You are currently viewing Netradičné hudobné nástroje
Netradičné hudobné nástroje

Netradičné hudobné nástroje

  • Post category:Tips
  • Reading time:4 mins read

Veľa ľudí láka hra na hudobné nástroje, a mnohí sa počas života aj snažia naučiť na nejaký ten hudobný nástroj aj hrať. Najčastejšie ako deti chodíme na klavír alebo na gitaru. Hlavne tá gitara mnohých drží až do dospelosti. No skúšali ste už niekedy hrať na nejakých netradičných hudobných nástrojoch? Viete vôbec, ktoré sú to? Dnes sa spolu pozrieme na tie najzaujímavejšie exotické hudobné nástroje.

Didgeridoo

Stavíme sa, že tento hudobný nástroj ste určite ešte nevideli. Teda pokiaľ ste neboli v Austrálii, tam na ňom od nepamäti hrávajú domorodí obyvatelia. Tento hudobný nástoj je trochu podobný našej fujare, aj tá patrí medzi dychové nástroje. Didgeridoo konštrukčne vychádza z dutej drevenej konštrukcie. A nejedná sa o drevo obyčajné, ale bambusové alebo tíkové. Nástroj býva zdobený vyrezávanými etnickými motívmi, a melódia sa vyludzuje pomocou dýchania a pohybu pier. Vytvára dlhý nepretržitý tón s charakteristickou rytmikou.

Netradičný hudobný nástroj

Kalimba

Ak vám názov tohto hudobného nástroja znie ako z Afriky, máte pravdu. Tento jedinečný kúsok pochádza práve odtiaľto, a tiež sa podobá jednému nášmu nástroju, konkrétne cimbalu. Kalimba je však malá a spratná, s výškou len okolo 13 cm. Býva vyrobená z mahagónového dreva, s kovovými kladkami a ladiacim kladivkom. Je štandardne naladená v stupnici C dur, a vydáva príjemné tlmené tóny. Kalimba môže byť okrem toho aj vkusne pôsobiaca kultúrna pamiatka, ktorá sa hodí do obývačky. Hranie na nej je veľmi jednoduché.

Netradičný hudobný nástroj

Theremin

Tak toto je skutočná lahôdka medzi hudobnými nástrojmi. Bol vynájdený v roku 1920, a je to prvý hudobný nástroj na svete, ktorý hrá bez toho, aby sa ho hráč dotýkal! Tvorí ho drevená skrinka s dvomi anténkami, a ovláda sa len pohybom paží, dlaní a prstov. Vzdialenosť ruky od nástroja ovplyvňuje vlastnosť zvuku (pravá ovláda výšku tónu a ľavá jeho silu). Hrať na theremin je pomerne náročné a vyžaduje si prax, no keď to raz skúsite, prekvapia vás tóny, ktoré sú podobné sláčikovým nástrojom, či dokonca ľudskému hlasu. Patrí medzi zvláštne hudobné nástroje, ktoré ste zrejme ani netušili, že existujú.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako zrelaxovať? alebo

Grilovanie doma

Kazu

Medzi netradičné hudobné nástroje patrí určite aj kazu. Nájdete ho aj pod názvom „kazoo“ a je trochu podobný našej ústnej harmonike. Patrí teda medzi dychové nástroje, avšak na rozdiel od harmoniky vydáva charakteristický „bzučivý“ zvuk. Hrali na ňom už prví obyvatelia Ameriky, a pôvodne bol vyrábaný z ocele. Dnes nájdete už aj kazu plastové, jeho zvuk totiž ovplyvňuje vibrujúca membrána ukrytá vo vnútri nástroja. Kazu môže byť aj skvelým darčekom pre deti, lebo je maličké, a hrať na ňom je skutočná zábava. Nájdete ho aj v mnohých farebných kombináciách.