You are currently viewing Najkrajšie štýly obývačky
obývačka

Najkrajšie štýly obývačky

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

V obývačke strávime počas roka veľa času, hlavne po večeroch. Či už je to pozeraním televízie, čítaním kníh, hraním hier alebo trávením chvíľ s rodinou či s návštevou. Niektoré domácnosti majú spojenú obývačku s jedálňou, a servírujú v nej aj jedlo. Výhodou je, že obývačku si môžete zariadiť podľa vášho vkusu, nemusíte pri tom brať ohľad na iné izby. Obývačka sa môže trochu odlišovať, ale zároveň by mala byť zariadená s vkusom. Viete aké sú posledné trendy v interiérovom dizajne?

Retro obývačka

Keď sa povie reto, bavíme sa o 20tom storočí. Myslíme tým roky 50-te, 60-te, 70-te až 80-te roky. Nemyslí sa tým napríklad štýl ako v baroku či gotike. Len aby sme si ujasnili pojmy. Teoreticky, retro štýl si mnohí ľudia ešte živo pamätajú, a niekde u babky jeho prvky stále nájdu. Nikto od vás nechce aby ste si obývačku zariadili ako za komunizmu, stačí len menšia inšpirácia.

Áno, aj retro štýl si našiel svoje miesto medzi trendmi, len s modernejším nádychom. Viete v čom spočívajú jeho pravidlá? Vo farebnosti a doplnkoch. Za retro obývacie steny sa považuje horčicovo žltá, khaki zelená, jemná hnedá a rôzne farebné geometrické vzory, či už na tkaninách alebo ako tapeta. Čo sa týka doplnkov, voľte drevený dýhovaný nábytok, kreslá s drevenými rúčkami a rôzne starožitnosti, napríklad staré rádio, ktoré už síce doslúžilo, no nájde si svoje nové využitie ako dekoračný prvok.

Obývačka

Luxusná obývačka

Pre milovníkov luxusu sa hodí táto obývačka, avšak jej zariaďovanie môže potrápiť peňaženku. Za luxusnou obývačkou sa ukrývajú biele, zlaté, medené a strieborné farby, ktoré je potreba dávkovať hlavne v podobe nábytku a doplnkov. Steny ako základ môžu byť biele, prípadne jedna stena môže byť ozvláštnená dekoratívnou zlatou tapetou. Luxusná obývačka pôsobí zároveň aj moderne, nečakajte žiadnu gýčovú napodobeninu paláca vo Versailles.

Môžete s zvoliť aj tmavšiu farebnú škálu, či dokonca sivohnedú obývačku s najnovšou TV technikou. Luxusné detaily môžu spočívať v nábytku na mieru a strieborných či zlatých doplnkoch. Do luxusnej obývačky sa hodí aj masívna zeleň, preto ak máte dostatok miesta, pokojne si doprajte palmu v kvetináči alebo väčší bonsaj.

Vidiecky štýl obývačky

Tento štýl je logicky obľúbený hlavne na vidieku, alebo v domoch, prípadne na chalupách, kam sa prirodzene hodí. Vidiecky štýl je veľmi vďačný, a nevyjde vás ani veľa peňazí. Steny môžete dať namaľovať neutrálne béžovou farbou, prípadne ich ozvláštniť tapetou s prírodným motívom. Nábytok voľte určite drevený v jemných prírodných odtieňoch. Do vidieckych obývačiek sa neskutočne hodí klasický krb, takže ak ho nemáte, skúste popremýšľať nad jeho inštaláciou.

Nezabudnite na množstvo zelených rastlín, ale aj kyticu kvetov vo váze. Akcenty vidieckej obývačke dodávajú aj detaily ako napríklad misa jabĺk na konferenčnom stolíku či obrazy na stenách od slovenských národných umelcov, či ich repliky. Ak máte doma vyrezávané sošky, valašky či kožušiny (pravé ale aj umelé), nájdu si svoje miesto práve vo vidiecky ladenej obývačke.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Aký koberec do obývačky? Koberec do detskej izby , Hydroizolácia strechy

Obývačka so spálňou

Ak disponujete menším priestorom, a nemôžete si dovoliť mať obývačku ako samostatnú miestnosť, ale zároveň ju neviete ani spojiť s kuchyňou, vhodné riešenie pre vás je ju spojiť so spálňou. Avšak pozor! Jedná sa o zábavnú a zároveň oddychovú zónu, čo sa normálne vylučuje. Preto by sme mali časť obývačky nejako od tej spálňovej časti oddeliť. Nielen návšteva nemusí vidieť na akej posteli spíte, ale aj vy tým získate kvalitný spánok. Najideálnejším riešením je mobilný paraván.

Moderné obývačky 2022 diktujú minimalizmus, čo môžete využiť hlavne v tomto prípade, kedy musíte šetriť miestom. Obývačku aj spálňu si zariaďte v jemných svetlých tónoch, s minimom nábytku. Pri takomto riešení je dobré mať aj nábytok na mieru, napríklad vstavanú skrinku na televízor. Neuchyľujte sa k riešeniu spania na gauči, radšej si kúpte kvalitnú posteľ a investujte napríklad do ratanového posuvného paravánu. A nezabudnite na zelené rastliny, tie vám pomôžu udržať zdravú klímu.