You are currently viewing Lacné dovolenky pri mori

Lacné dovolenky pri mori

  • Post category:Tips
  • Reading time:12 mins read

Ktoré sú tri najlacnejšie dovolenkové destinácie v Európe?

Na Slovensku máme síce krásne hory aj jazerá, avšak dovolenka pri mori je len jedna. Je dobré užiť si more a piesok aspoň raz do roka. Prezradíme vám tipy na dovolenku v Európe.

1.      Bulharsko

Táto balkánska krajina je stálicou Slovákov už celé desaťročia. Ak chcete aj tip na dovolenku s deťmi, Bulharsko je skvelá voľba, pretože sa tam dostanete aj autom (cez Maďarsko a Srbsko).

Medzi obľúbené destinácie pri Čiernom mori patria Slnečné pobrežie a Primorsko. Vôbec nemusíte chodiť cez cestovku, Bulharsko je bezpečná krajina (pozor hlavne na zlodejov na preplnených turistických miestach), a dovolenku si viete naplánovať aj sami.

Najväčšou položkou bude zrejme benzín na cestu a ubytovanie. Vybrať si môžete z hotelov, penziónov alebo apartmánov, ktoré ponúkajú domáci. Keď si nájdete nejaký v predstihu, vyjde vás len na pár desiatok eur. Bulhari stále používajú ako platidlo bulharský leva, takže dovolenka vás vyjde lacnejšie ako na Slovensku. Platí pravidlo, že čím bližšie ste k pláži, tým drahší apartmán bude.

Bulharské pláže sú nezabudbuteľným zážitkom

Ak sa už vyberiete autom, oplatí sa vidieť aj nasledovné turistické pamiatky a atrakcie :

Hlavné mesto Sofia (za navštívenie stojí národná opera, národná galéria, kostol Bojana),  Sedem jazier (krásna prírodná pamiatka v pohorí Rila, je to síce náročnejšia turistika, ale dostať sa tam dá aj lanovkou), Varna (letovisko a prístavné mesto, vyniká skvelou zábavou pri mori, nájdete tu aj morský park a delfinárium a nádhernú Katedrálu Nanebovzatia Panny Márie), Sozopol ( staré prímorské mestečko s antickým vplyvom a krásnou architektúrou, navštíviť treba Staré mesto , miestne trhy a hrad Ravadinovo), Nesebar (perla Čierneho mora, nájdete tu nespočetné množstvo kostolov, úžasné scenérie s výhľadom na more a skvelé posedenia pri bulharskom víne), Plovdiv (sústredia sa tu pamiatky ešte z časov Rímskej ríše, ako je aquadukt, amfiteáter a mnohé iné. Okrem toho si tu skvele nakúpite či posedíte pri káve).

Výhody a nevýhody dovolenky v Bulharsku:

–          Bulharsko spĺňa všetky kritériá, čo sa týka lacnej dovolenky pri mori

–          Nie je ďaleko a viete sa tam dostať aj autom, a ani jazyková bariéra nie je veľký problém, bulharčine ako tak porozumiete

–          Jedlo, pitie a alkohol (mieste pivo a víno) je lacné. Za obed v prepočte na eurá dáte okolo 10 eur aj s pitím. Čerstvá prímorská kuchyňa vás dokonale zasýti

–          Apartmány zarezervované v predstihu vás vyjdú lacno, čím ďalej od pláže, tým lacnejšie

–          Čierne more nemusí každému vyhovovať, aj keď pláže sú poväčšine pieskové a vstup do mora je mierny, toto more býva miestami špinavé a zariasené. Problémom pre niektorých môžu byť aj vlny

–          Ubytovanie v apartmáne znamená že každý deň budete musieť dochádzať na verejnú pláž alebo do plážového klubu a zaplatiť si vstupné. Slnečníky aj lehátka bývajú vždy za poplatok. Pláže môžu byť preplnené a nie vždy sa vám podarí nájsť najlepšie miesto

2.      Albánsko

Keďže Chorvátsko už všetci poznajú a väčšina Slovákov túto krásnu krajinu už navštívila, chcú vyskúšať aj niečo iné. Albánsko sa pomaly derie na prvé priečky popularity. Táto tiež balkánska krajina mala spočiatku trochu problémy s bezpečnosťou, dnes už však môže byť zaradená do kolónky – bezpečná dovolenka pri mori. Treba sa držať platných bezpečnostných odporúčaní a zdržiavať sa v turistických oblastiach.

Ako dovolenka pre jedného, zvlášť pre ženu sa zatiaľ neodporúča, avšak Albánsko môže byť skvelou voľbou pre páry alebo partiu kamarátov, ktorí si chcú ustrážiť rozpočet.

Albánsko sa pripravuje na vstup do Európskej únie, preto krajina začala viac otvárať dovolenkárom. Albánsky lek je oficiálne platidlo, a preto sa turistom s eurom dovolenka v Albánsku oplatí. Lacné letenky do hlavného mesta Tirany nájdete za pár desiatok eur.

