You are currently viewing Tvorba webovej stránky

Tvorba webovej stránky

  • Post category:Tips
  • Reading time:7 mins read

V dnešnej dobe sa v internetovom priestore pohybuje skoro každý. Každý vie, čo znamená slovo web. Po anglicky to znamená sieť, a skutočne, internet je pospletaný neviditeľnými vláknami ako pavúčia sieť.

Základom tejto siete sú webové stránky. Rozmýšľali ste niekedy ako vznikajú, a kto ich vytvára? Povedzme že si chcete založiť web, ale sám neviete ako a to. Alebo ste len zvedaví. Dnes sa dočítate ako to všetko vlastne vzniká.

Potrebujem webstránku. Čo teraz?

V prvom rade, ak sa do toho veľmi nerozumiete, mali by ste nakontaktovať profesionála, teda programátora a ten vám vytvorí webovú stránku na mieru.  Ak ste však internetovo zruční, jednoduchá webstránka nebude pre vás taká ťažká úloha.

Na začiatok by ste si mali ujasniť, na čo web vlastne vytvárate, teda čo bude jeho účelom. Jednať sa môže o pracovný web, blog alebo iný, napríklad e shop. Neľakajte sa, tvorba webu zahŕňa aj nejaké to menšie programovanie. Využíva sa pri tom programovací jazyk (napríklad php, javascript alebo iné), avšak tým sa nemusíte trápiť, dnes je už tvorba webov prehľadná aj pre laika.

Zjednodušene môžeme vytvorenie www stránky zhrnúť do týchto 3 bodov:

1.      Vytvorenie a zakúpenie domény – názov webu, to podľa čoho vás ľudia budú poznať. Napríklad www.ABCDEF.sk , môžete tam dať vaše meno, názov firmy, skrátka niečo, vďaka čomu ľudia hneď pochopia o čo sa jedná. Existujú aj domény zadarmo ( tie sa však odporúčajú len pri voľnočasových weboch, pretože nepôsobia tak profesionálne, a okrem toho, musíte mať šťastie, aby presne to slovné spojenie, ktoré chcete použiť bolo práve voľné), alebo domény platené.

2.      Hosting – jedná sa o miesto, kde bude vaša webstránka umiestnená. Predstavte si to ako taký imaginárny sklad, kde sa budú všetky informácie ukladať. Najlacnejší je tzv. zdieľaný hosting (shared), kde vám server pridelí určité miesto, avšak v rámci jedného servera môžu byť stovky hostingov, to vám môže spôsobiť problémy pri načítavaní webu, najmä ak sa jedná o väčšiu webstránku (veľa grafiky, videí a podobne).

Ak ste ochotní investovať do lepšieho výkonu, zvoľte si VPS (virtuálny privátny server), tu sa nedelíte s nikým, a váš web bude šlapať ako hodinky.

3.      CMS platforma – to je systém na spravovanie obsahu, a aj upravovanie vzhľadu webu. Medzi tie najpoužívanejšie patria WordPress, Joomla a Drupa. Na začiatku máte šablónu, ktorú si predstavte ako nejaký preddefinovaný vzhľad webu, ktorý si môžete do istej miery upravovať. Do istej miery preto, lebo znova, existujú šablóny zadarmo (limitované), alebo si môžete priplatiť a vytvoriť vlastnú.

Po týchto krokoch sa môžete smelo pustiť do tvorenia obsahu vášho webu.

Potrebujem webstránku. Čo teraz?

Typy webstránok

Tu zas poznáme tri typy. Jedná sa o:

Statická webstránka :

Zbadáte ich aj podľa označenia html. V dnešnej dobe sú už na ústupe, sú to weby väčšinou s písaným textom a limitovanou grafikou. Sú medzi sebou prepojené odkazmi. Ich nevýhodou je aj náročná údržba.

Dynamická webstránka:

Momentálne najrozšírenejší typ webu. Pôsobia živo, a spravujú sa pomocou CMS, kde si vie používateľ jednoducho meniť ich vzhľad. Tvoria sa väčšinou v Javascripte, a ich ovládanie nie je zložité.

Flash webstránka:

Najrozvinutejší typ webstránky, ktorý prináša rôzne interaktívne aspekty a aplikácie priamo na webe. Na jej zobrazenie je potrebné mať inštalovaný Flash player. Jedinou slabinou môže byť ich nedostatočná optimalizácia pre vyhľadávače.

Dynamická webstránka:

Koľko stojí webstránka?

Jednoduchá webstránka, pokiaľ si ju tvoríte sami, a máte doménu zadarmo, platíte len za hosting. Ten sa môže pohybovať v desiatkach alebo aj vyše 100 eur ročne. Ak si neviete pomôcť, a váš web si dáte vytvoriť odborníkom, jeho tvorba vás môže vyjsť od 100 eur a viac.  A musíte ešte platiť za hosting alebo doménu samozrejme. Cena domén sa pohybuje okolo 15 eur za rok.

Podčiarknuté a zhrnuté, ak sa rozhodnete vytvoriť si jednoduchú webstránku sami, vyjde vás to na pár desiatok eur. Ak potrebujete trebárs eshop a dáte si ho vytvoriť IT agentúre, táto položka sa bude pohybovať v stovkách eur.

Koľko stojí webstránka?

Ak potrebujete spojazdniť nejaký náročný interaktívny web (napríklad online kasíno), táto suma presiahne aj tisícky eur.