdete ju aj pod názvom grilovací či liatinový rošt. Či už grilujete na drevenom uhlí, alebo elektrike, na túto mriežku naukladáte všetky pochutiny, ktoré budete grilovať. Niekedy býva už súčasťou grilu, inokedy si ju musíte dokúpiť. A na čo vlastne slúži tento rošt? No predsa na to, aby z neho počas grilovania odkvapkával tuk, a aby sa mäso alebo zelenina prepiekli pekne z každej strany.

Existuje viacero typov roštov, veľmi praktické sú tie s rukoväťou. Môžu byť aj kruhového tvaru, ale najčastejšie býva obdĺžnikový. Nerez je skvelý materiál, ktorý dobre zachytáva teplo z grilu, a zároveň sa naň potraviny neprilepia. Niektoré rošty majú druhú časť, kde môžete dať mäso „oddýchnuť si“. Pred podávaním tak zostane teplé, ale nespáli sa.

Taniere na grilovanie

V podstate môžete využiť aj vaše klasické taniere z kuchyne. Ak však grilujete často a mávate viac hostí, je dobre mať odolnejšie stolovanie a servis, ktoré môžete mať uložené v letnej kuchyni, ak takú máte. Okrem tanierov budete potrebovať aj tácky a podnosy. Tie alumíniové využijete len jeden krát, no porcelánové vám dlho vydržia. Radšej zainvestovať do niečoho elegantnejšieho a trvácnejšieho. Na záhradné party sa hodí aj kameninový riad .

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Záhradné krby do altánku alebo Akú dlažbu na terasu?

Veci na grilovanie

Ako sme si už povedali, na grilovanie sa vám zíde „tisíc“ maličkostí. Je dobre ich mať po ruke v letnej kuchynke, alebo niekde vedľa grilu, kde budú čakať za zahájenie grilovacej sezóny. A čo teda určite budete potrebovať?

–          Gril. Nájdite si taký, aký vám vyhovuje. Na trhu sa dá vybrať zo stoviek typov grilov, menších, väčších, prenosných, grilovacích tanierov, na uhlie, na elektriku, na plyn a tak ďalej.

–          Grilovací rošt, o ktorom sme si povedali vyššie.

–          Čističe na gril. Jedná sa o rôzne spreje, krémy a hubky, ktoré slúžia na vyčistenie grilu po každom použití.

–          Teplomery, alebo takzvané termosondy, ktoré sa zapichnú do mäsa a jednoducho zistíte, či je mäso ešte potrebné opekať alebo nie.

–          Grilovacie náradie, medzi ktoré patria rôzne ihlice, kliešte, nože a podobne. Aby ste nemuseli prácne nakupovať každý jeden kúsok, v mnohých predajniach nájdete praktické kufríky, v ktorých sa nachádzajú všetky potrebné maličkosti.

–          Obaly na gril. Najmä ak ho máte počas sezóny stále v záhrade. Takýto obal znesie aj dážď, a váš gril bude chránený aj pred hmyzom.

–          Grilovacie ražne, na ktoré napichnete mäso či zeleninu.

–          Uhlie a brikety, ak váš gril funguje na uhlie.

–          Alobal a papier na pečenie. Zídu sa počas grilovania, ale aj v klasickej kuchyni.

–          Riad a servis. Ako sme si spomenuli vyššie, všetky taniere, tácky, misky, príbory by ste mali mať poruke, a zároveň by mali byť odolné. Ak vám nevadia tie plastové na jedno použitie, pokojne môžete použiť aj tie. Nie je to však veľmi ekologické.

Grilovanie

 

Ihlica na grilovanie

Ihlica slúži na rovnomerné opekanie mäsa a rýb, ale aj na marinovanie. Ihlica alebo ražeň, na ktoré sa napichnú suroviny by mali byť nerezové alebo chrómované. Treba mať ihlíc aj viac, aby ste mohli pripraviť grilované špeciality pre viac ľudí naraz.

TIEŽ SI POZRITE: Grilovanie doma

Kliešte na opekanie

Pokiaľ grilujete kusy mäsa či rýb v celku, alebo aj zeleninu či ovocie, nie je dobré do nich pichať a tak ich otáčať. Pomôcť si môžete kliešťami, do ktorých suroviny pekne zoberiete a otočíte. Kliešte alebo obracačky môžu byť vyrobené z dreva či pochrómovaného kovu.