You are currently viewing Rozdelenie hudobných nástrojov
hudobne nastroje

Rozdelenie hudobných nástrojov

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Hudobné nástroje sú s nami od nepamäti. Už na počiatku sa ľudia dorozumievali rôznymi zvukmi, potom prišla na rad prvá reč a aj prvé primitívne hudobné nástroje. Hovoríme o období zhruba 120 000 rokov pred Kristom. Otázne je, či prvé hudobné nástroje ľudia používali na dorozumievanie sa alebo na akési kultúrne vyžitie. To už dnes ťažko zistíme. No ako vieme, hudobné nástroje sú od počiatku civilizácie jej dôležitou zložkou. Dnes si už život ťažko predstavíme bez hudby. Vedeli ste, že klasická hudba má až terapeutické účinky? S týmto tvrdením prišli vedci po dôkladnom skúmaní pôsobenia hudby na ľudský mozog. Dnes sa spolu pozrieme na druhy hudobných nástrojov.

Bicie hudobné nástroje

To sú tie, do ktorých sa niečím bije alebo udiera, zjednodušene povedané. Okrem toho sa na nich môže hrať ešte aj škriabaním alebo trením. Tieto nástroje väčšinou hrajú rytmus. Tie najtypickejšie sú práve rôzne druhy bubnov, ktoré poznáme aj pod názvom „bicie“. Bez bicích nástrojov si dnes už nevieme predstaviť rock and roll, ale ani hip hop. Sú skrátka nenahraditeľné.

Ale viete ktoré nástroje sem okrem bubnov ešte patria? Mimochodom, bubny sa v skutočnosti volajú bicia súprava, a medzi tú patrí – Bass Drum (veľký bubon), Floor Tom (prechodový bubon), Snare Drum (malý bubon), Tom – tom drums, Hi – hat (hajtka alebo aj činely) a mnohé iné efektové činely. Okrem toho, medzi bicími nástrojmi nájdete aj triangel, perkusie, marimbu, xylofón a vibrafón.

Bicie hudobné nástroje

Strunové hudobné nástroje  

Tú sú všetky tie známe a masovo populárne ako napríklad aj gitara. Viete ako vlastne vzniká tón pri strunových nástrojoch? Jednoducho, rozochvievaním strún, ktoré sú naladené v rôznych tóninách stupniciach. Veľa záleží aj od toho, z akého materiálu je struna a nástroj vyrobený, a ako je naladený. Na výrobu strunových nástrojov sa používajú hlavne rôzne druhy dreva, a struny poznáme buď nylonové alebo kovové struny (ich počet sa v nástrojoch líši, môže ich byť párny aj nepárny počet). Na ladenie strunových nástrojov sa používa ladička, ale skúsený profesionál to zvládne aj „od ucha“.

Strunové hudobné nástroje sa delia na:

Brnkacie –  gitara (akustická, elektrická aj basová), menšie gitary ako bendžo, balalajka, mandolína, citara či ukulele, harfa.

Úderové – klavír (struna sa rozochvieva úderom prsta), čembalo a cimbal.

Sláčikové – husle, viola, violončelo a kontrabas.

Vzduchové hudobné nástroje

Do ktorých je potrebné logicky fúkať vzduch. Tieto nástroje môžu vydávať naozaj širokú a zaujímavú škálu zvukov. Veľa z nich patrí medzi takzvané etnické hudobné nástroje, ako napríklad naša fujara. Môžu byť vyrobené z dreva, plechu alebo aj plastu. Tieto nástroje sú hojne využívané hlavne v hudobných žánroch ako je klasická hudba alebo džez.

Ako sa delia? Na nátrubkové – trúbka, lesný roh, tuba a pozauna, ďalej na hranové – flauta, fujara, zobcová flauta či píšťala a nakoniec plátkové – hoboj, klarinet, saxofón a fagot.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Netradičné hudobné nástroje

Elektrické hudobné nástroje

Sú najmladšie a podľa toho sa používajú hlavne v modernej hudbe. Nie je to len elektrická gitara, ako by ste si mysleli. Medzi tie elektrické patria rôzne druhy hudobných nástrojov. Logicky, na ich používanie je potrebný zdroj elektriny. Patria sem aj syntetizátory a rôzne napodobeniny klasických hudobných nástrojov, ale na elektriku. Pre niektorých profesionálnych hráčov na hudobné nástroje sú tie elektrické „podradnejšie“, pretože hranie na nich si údajne nevyžaduje až takú odbornú zručnosť a talent ako hranie na klasických nástrojoch. Niekto s tým môže súhlasiť, a iní nemusí. Predsa len, pre veľa ľudí je úspechom už len vylúdenie správneho tónu na syntetizátore.

Nech je ako je, hudba je niečo úžasné a ak máme možnosť a čas naučiť sa hrať „na niečo“, mali by sme to skúsiť. Nielen samotné hranie, ale aj proces učenia je pre náš celkový rozvoj veľmi dôležitý.