You are currently viewing Akú dlažbu na terasu?

Akú dlažbu na terasu?

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Nie každý má to šťastie, že je majiteľom terasy. Terasu môžete mať v dome alebo v  byte. Ale aj na chalupe. Je v nejaký rozdiel v tom, kde sa terasa nachádza? Určite áno. Podľa toho si totiž vyberáte aj dlažbu a iné úžitkové prvky. Okrem toho, terasa by mala ladiť s celkovým zariadením domu alebo bytu.

Akú dlažbu na terasu?

Najkrajšie terasové dlaždice

Keď sa povie terasové dlaždice, veľa ľudí si stále predstaví nejaké nevzhľadné kocky. Ale trh aj čo sa týka dlaždíc sa posunul, a v obchodoch nájdete skvelý výber.

Medzi jedny z najkrajších patrí dlažba s imitáciou mramoru. Mramor ako vieme je prírodný kameň s farebnými efektmi, ktoré prechádzajú cez čiernu, bielu, krémovú, hnedú až po oranžovú. Každý kúsok mramoru je jedinečný svojím vzorom, a preto aj dlaždice z prírodného mramoru bývajú drahé. Našťastie, v dnešnej dobe na trhu nájdete dlaždice vytvorené z gresu imitujúce dekor mramoru. Tieto dlaždice majú také isté odolné vlastnosti ako tie mramorové, a bonusom je aj ich nižšia cena.

Čo je gresová dlažba? Gres je vlastne jednoliaty materiál, ktorý sa vyrába z kameňa rozdrveného na prach. Je to teda kameninová drvina, ktorá sa ďalej upravuje a dekoruje podľa požiadaviek zákazníka. Výhodou gresu je, že sa jedná kvalitný a odolný materiál s nízkou nasiakavosťou, vysokou mrazuvzdornosťou a odolnosťou voči oteru, teplotám aj chemikáliám. Vďaka tomu sa dá dlažba z gresu pokladať do interiéru aj exteriéru. Na výber máte viacero imitácií prírodných materiálov (drevo, mramor, žula, kameň či betón).

Okolnosť dlaždíc

Pri kúpe novej dlažby by ste si mali najskôr overiť takzvané fungovanie dlažby. Čo to znamená? Ak si ju chcete dať napríklad ako kamennú dlažbu do záhrady, potrebujete vedieť jej mrazuvzdornosť, či odolnosť voči vysokým teplotám.

V predajni sa opýtajte na triedu odolnosti dlažby. Trieda III. až IV. vám zaručí strednú až vyššiu odolnosť, čo znamená, že dlažba je výrazne odolná voči odretiu. Vyššia cena dlažby často krát znamená aj dlhšiu životnosť dlažby.

Nezabudnite, aj vysoko odolné dlaždice však podliehajú určitému opotrebovaniu, najmä tie v exteriéri. Okrem toho, pri výbere dlaždíc do interiéru potrebujete zohľadniť aj to, či máte alebo plánujete podlahové kúrenie. Napríklad keramické dlaždice sú ideálne, pretože sú ohňovzdorné.

Vhodné typy dlažby na terasu

Na terasu, či už krytú alebo v záhrade, budete potrebovať odolnú dlažbu. Ak máte napríklad v záhrade položenú kamennú dlažbu, skúste zvoliť podobný dizajn a dekor aj na terasu.

Na chatu alebo do rodinného domu sa skvele hodí aj vidiecka dlažba. Od iných typov dlažieb sa líši hlavne svojím rustikálnym dekorom a prírodnou farbou. Môže byť vyrobená napríklad aj z gresu.

Vhodné typy dlažby na terasu

A čo takto zámková dlažba? Nemusíte žiť priamo na zámku, aby ste si ju dopriali. Je to dlažba vyrobená zo zhutneného betónu, v rôznych tvaroch a farbách. Tvary dlaždíc sú presne vyrezané a musia do seba zapadať. Veľmi efektne pôsobí mušľová zámková dlažba, vytvára jemné nepravidelné tvary s efektnou melírovanou farebnosťou. Jej pevnosť dovoľuje použiť ju aj na parkoviská či ulice. Napríklad hnedá zámková dlažba je veľmi elegantná a krásne vynikne v interiéri moderného rodinného domu.

Počuli ste už o kamienkovej dlažbe? Alebo aj kamenný koberec. Sú to dlaždice vyrobené z riečneho kameniva a živice. Veľmi efektné na terasy, príjazdové cesty, okolo bazénov, ale aj do interiéru kúpeľne napríklad. Na výber máte mnoho veľkostí kamienkov a ich farebnosti, od hnedých a oranžových tónov, až po jemne ružové, biele a čierne. Vysoká odolnosť kamienkovej dlažby je tiež zaručená.