You are currently viewing <strong>Malé domáce zvieratá</strong>

Malé domáce zvieratá

  • Post category:Tips
  • Reading time:13 mins read

Máte radi zvieratá, no nemáte veľký byt? Aj napriek tomu by ste chceli nejaké nenáročné zvieratko? Alebo sa jedná skôr o to, že nemáte na zviera dostatok času? Na úvod si treba vyjasniť jednu vec – každé zviera má nejaké nároky na starostlivosť, a na každé zviera si budete musieť vynahradiť nejaký ten čas. Medzi tie najnáročnejšie domáce zvieratá (na čas, starostlivosť aj financie) patrí pes, ale aj mačka. Aj tá by mala mať v byte dostatočný výbeh, aj keď ju nie je potrebné venčiť. Alebo vaše dieťa túži po zvieratku, no obávate sa, že nebude chcieť venčiť psa každý deň? V tom prípade je lepšie sa poobzerať po nenáročných zvieratkách medzi ktoré patria napríklad rybky či hlodavce. A presne o tých bude dnes reč.

Škrečky

Škrečky sú veľmi obľúbené malé zvieratká, najmä vďaka svojmu milému vzhľadu. Vedeli ste, že škrečkov existuje mnoho druhov? U nás sú najznámejšie škrečok zlatý, angorský a trpasličí. Mávajú rôzne zafarbenia a môžu byť aj trojfarebné. Cez noc sú aktívne, a cez deň si zase radi pospia na tmavom mieste. Ak im nedoprajete cez deň pokoj a ticho, prípadne ich vytiahnete z úkrytu, môžu vás tieto malé hlodavce dokonca pohrýzť. Na rozdiel od morčiat sú škrečky menej vhodné pre deti, a to najmä kvôli ich povahe.

Nie sú extra maznavé, a najradšej hrabú nožičkami v piesku, kde si robia cestičky alebo behajú na kolotoči. Pozor však na hluk, ktorý by mohlo aj takéto maličké zvieratko vydávať, preto ich radšej nedržte v spálni, ak nechcete akceptovať to, že sa jedná o hlodavca aktívneho v noci. Škrečky sú pomerne lacné a nenáročné zvieratá, avšak dožívajú sa maximálne 4 rokov. Sú malé, a vážia len niečo okolo 50 gramov, no aj tak by mali mať dostatočne veľkú klietku a dosť materiálu na hrabanie. Potravu pre škrečka kupujte v overených predajniach.

Škrečok

Činčily

Činčily sú ďalšie maličké stvorenia s väčšími odstávajúcimi uškami, ktoré si priam pýtajú pohladenie. Pôvodne pochádzajú z Južnej Ameriky a majú veľmi hebkú srsť. Sú veľmi dobrí skokani a takisto ako škrečky sú aktívne hlavne v noci. Cez deň sa radi schovávajú v malých pieskových jaskyniach. Hoci sú činčily malé, potrebujú mať dostatočne veľkú klietku, nielen kvôli výbehu ale aj kvôli ich dĺžke života. V zajatí sa môžu dožiť aj 20 rokov.

Vedeli ste, že činčily sa živia aj rôznymi korienkami kaktusov? Ich strava by mala byť bohatá na vlákninu aj semená. Nezabudnite ich každý deň meniť čerstvú vodu. V miestnosti, kde budete chovať by sa mala konštantná teplota pohybovať okolo 15 až 20 stupňov Celzia. Do klietky by ste im mali dať aj konáriky a vetvičky po ktorých môžu činčily loziť. Mimochodom, dôležitá rada na záver – činčily majú silné rodinné väzby a preto by sa nikdy nemali chovať sami, buď ako pár alebo viac kusov.

Morčatá

Morčatá sú na Slovensku dlhé roky známe ako zvieratká vhodné aj do paneláku a sú medzi ľuďmi dosť populárne. Tiež pochádzajú z Južnej Ameriky, a na trhu nájdete rôzne sfarbenia morčiat aj rôznu dĺžku ich srsti – bývajú krátkosrsté alebo dlhosrsté. Pri správnej starostlivosti sa môže morča dožiť 6 až 8 rokov, no mláďa by ste mali kupovať od overeného chovateľa. Predídete tak genetických ochoreniam a vadám.Morčatá by mali mať tiež dostatočne veľkú klietku, a  tiež by ste ich mali chovať v pároch. Na rozdiel od škrečkov, morčatá sú pomerne sociálne a radi budú majiteľovi na rukách, a aj si pobehajú po izbe. Morčatá sú veľmi hravé, preto by v klietke mali mať k dispozícii rôzne preliezačky či skrýše. Podstielku a krmivo pre morčiatka by ste mali kupovať v špecializovaných obchodoch, a sem tam im pridať kúsok čerstvej zeleniny či ovocia.

