You are currently viewing Výber plávajúcej podlahy
Výber plávajúcej podlahy

Výber plávajúcej podlahy

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Vybrať si tú správnu plávajúcu podlahu vyžaduje nejaký ten čas, a nejaké to porovnávanie rôznych typov plávajúcich podláh. Ak si neviete rady, v špecializovanej predajni vám dobre poradia, a prezriete si viaceré vzorky. Preto je lepšie plávajúcu podlahu kupovať priamo v obchode, nie cez e – shop. Pred kúpou si treba ujasniť aj preferovaný materiál, z ktorého by mala byť vyrobená, a toho sa držať. Niečo iné potrebujete v obývačke, a niečo iné zas v kúpeľni.

Aby sme si ujasnili fakty, pojem „plávajúca“ označuje spôsob jej pokládky (dosky, ktoré sú zapájané cez drážkový systém a nie sú prilepené k podlahe), a nie materiál.  Jej výhodou je jednoduchá inštalácia a prípadná demontáž, a okrem toho, zo všetkých typov podláh je asi najviac vhodná na podlahové kúrenie. Teraz si poďme rad za radom predstaviť materiály, z ktorých môže byť plávajúca podlaha vyrobená.

Laminátová plávajúca podlaha

Asi najčastejšie sa stretnete s touto verziou, ktorá je aj finančne najdostupnejšia. Laminát je vlastne kompozitný materiál zložený z troch vrstiev: najspodnejšia nepriepustná vrstva z tvrdeného plastu, ďalej nasleduje drevený kompozit – drevotrieska, a vrchná časť tvorená úžitkovou a dekoratívnou vrstvou zo špeciálnymi povrchovými spracovaniami.

Laminátovú podlahu nájdete v desiatkach farebných vyhotovení a dekoroch. Práve drevená podlaha býva drahá a náročná na údržbu, čo pri tej laminátovej nehrozí. Okrem toho, ak túžite po luxusne pôsobiacej podlahe napríklad s dekorom mramoru, tiež môžete siahnuť po laminátovej. Garantujeme vám, že laik nikdy nespozná rozdiel. Veľmi ľahko sa udržiava a veľa vydrží.

Vinylová plávajúca podlaha

Tieto typy podláh boli ešte nedávno považované za podradnejšie, avšak dodnes prešli obrovským vývojom, a tak ich kupuje aj čoraz viac ľudí. Iste v mnohých kuchyniach nájdete práve túto podlahu. Je to 100% syntetická podlaha, vyrobená v PVC , je dodávaná v lamelách. Tieto sa veľmi jednoducho pokladajú, vďaka špeciálnym zámkom do seba zaklapnú. Nevsiakne vodu, preto je skvelá do kuchyne aj kúpeľne.

Vinylovú podlahu tiež dostať v rôznych úpravách a imitáciách. Najpoužívanejšia je imitácia dreva, alebo aj ako lesklá plávajúca podlaha imitujúca kameň. Znesie aj nie úplne rovný podklad s drobnými nerovnosťami. Pri jej kúpe treba brať do úvahy rozdiely v hrúbke, a z toho vyplývajúca trieda nášľapnej odolnosti. Ak sa chystáte na vinylovú podlahu položiť masívny nábytok, vyberte si takú s vysokou triedou odolnosti. Podobne ako laminátová, aj tá vinylová sa vyznačuje príjemnou cenou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Podlahy do domu, Ako klásť plávajúcu podlahu, Vonkajšie rolety, Sieťky na okná, Izolácia balkóna

Korková plávajúca podlaha

Korková plávajúca podlaha je ideálna pre tých, ktorí nemajú radi studený pocit a zároveň nechcú mať byt preplnený kobercami. Táto podlaha vynikne ako solitér, a je veľmi príjemné po nej chodiť bosými nohami. Prírodný korok je navyše ekologický a antialergický materiál. Korková plávajúca podlaha sa môže položiť na všetky typy podkladov – betón, dlaždice či dokonca už existujúcu podlahu. Korok sa získava z kôry duba korkového, a táto podlaha má vynikajúce akustické vlastnosti.

Jej pokladanie si však vyžaduje určité špecifiká, preto je dobré si ju nechať položiť profesionálmi. Metóda „click“ pokládky je využívaná aj v tomto prípade. Podklad by mal byť pred pokládkou absolútne suchý, pretože korok ako prírodný materiál reaguje na vodu. Preto sa neodporúča do kúpeľní. Po pokládke výrobcovia ešte odporúčajú korkovú plávajúcu podlahu natrieť ochranným náterom.