You are currently viewing Aký koberec do obývačky?
koberec obyvacka

Aký koberec do obývačky?

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Pri koberci do obývačky zvažujeme hlavne jeho veľkosť a cenu. Ale mali by sme myslieť aj na to, čo všetko v obývačke robíme. Ak je to napríklad vaša hlavná spoločenská miestnosť, určite v nej usadíte návštevu, a servírujete jedlá a nápoje. Preto je možno vhodnejšie sa poobzerať po odolnejších materiáloch, ale aj tmavších farbách. Ak máte domácich miláčikov, platí do dvojnásobne. Nezabudnite ani na veľkosť obývačky, do tej menšej vám stačí aj menší kruhový koberec, no do tej väčšej vyberajte nejaký väčší kus, aby krásne vynikol.

Chlpatý koberec

Pred pár rokmi zažívali boom chlpaté koberce do spálne alebo do obývačky. Tento kúsok sa odborne nazýva koberec s dlhým vlasom, pričom vlákna bývajú väčšinou syntetické – polypropylén, akryl, polyester, viskóza, alebo aj prírodná tvarovaná priadza. Najčastejšie sa tieto materiály kombinujú. Vedeli ste, že tieto chlpaté koberce sa volajú aj Shaggy koberce?

Vlákna môžu mať dĺžku od 30 až do 80 mm. Typicky bývajú jednofarebné, no výber odtieňe koberca vám dá zabrať, pretože tieto koberce nájdete skutočne v každej farbe. Vďaka tomu je jednoduché ich doladiť napríklad zo závesmi v obývačke, alebo s farbou stien či nábytku. Ich nevýhodou môže byť ich čistenie, do dlhých vlasov ľahko napadajú omrvinky z jedla a iné nečistoty. Jedinou cestou je poriadne ho vyprášiť a povysávať.

Koberec do obývačky

Kožušinový koberec

Starou dobrou klasikou v slovenských obývačkách je aj kožušinový koberec. Nebýva stálicou len v domoch, ale aj na chatách a zruboch. Prakticky každá prírodne a vidiecky ladená obývačka znesie kožušinový koberec. Iste vás zaujíma, z čoho býva vyrobený. Zrejme už málokto, alebo len zarytý poľovníci majú doma pravú kožušinu. Tá môže byť spracovaná do tvaru koberca v podstate z akéhokoľvek zvieraťa. Najčastejšie to býva králik, ovca, ale aj krava, medveď, vlk, a niektorí ľudia si možno doviezli z dovolenky aj kožušiny z exotických zvierat. No nie vždy je to legálne.

Preto už v dnešnej dobe skutočné kožušiny ustupujú a nahradili ich umelé. Okrem toho, že  pri tom netrpí žiadne zviera, sú tieto koberce na nerozoznanie od tých pravých, a vyrobené sú zo zmesi syntetických materiálov, a môžu byť s krátkym ale aj dlhším vláknom. Takto si môžete dopriať napríklad imitáciu gepardej kožušiny priamo do vašej obývačky. Aj guľaté koberce môžete nájsť ako imitáciu králičej kožušiny napríklad.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vnútorné rolety , Výber plávajúcej podlahy , Ako urobiť zo starého trávnik nový

Lacné koberce do obývačky

Našťastie na trhu existuje obrovský výber kobercov, a vyberie si každý, aj keď má menší rozpočet. Menšie koberčeky nájdete v akcii už od 10 eur, ale pokiaľ hľadáte nejaký vkusný solitér do obývačky, nekupujte si to najmenšie. Dobre nevyzerá ani viacero menších koberčekov, hlavne pokiaľ je vaša obývačka rozľahlá. Čo môžete urobiť je, že si kúpite napríklad jeden väčší jednofarebný koberec, ktorý bude ladiť s farebnosťou stien (nemusí byť rovnaký, ale napríklad ak máte béžové steny v obývačke, koberec môžete vybrať vo farbe cappuccino, budú spolu skvele ladiť), a menší koberček napríklad biely kožušinový pod skrinku s televízorom.

Z módy vyšli už ťažko pôsobiace koberce, aj tie s prehnanou farebnosťou či vzormi. Ale vždy majte na pamäti, pri väčšom kuse je podstatné je koberec zladiť s celkovým štýlom a farebnosťou vašej obývačky. Pri tých menších kúskoch si môžete dovoliť popustiť uzdu fantázii, ale zase to pôsobí elegantnejšie, ak sa aj farba malého koberčeka niekde v obývačke opakuje, napríklad na dekoráciách, či na obraze, alebo aj v podobe kvetu (napríklad ružový guľatý koberček a ružová váza na kvety).