FAQ: 10 najčastejších otázok na malé domáce zvieratá

Aké sú najnáročnejšie domáce zvieratá na čas, starostlivosť a financie?

Medzi najnáročnejšie domáce zvieratá na čas, starostlivosť aj financie patria psi a mačky.

Aké nenáročné zvieratá sa odporúčajú pre ľudí s malým bytom alebo obmedzeným časom?

Pre ľudí s malým bytom alebo obmedzeným časom sa odporúčajú nenáročné zvieratká ako rybky a hlodavce.

Aké sú niektoré druhy škrečkov?

Medzi niektoré druhy škrečkov patria škrečok zlatý, angorský a trpasličí.

Aké sú škrečky aktívne cez noc alebo cez deň?

Škrečky sú aktívne cez noc a cez deň si radi pospia na tmavom mieste.

Prečo nie sú škrečky vhodné pre deti?

Škrečky nie sú vhodné pre deti hlavne kvôli ich povahe, pretože nie sú extra maznavé.

Aký druh zvierat je činčila a kde pochádza?

Činčila je malé zviera s väčšími odstávajúcimi uškami, pôvodne pochádza z Južnej Ameriky.

Ako dlho sa môžu činčily dožiť v zajatí?

V zajatí sa činčily môžu dožiť aj 20 rokov.

Aké by mala byť strava činčil?

Strava činčil by mala byť bohatá na vlákninu aj semená, môžu sa živiť aj rôznymi korienkami kaktusov.

Aká teplota by mala byť v miestnosti s činčilami?

V miestnosti, kde sa chovajú činčily, by mala byť konštantná teplota okolo 15 až 20 stupňov Celzia.

Prečo by sa činčily nemali chovať samy?

Činčily majú silné rodinné väzby, preto by sa nikdy nemali chovať samy, buď ako pár alebo viac kusov.

Ak máte radi zvieratá, ale váš byt je malý alebo nemáte veľa času, stále existujú možnosti pre vás. Niektoré nenáročné zvieratká môžu byť ideálnou voľbou pre vás. V tomto článku sme sa zameriavali na niekoľko takýchto zvieratiek, konkrétne škrečky, činčily a morčatá.

Škrečky sú obľúbené pre svoj milý vzhľad, hoci nie sú veľmi maznavé. Aktívne sú hlavne v noci a vyžadujú si dostatok pokojného času cez deň. Sú pomerne lacné a nenáročné na starostlivosť, ale ich životnosť je obmedzená na približne 4 roky.

Činčily sú ďalšie zvieratká, ktoré si môžete zvážiť. Majú zaujímavý vzhľad s odstávajúcimi ušami a hebkou srsťou. Sú veľmi dobrí skokani a aktívni najmä v noci. Potrebujú dostatočne veľkú klietku a ich životnosť môže dosahovať až 20 rokov. Dôležité je, že by sa nemali chovať samy, ale radšej v pároch alebo skupinkách, pretože majú silné rodinné väzby.

Morčatá sú ďalšou možnosťou pre tých, ktorí hľadajú nenáročné zviera. Sú vhodné aj do menších bytov a sú pomerne sociálne. Rôzne sfarbenia a dĺžky srsti dávajú možnosť výberu. Dôležité je zabezpečiť im dostatočne veľkú klietku a chovať ich v pároch. Morčatá majú hravú povahu a radi trávia čas s majiteľom.

Je dôležité si uvedomiť, že aj tieto nenáročné zvieratká vyžadujú istú mieru starostlivosti a času. Mali by mať dostatočne veľkú klietku, primeranú stravu a starostlivosť. Preto je nevyhnutné, aby ste si predtým, než si vyberiete zviera, dôkladne premysleli, či ste pripravení poskytnúť mu potrebnú starostlivosť a tráviť s ním čas.

Ak ste ochotní zodpovedne sa postarať o zviera, škrečky, činčily a morčatá môžu byť skvelými spoločníkmi aj pre tých s obmedzeným priestorom alebo časom. Ich prítomnosť v dome môže priniesť radosť a zábavu, stačí sa len postarať o ich potreby a vytvoriť pre ne vhodné prostredie.

Všetky tieto zvieratká majú svoje osobité čaro a môžu sa stať skvelými spoločníkmi pre rodinu alebo jednotlivca. Zvážte svoje možnosti, predstavte si, aký typ zvieraťa by sa hodil ku vašim podmienkam a životnému štýlu a urobte informované rozhodnutie. S vhodným výberom a starostlivosťou môžete nájsť spokojného spoločníka, aj keď nemáte veľký byt alebo veľa voľného času.