You are currently viewing Stôl a stoličky do malej kuchyne
jedálenský stôl

Stôl a stoličky do malej kuchyne

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Malá kuchyňa nemusí znamenať len trápenie. Aj v menšej kuchyni sa môžu diať zázraky, a to doslova. Len musíte vedieť ako narábať s priestorom. Kľúčom k úspechu je vstavaná kuchynská linka na mieru, s množstvom úložných priestorov. Ďalej by ste mali staviť na jemnejšie pastelové farby, ktoré miestnosť opticky zväčšia a samozrejme aj vhodný jedálenský stôl so stoličkami. My vám poradíme s jeho výberom.

Úzky jedálenský stôl

Ak máte ten problém, že máte skutočne malú kuchyňu, a do toho ešte aj spojenú s jedálňou, potrebujete s priestorom narábať veľmi opatrne. Úzky stôl do kuchyne bude pre vás tým pravým riešením. Takto vám navyše zostane aj nejaký ten priestor medzi samotnou kuchynskou linkou a stolom. Aspoň kúsok voľného priestoru medzi nimi bude v malej kuchyni pôsobiť skutočne vzdušne.

Úzky jedálenský stôl môže byť vyrobený v podstate z akéhokoľvek materiálu, dreva, skla alebo kovu, no mal by byť obdĺžnikového tvaru. Dajú sa k nemu skombinovať aj stoličky, no ešte lepšie urobíte, ak si k nemu zaobstaráte dlhú lavicu na jednej strane, ktorá sa bude opierať o stenu, a dve – tri stoličky z druhej strany. Takto získate ešte viac miesta na usadenie rodiny či návštevy.

Guľatý jedálenský stôl

Guľatý stôl

Ako umiestniť do malej kuchyne guľatý stôl tak, aby sa zaň dalo usadiť čo najviac ľudí, a zároveň nezaberal veľa miesta? To je dobrá otázka. Najskôr si povedzme kam NIE. Určite nie do stredu kuchyne, pretože tak bude pôsobiť ešte menšia, a vy nebudete mať ani dostatok miesta pri práci v kuchyni. Pekný guľatý stôl umiestnite do voľného rohu miestnosti, čím sa priestor trošku opticky otvorí.

Viete čo ešte môže pomôcť? Biely stôl do kuchyne. Biela farba pôsobí ľahko a vzdušne. Nemusíte sa báť ušpinenia ak si vyberiete správny materiál, ktorý sa ľahko udržiava. K nemu už len zladiť biele stoličky, a štýlový jedálenský kút je na svete. Za menší biely stôl usadíte troch ľudí, čo v malej kuchyni bez problémov stačí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Kuchynské linky, Tipy ako zariadiť obývačku, Tipy na prípravu mäsa

Malé jedálenské stoly

Počuli ste už o barových alebo vyklápacích stoloch? Iste, plne nenahradia veľký jedálenský stôl, a často krát sa za ne zmestia len 2 ľudia, no niekedy musíme robiť kompromisy. Návštevu môžete usadiť a naservírovať jej jedlo aj v obývačke, no a pre dve osoby na bežné fungovanie by vám mohli stačiť. Poďme sa pozrieť najskôr na barový stôl. Je vyšší ako klasické stoly, a jednou časťou sa dotýka steny. Aj sedenie na barových stoličkách je vyššie, a táto zostava je vhodná skôr pre mladších ľudí. No aj v malej kuchyni barový stôl pôsobí skutočne štýlovo.

Ak nechcete sedieť tak vysoko, a navyše musíte šetriť aj každým centimetrom štvorcovým, zakúpte si skladací stôl. Zložený je ukrytý v stene, a vy ani neviete, že ho máte, pokiaľ ho nevysuniete. Zmestia sa zaň dve osoby, pričom stoličky môžu byť tiež pri stene keď na nich práve nesedíte. Ako vidíte, pre každú kuchyňu sa nájde riešenie.