Tak isto ako v Bulharsku a Chorvátsku, aj v Albánsku si môžete vybrať medzi  zájazdom cez cestovku do hotela alebo si nájsť vlastné ubytovanie. Za privátne ubytovanie s raňajkami  v blízkosti pláže dáte niekedy menej ako 20 eur! Oplatí sa vám aj prenajať auto, a nezabudnite na poistenie.

Albánske letoviská, skrytý poklad dovolenkárov

Zaujímavé miesta na dovolenku v Albánsku sú:

Albánska riviéra (celá riviéra ponúka čisté a nie preplnené pláže, malé mestečká pri pobreží a desiatky penziónov a privátnych ubytovaní), Dhermi (masovo nedotknutá časť riviéry, kde sa budete cítiť ako v Karibiku s jemným pieskom a tyrkysovým morom), ostrov Ksamil (dostanete sa sem loďou, je to rušnejšie turistické miesto s možnosťami zábavy a nákupov), Divjake (nájdete tu krásnu lagúnu s kolóniami pelikánov ale aj Divjaka National Park), Himara a Kakome Bay (zálivy s azúrovo modrým morom a divokou prírodou, ale aj s rôznymi archeologickými náleziskami).

Výhody a nevýhody dovolenky v Albánsku:

–          Jadranské a Iónske more vám poskytne priezračne tyrkysové more a pieskové či jemne kamienkové pláže

–          Pláže aj turistické atrakcie nie sú tak preplnené ako v iných destináciách. Ubytovanie viete nájsť aj na poslednú chvíľu

–          Jedlo vás očarí mediteránsko – orientálnou chuťou, nízkou cenou a čerstvosťou. Nezabudnite ochutnať aj miestnu pálenku rakiju

–          Napriek zlej povesti sú Albánci veľmi milí a pohostinní ľudia, dovolenku si užije aj rodina s deťmi

–          Treba si dať pozor na vreckárov a vyhýbať sa vyľudneným uličkám, inak je v Albánsku bezpečne

–          Až 50% obyvateľov Albánska je moslimského vierovyznania (zvyšok je rozdelený medzi kresťanov), preto sa odporúča vyvarovať sa náboženským či politickým konfliktom.

3.      Portugalsko

Táto krajina stále nepatrí medzi klasické dovolenkové destinácie pri mori. O to zaujímavejšiu dovolenku však budete mať. Vedeli ste, že Portugalsko je vhodné aj ako dovolenka pri mori pre jedného? Je to európsky štát na Pyrenejskom polostrove a užijete si tu nespútané vody Atlantického oceánu.

Letieť môžete za pár eur do hlavného mesta Lisabonu. Tu sa tiež oplatí stráviť aspoň 3 dni, mesto ponúka veľké množstvo atrakcií a jeho poloha vás očarí. Vybrať sa môžete loďou aj na ostrovy Azory a Madeira, ktoré patria pod Portugalsko.

Hoci krajina používa ako platidlo euro, naproti drahším Baleárskym ostrovom (Ibiza, Malorka, Menorka) vás dovolenka v Portugalsku vyjde lacnejšie. Táto krajina je vhodná aj na výlety pre osamelých.

Nemusíte zostávať v jednom hoteli a letovisku, ale prejsť si najkrajšie časti krajiny buď v prenajatom aute alebo vlakom. Aj v malom mestečku  nájdete súkromné ubytovanie a ochutnáte to najlepšie portské víno.

Všade sa dohovoríte angličtinou ale aj domáci porozumejú aj španielčine či nemčine. Portugalsko nemá na rozdiel od Španielska jeden uniformný ráz krajiny. Budete tu vidieť a cítiť vplyv rôznych kultúr (arabská, marocká, talianska, španielska či anglosaská) ako v jedle, tak v kultúre a architektúre.

Dovolenka v Portugalsku, výborný nápad!!!

Čo sa oplatí vidieť?

Hlavné mesto Lisabon (leží pri oceáne a na neďalekých plážach Carcavelos a Cascais sa dá aj surfovať), Porto (rodisko portského vína s nekonečnými degustáciami), mesto Sintra (krásne historické mesto s rozprávkovým palácom Palácio Nacional de Sintra), historické mesto Évora ( nachádza sa tu antický chrám zasvätený bohyne Diany, ale aj katedrála moreplavca Vasca de Gammu), letovisko Faro v regióne Algarve (tu sa oplatí stráviť koniec dovolenky sladkým vylihovaním pri oceáne. Pláže pripomínajú exotické diaľavy, budete mať pocit, že ste mimo Európy ).

Výhody a nevýhody dovolenky v Portugalsku:

–          Netradičná, avšak stále cenovo dostupná dovolenka vhodná aj pre jednotlivca

–          Aktívna časť dovolenky (surfovanie, objavovanie nových miest) sa dá skvelo spojiť s vylihovaním na pláži, a dá sa to zvládnuť za pár dní, pretože Portugalsko je malá krajina

–          Spoznávanie mixu nových chutí a miest, cítiť sa ako v exotike no pritom byť stále v Európe. Portugalsko je veľmi bezpečná krajina

–          Oceán nemusí byť najlepšia voľba na dovolenku pre rodiny s malými deťmi