You are currently viewing <strong>Malé domáce zvieratá</strong>

Malé domáce zvieratá

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Máte radi zvieratá, no nemáte veľký byt? Aj napriek tomu by ste chceli nejaké nenáročné zvieratko? Alebo sa jedná skôr o to, že nemáte na zviera dostatok času? Na úvod si treba vyjasniť jednu vec – každé zviera má nejaké nároky na starostlivosť, a na každé zviera si budete musieť vynahradiť nejaký ten čas. Medzi tie najnáročnejšie domáce zvieratá (na čas, starostlivosť aj financie) patrí pes, ale aj mačka. Aj tá by mala mať v byte dostatočný výbeh, aj keď ju nie je potrebné venčiť. Alebo vaše dieťa túži po zvieratku, no obávate sa, že nebude chcieť venčiť psa každý deň? V tom prípade je lepšie sa poobzerať po nenáročných zvieratkách medzi ktoré patria napríklad rybky či hlodavce. A presne o tých bude dnes reč.

Škrečky

Škrečky sú veľmi obľúbené malé zvieratká, najmä vďaka svojmu milému vzhľadu. Vedeli ste, že škrečkov existuje mnoho druhov? U nás sú najznámejšie škrečok zlatý, angorský a trpasličí. Mávajú rôzne zafarbenia a môžu byť aj trojfarebné. Cez noc sú aktívne, a cez deň si zase radi pospia na tmavom mieste. Ak im nedoprajete cez deň pokoj a ticho, prípadne ich vytiahnete z úkrytu, môžu vás tieto malé hlodavce dokonca pohrýzť. Na rozdiel od morčiat sú škrečky menej vhodné pre deti, a to najmä kvôli ich povahe.

Nie sú extra maznavé, a najradšej hrabú nožičkami v piesku, kde si robia cestičky alebo behajú na kolotoči. Pozor však na hluk, ktorý by mohlo aj takéto maličké zvieratko vydávať, preto ich radšej nedržte v spálni, ak nechcete akceptovať to, že sa jedná o hlodavca aktívneho v noci. Škrečky sú pomerne lacné a nenáročné zvieratá, avšak dožívajú sa maximálne 4 rokov. Sú malé, a vážia len niečo okolo 50 gramov, no aj tak by mali mať dostatočne veľkú klietku a dosť materiálu na hrabanie. Potravu pre škrečka kupujte v overených predajniach.

Škrečok

Činčily

Činčily sú ďalšie maličké stvorenia s väčšími odstávajúcimi uškami, ktoré si priam pýtajú pohladenie. Pôvodne pochádzajú z Južnej Ameriky a majú veľmi hebkú srsť. Sú veľmi dobrí skokani a takisto ako škrečky sú aktívne hlavne v noci. Cez deň sa radi schovávajú v malých pieskových jaskyniach. Hoci sú činčily malé, potrebujú mať dostatočne veľkú klietku, nielen kvôli výbehu ale aj kvôli ich dĺžke života. V zajatí sa môžu dožiť aj 20 rokov.

Vedeli ste, že činčily sa živia aj rôznymi korienkami kaktusov? Ich strava by mala byť bohatá na vlákninu aj semená. Nezabudnite ich každý deň meniť čerstvú vodu. V miestnosti, kde budete chovať by sa mala konštantná teplota pohybovať okolo 15 až 20 stupňov Celzia. Do klietky by ste im mali dať aj konáriky a vetvičky po ktorých môžu činčily loziť. Mimochodom, dôležitá rada na záver – činčily majú silné rodinné väzby a preto by sa nikdy nemali chovať sami, buď ako pár alebo viac kusov.

Morčatá

Morčatá sú na Slovensku dlhé roky známe ako zvieratká vhodné aj do paneláku a sú medzi ľuďmi dosť populárne. Tiež pochádzajú z Južnej Ameriky, a na trhu nájdete rôzne sfarbenia morčiat aj rôznu dĺžku ich srsti – bývajú krátkosrsté alebo dlhosrsté. Pri správnej starostlivosti sa môže morča dožiť 6 až 8 rokov, no mláďa by ste mali kupovať od overeného chovateľa. Predídete tak genetických ochoreniam a vadám.Morčatá by mali mať tiež dostatočne veľkú klietku, a  tiež by ste ich mali chovať v pároch. Na rozdiel od škrečkov, morčatá sú pomerne sociálne a radi budú majiteľovi na rukách, a aj si pobehajú po izbe. Morčatá sú veľmi hravé, preto by v klietke mali mať k dispozícii rôzne preliezačky či skrýše. Podstielku a krmivo pre morčiatka by ste mali kupovať v špecializovaných obchodoch, a sem tam im pridať kúsok čerstvej zeleniny či ovocia.