You are currently viewing Ako vybrať zásnubný prsteň?
Ako vybrať zásnubný prsteň

Ako vybrať zásnubný prsteň?

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Ako vybrať zásnubný prsteň? Túto otázku si kladie mnoho mužov. Keď sa rozhodnete svoju vyvolenú požiadať o ruku, mali by ste mať prsteň už pripravený. Ale ako ho vybrať tak, aby nič netušila, a zároveň aby ste trafili tú správnu veľkosť? Stále platí pravidlo, že zásnubný prsteň by mal stáť dva až tri platy? Odpovede na tieto aj iné otázky sa dozviete v dnešnom článku.

Materiál zásnubného prsteňa

Najčastejšie sa používa samozrejme zlato, a to aj biele aj klasické. Moderné prstene sú momentálne tie s bielym zlatom a vybrúseným diamantom. Je na vás, či si zvolíte lacnejšie 14 karátové alebo drahšie 18 karátové zlato. Laik na prvý pohľad nespozná rozdiel. Čo sa týka kameňa, to už býva iné. Existujú mnohé kamene, ktoré sa dajú použiť na zásnubný prsteň. Okrem klasického diamantu (ktorý môže mať od 0,1 karátu až po niekoľko karátov), si môžete vybrať z polodrahokamov (napríklad opál) alebo drahých kameňov (smaragd, rubín a podobne).

Všetko záleží na vašom rozpočte. Apropo, rozpočet. Už dávno neplatí, že zásnubný prsteň by mal stáť tri platy muža. Je jasné, že by to mala byť väčšia investícia, nie každodenný darček, ale každý by si mal dovoliť to, na čo momentálne má. Sú aj lacnejšie alternatívy, čo sa týka zásnubných prsteňov. Namiesto briliantu sa dá použiť zirkón, ktorý sa síce diamantu nevyrovná, no stále vyzerá pekne. Striebro sa na zásnubný prsteň veľmi neodporúča, nakoľko rýchlo zájde a stratí lesk. Zásnubný prsteň je predsa na celý život.

Zásnubný prsteň

Vzhľad zásnubného prsteňa

Pred tým ako nejaký prsteň vyberiete, mali by ste poznať vkus vašej milovanej. Niektorá žena má rada jednoduché prstene, a iná zase niečo výraznejšie. Nikde nie je napísané, že zásnubný prsteň musí mať len jeden kameň. Môže ich byť aj viac. Zásnubný prsteň by mal byť v niečom osobný, iba pre vás a pre vašu snúbenicu. Môžete si naň nechať aj niečo vygravírovať. Gravíruje sa zvyčajne z vnútornej strany prsteňa.

Nápady na gravírovanie nájdete na internete, alebo si môžete vymyslieť niečo vlastné. Či už to je dátum zoznámenia alebo napríklad vaše mená. V každom zlatníctve vám ochotne poradia a vyjdú v ústrety, čo sa týka vlastného dekoru a gravírovania. Čo sa týka popularity, na prvom mieste sú samozrejme prstene s kameňom.

Zásnubný prsteň

Veľkosť prsteňa

Najdôležitejšou vecou pri výbere a kúpe zásnubného prsteňa je jeho veľkosť. Nie je nič nepríjemnejšie ako keď chcete spraviť prekvapenie pre svoju milovanú, a prsteň je buď malý alebo veľký. Potom ho musíte ísť spolu vymeniť, a je po romantike. Máte v podstate dve možnosti ako zistiť tú správnu veľkosť. Prvou je, že si nenápadne vezmete jej starý prsteň do klenotníctva, kde zistia jeho presnú veľkosť. Ale pozor! Mal by to byť prsteň, ktorý nosí alebo nosila na prstenníku ľavej ruky. Veľkosti prsteňov sa rôznia na prstoch, ale aj na rukách. Čo jej sedelo na pravej ruke, nemusí na tej ľavej.

Druhý spôsob je menej romantický, ale jedná sa o stávku na istotu. Povedzme, že ste sa s priateľkou dohodli, že sa chcete zasnúbiť, a pôjdete zásnubné prstene vyberať spolu. V klenotníctve jej prstenník premerajú, a spolu si prezriete všetky originálne zásnubné prstene. Ona si nejaký vyberie, a vy ho len zaplatíte. Oficiálne požiadať o ruku by ste ju však mali aj v tomto prípade.

TIEŽ SI POZRITE: Na čo myslieť pri žiadaní o ruku?