You are currently viewing Izolácia balkóna
Izolácia balkóna

Izolácia balkóna

  • Post category:Tips
  • Reading time:4 mins read

Izolácia balkónu je potrebná v tom prípade, ak ho chcete využívať aj v zime, či počas nepriaznivého počasia. Na balkóne hlavne v lete trávime veľa času, no pokiaľ nemáte napríklad víkendovú chalupu či záhradu, je normálne, že ho chcete využívať aj počas víkendov a podobne. Na balóne si môžete ráno vypiť prvú kávičku, či ugrilovať obed. No a večer zakončiť posedením pri knihe a dobrom vínku. Aby ste mohli svoj balkón naplno používať, vyskúšajte tieto tipy na jeho izoláciu a zabezpečenie.

Balkón

Hydroizolácia na balkón

Samotná dlažba alebo krytina na balkóne alebo terase nestačí. Treba ho zaizolovať proti vode. K najčastejším poškodeniam balkóna patrí prenikanie vody pod podlahu. Ak je podklad balkóna nesprávne vyspádovaný, bude sa na ňom zhromažďovať voda. Jej zamrznutie spôsobuje uvoľnenie a odlupovanie keramiky. Opačný problém zas vzniká pri vysokých teplotách, po odparení vody ostanú na povrchu soli a fľaky.

Na izoláciu balkóna si vyhraďte 3 – 4 dni, záleží samozrejme aj od jeho veľkosti. Najskôr si odstráňte starú dlažbu a poškodené vrstvy. Tak sa dostanete k betónovému poteru, a ten si dôkladne umyte. Chýbajúci betón môžete doplniť, a potom prichádza na rád tá najdôležitejšia, izolačná vrstva. Tú si môžete kúpiť v stavebninách alebo na internete. Rýchlo tuhnúca, flexibilná izolácia vám poskytne ochranu už po 4 hodinách, pričom po zaschnutí na ňu môžete bez problémov naniesť keramický, kameninový alebo drevený obklad.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Kladenie plávajúcej podlahy alebo Akú dlažbu na terasu?

Tepelná izolácia balkóna

Keď si už dáte námahu a spravíte si izoláciu balkóna proti vode, dokončite to úplne, a zabezpečte si balkón aj proti zime. Takto si ho budete užívať po celý rok. Na tepelnú izoláciu sa používajú PIR dosky so zvýšenou pevnosťou. PIR znamená, že sú vyrobené z polyuretánovej peny, a na ich povrchu sa nachádza ešte hliníková povrchová úprava. Tieto dosky slúžia aj na ochranu pred vodou, ak sa pod ne použije hydroizolačná stierka.

Takto budete mať balkón alebo terasu ošetrenú aj proti vlhkosti aj proti zime. Počuli ste už o izolácii balkóna fóliou? Jedná sa o variantu, kedy nemožno použiť dlažbu z rôznych dôvodov. Za pomoci špeciálnej izolačnej fólie sa dá vytvoriť ochrana aj zaujímavý estetický efekt, keďže fólia sa vyrába v rôznych farebných variáciách. Túto ekonomickú možnosť si zamilujete, a hoci sa nevyrovná klasickej izolácii, ochráni balkón pred vodou a mechanickým poškodením.