You are currently viewing <strong>Optimálna vlhkosť v byte</strong>

Optimálna vlhkosť v byte

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Čo je to vlastne vlhkosť v byte? Nie, nie je to obyčajná teplota, aj keď s tou má veľa spoločné aj samotná vlhkosť v dome. Vlhkosť sa udáva v percentách a naznačuje v podstate podiel vody vo vzduchu. Tá sa líši nielen od podnebného pásma, ale aj od mnohých iných faktorov ako je napríklad striedanie ročných období, ale aj to či je v okolí zelená plocha alebo nie. Ako zrejme viete, najvlhkejšie miesta na zemi sú dažďové pralesy a najsuchšie zasa púštne a stepné oblasti. Ale to sa bavíme o vlhkosti vonku. Vlhkosť vzduchu v interiéri zase záleží od iných faktorov, a môže byť podstatne odlišná od tej vonku. Všetko sa dozviete v článku.

Ako znížiť vlhkosť v byte

Aj keď všeobecne prevažuje názor, že vlhší vzduch v byte je o trochu lepší ako suchý, nie je úplne tak. Príliš vlhký vzduch nielen že škodí zdraviu, ale aj spôsobuje plesne v interiéri a zbaviť sa ich nebýva jednoduché. Najmä obyvateľom klasických tehlových stavieb strpčuje život nadmerná vlhkosť, ktorá sa pohybuje aj nad 60%. Pri takejto vlhkosti takmer istotne vznikajú aj plesne, ktorých sa nedá zbaviť na prvý krát. Tomuto fenoménu sa hovorí aj „syndróm chorých budov.“

Samotné do čierna či zelena sfarbené plese sú výsledkom vlhkého a studeného vzduchu. Vznikajú z nedostatočného vetrania a spôsobujú mnohé zdravotné ťažkosti (napríklad bolesti hlavy, kýchanie, podráždenie slizníc, chronický kašeľ a kožné problémy). Zbaviť sa ich dá postupne, hlavne však treba dostatočne vetrať a pridať pár stupňov na kúrení, aspoň dočasne. Ďalej by ste mali používať aj digestor pri varení a mokré prádlo vešať výlučne na balkón. Ak sú steny extrémne zasiahnuté plesňami, pomôže vám len dôkladné orýpanie a kvalitný protiplesňový náter. Za zváženie stojí aj zateplenie budovy.

Vlhkosť v byte

Meranie vlhkosti v byte

Vlhkosť v byte by si mal preventívne merať každý. A nie je to vôbec zložité. Stačí si zakúpiť kvalitný teplomer s vlhkomerom, ktorý by nemal stáť viac ako 25 eur. Poskytuje informácie o minimálnych a maximálnych nameraných hodnotách vlhkosti v byte za posledných 4 hodín. Disponuje aj alarmom, ktorý vás upozorní na prílišnú vlhkosť, a teda aj riziko vzniku plesní.

Ak viete, že máte v byte dlhodobo vyššiu vlhkosť, netreba čakať kým sa objavia plesne. Radšej zainvestujte aj do odvlhčovača, prístroja ktorý zo vzduchu odstraňuje nadmernú vlhkosť. Do domácností s alergikmi sú vhodné aj multifunkčné prístroje, odvlhčujú a zároveň aj čistia vzduch. Nezabudnite ani na pravidelné technické kontroly bytu či domu – stav okien a vchodových dverí, potrubí a digestora či klimatizácie.

Suchý vzduch v spálni

Suchý vzduch znamená, že jeho hodnoty sa pohybujú pod 35 percent. Apropo, viete ktoré hodnoty sú ideálne? Podľa tabuliek je to niekde medzi 45 až 55 percentami, a ideálna teplota v spálni je 18 až 21 stupňov. Suchý vzduch automaticky zníži kvalitu dýchania, a zhorší všetky chronické respiračné ochorenia ale aj očí (zápaly rohoviek a spojiviek), rapídne sa zhorší aj kvalita pokožky a vlasov, oslabí sa imunita a zhoršia sa aj dermatitídy a iné kožné ochorenia. Vedeli ste, že suchý vzduch môže stáť aj za nočným chrápaním?

Ako teda zvýšiť vlhkosť v spálni? Je to oveľa jednoduchšia ako naopak. Stačí nárazové vetranie, a použitie zvlhčovača vzduchu. Na trhu nájdete desiatky týchto prístrojov, niektoré okrem samotného zvlhčovania dokážu aj vzduch čistiť, a do niektorých môžete pridať aj kvapku voňavého esenciálneho oleja. Mimochodom, tušili ste že zlepšiť klímu v spálni dokážu aj zelené rastliny? Určite si nejaké zaobstarajte.