You are currently viewing Ako vieme najlepšie zrelaxovať?

Ako vieme najlepšie zrelaxovať?

  • Post category:Tips
  • Reading time:7 mins read

Masáže nám okrem relaxu môžu pomôcť aj s niektorými zdravotnými ťažkosťami. Nie sú luxusom, ako si mnohí ľudia myslia, ale potrebou, ktorú by si mal z času na čas dopriať každý z nás.

Vedeli ste, že terapia masážou sa datuje až do dôb 3000 rokov pred Kristom? Áno, masáže sú staré ako ľudstvo samo. Vznikli pravdepodobne niekde v Indii ako časť liečebnej terapie „Ajurvéda“, do ktorej spadá aj joga.

Aj dnes sa väčšina lekárov zhodne že dobrou masážou nič nepokazíte, práve naopak. Tak smelo do toho!

Masáže – typy:

Dajte na svoje pocity, alebo sa poraďte s masérom, ten vám dobre poradí, presne podľa vášho zdravotného stavu a potrieb. Chcete len zrelaxovať a uľaviť stuhnutému chrbtu? Alebo sa potrebujete zbaviť opuchov a celulitídy? Áno, na každý problém existuje ten správny druh masáže. Podľa nášho kľúča si hravo vyberiete.

Svoj termín na masáž radšej posuňte ak ste tehotná, dojčíte alebo máte akútne zdravotné problémy ako je prebiehajúce infekčné ochorenie, vírus, ak ste sa zranili, či ste práve po operácii.

Masáže – typy

Maséra informujte aj o chronických veciach ktoré vás trápia, napríklad nádorové ochorenie, zápaly kŕčových žíl, cukrovka, neliečená hypertenzia a podobne. Je to preto, aby vám masáž prispôsobil na mieru, a aby ste z nej mali čo najväčší úžitok bez zbytočných rizík.

Klasická relaxačná masáž celého tela

To je ten poriadny relax v podobe hodinky alebo hodinky a pol pod rukami maséra! Vhodná pre všetkých tých, ktorí chcú uvoľniť telo po nejakej námahe. Táto masáž za pomoci esenciálneho oleja, meditačnej hudby a vôní perfektne uvoľňuje svalstvo, povzbudzuje krvný obeh, a zlepšuje aj celkový psychický stav človeka. Zároveň odstraňuje únavu, zbaví vás bolesti hlavy a  navodí vám príjemné pocity.

Masáž lávovými kameňmi

Skvelá na uvoľnenie a prehriatie celého tela najmä v chladnom období. Masér masíruje telo týmito výnimočnými kameňmi za pomoci esenciálneho oleja. Po masáži sa ešte prikladajú lávové kamene na telo, pričom dodajú masáži tú správnu bodku. Účinky lávových kameňov sú známe už od nepamäti. Odstraňujú negatívnu energiu, dodávajú tú pozitívnu, dobíjajú telo energiou a ozdravujú ho.

Lymfodrenážna masáž

Lymfatická masáž je jedno z najlepších masáží vôbec. Prečo je tomu tak? Jednoducho povedané, lymfodrenáž celého tela nám pomôže zostať zdravými. Lymfatické cievy a uzliny máme rozmiestnené po celom tele, a úlohou maséra je jemnými pohybmi rozprúdiť lymfu, tak aby sa vylúčili všetky toxíny von z tela. Lymfatická masáž je vhodná naozaj pre všetkých, ale extra z nej budú profitovať tí, ktorí chcú schudnúť, naštartovať metabolizmus, ľudia po úrazoch, operáciách, tí, ktorí majú na tele edémy a opuchnuté končatiny.

Bankovanie

Ak uvidíte na niekoho chrbte kruhové podliatiny, nezľaknite sa, určite bol na bankovaní. Táto špeciálna masáž sa používa ako liečebná metóda už od stredoveku. Používajú sa na ňu sklenené banky rôznych veľkostí, ktoré sa prikladajú na chrbát. Maséri využívajú metódu suchého bankovania, kde sa banka priloží k telu tak, aby vznikol podtlak a do banky sa vsaje časť kože aj s podkožím. Iste sa pýtate, môže bankovanie aj uškodiť? Môžu popraskať malé cievky, môže nastať výron krvi a lymfy, a to spôsobí modriny a podliatiny, ktoré ale do pár týždňov úplne zmiznú.

Aké sú účinky bankovania chrbta?

Po tejto masáži nastane reakcia organizmu, zvýši sa cirkulácia krvi a prívod kyslíka do tkanív, aktivácia organizmu a životných procesov v prislúchajúcom orgáne. Ak máte práve v tele zápal, alebo iné akútne zdravotné ťažkosti, bankovanie určite odložte na neskôr.

Kam na jednodňový wellness?

Niekam, kde to nebude pre vás ďaleko, ale kde aj poriadne zrelaxujete. Jednodňový wellness si doprajte napríklad cez víkend, na Slovensku máme to šťastie, že odvšadiaľ je blízko do prírody.

V každom kraji nájdete nejaký dobrý hotel, kde si môžete zaplávať, dopriať saunu a masáž a potom sa výdatne najesť v miestnej reštaurácii. Hlavne si v ten deň vypnite telefón, zresetujte hlavu a myslite na niečo pozitívne. Len tak dokážete poriadne zrelaxovať.

Ako masírovať doma?

Určite nemáte čas každý týždeň chodiť na masáž, avšak vedeli ste, že niektoré masáže môžete vyskúšať aj sami doma? Napríklad taká masáž hlavy je jednoduchá.

Okrem toho, opýtajte sa aj svojho maséra ako si poradiť s domácou lymfomasážou. Mnohé video návody nájdete aj na internete. Potrebujete len vlastné ruky, trochu telového oleja a pracujte len s jemným tlakom. Začať treba od nôh smerom nahor. Blahodarné účinky lymfomasáže pocítite určite aj doma. Tak isto, aj bolesť hlavy po lymfodrenáži je normálna, preto nezabudnite piť veľa tekutín. Ďalšou reakciou po lymfodrenáži je aj zvýšené nutkanie na malú potrebu, ale aj to je v poriadku, telo sa takto zbavuje nahromadených toxínov.