You are currently viewing Sedáky a podušky pre záhradné sedenie

Sedáky a podušky pre záhradné sedenie

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Na čo sú sedáky a podušky vlastne potrebné?

Predsa aby sa nám pohodlne sedelo. Každý, kto má záhradu potvrdí, že v nej istotne trávi veľa času. V záhrade má skoro každý aj nejaké to posedenie. Či už sa jedná o záhradný stolík so stoličkami pod holým nebom, alebo krytú terasu či altánok a v nej posedenie s lavicami, podušky potrebuje každý.

Pretože aj záhradný nábytok je vyrobený z odolnejších materiálov ako ten interiérový, sedenie na ňom môže byť pomerne tvrdé. Okrem toho tiež chceme zostať v teple. Krytú terasu ľudia využívajú aj v zime, preto sú sedáky samozrejmosťou.

Ak máte drahší záhradný nábytok napríklad z pravého ratanu, a chcete aby vám vydržal aj viac ako jednu sezónu, je potreba ho chrániť. Pretože aj podušky na sedenie ho chránia pred prílišným opotrebovaním.

Podušky pre záhradné sedenie

Čo všetko v obchodoch nájdeme?

Podušky a sedáky od výmyslu sveta. Napríklad sedáky na záhradné lavice, hojdačky, na paletové sedenie (ktoré si mimochodom podľa nášho návodu viete zhotoviť aj sami doma), podušky na záhradné lehátka alebo aj atypické dizajnové podušky na záhradné stoličky. Pri každej poduške si najskôr skontrolujte typ uchytenia na nábytok.

Podľa čoho si podušky vyberať?

  • Podľa farby a dizajnu. Zrejme každý človek najskôr berie do úvahy celkový dizajn záhrady a záhradného sedenia. Tí s prírodným sedením z ratanu, dreva či kameňa častejšie siahajú po tlmených zemitých farbách, ktoré jemne ladia s okolitou prírodou. Majitelia kovového a plastového nábytku môžu siahnuť aj po farbách, na výber majú naozaj všetky odtiene. Zrejme nikto si nevyberie žiarivú bielu, pretože sa logicky rýchlo zašpiní a záhradné podušky predsa len potrebujú špeciálne čistenie. Vedia to aj výrobcovia, a tak namiesto bielej nájdete rôzne béžové odtiene, ani tie sa však nepredávajú tak dobre , ako odtiene tmavšie.
Sedáky a podušky
  • Podľa ceny. Toto je druhé kritérium ktoré väčšina zákazníkov zohľadňuje. Ak nemusíte hľadieť na rozpočet, môžete si dopriať dizajnové záhradné sedenie od luxusných značiek. Rozdiel určite uvidíte aj v prevedení a materiáloch. Ak naopak nechcete minúť celý majetok alebo viete, že na záhrade máte aj zvieratá, ktoré by podušky mohli zničiť, radšej si vyberte cenovo dostupné modely.
  • Podľa materiálu.  Materiál, z ktorého sú podušky a sedáky vyrobené je dôležité kritérium, preto by ste ho mali určite zohľadniť. Každý chce podušky, ktoré sa ľahko čistia a vydržia niekoľko sezón. Prispôsobili sa tomu aj výrobcovia, preto ma trhu nájdete často materiál polyester, ktorý je pomerne odolný. Ako výplň slúži polyesterové vlákno, ktoré zaistí mäkké sedenie. Polyester je aj pomerne lacný. Ak vám stačí niečo na jednu sezónu a nechcete minúť viac ako pár desiatok eur, podušky s poťahom so zmesou bavlny a polyesteru sú pre vás to pravé. Ako výplň sa používa molitan, ten by ste však nemali nechať zmoknúť, dlho schne. Okrem toho sa tieto podušky z bavlny aj ťažšie čistia. V ponuke nájdete aj drahšie verzie podsedákov a podušiek z kvalitnej 100% bavlny. Síce sú chúlostivé na zašpinenie, ale zato sú veľmi príjemné na dotyk a sedenie.

Apropo čistenie, ako na to?

V prvom rade na začiatku sezóny je dobré podušky naimpregnovať. V hobby obchodoch dostať špeciálny impregnačný sprej, ktorý ich ochráni pred vodou, tukom a špinou. Je to investícia, ktorá sa skutočne oplatí.

Pokiaľ podušky nie sú extra zašpinené, stačí ich dať vyprať raz za sezónu na program šetrné pranie. Nastavte teplotu 40 stupňov Celzia, aby ste sa zbavili prípadných baktérií a roztočí. Nechajte ich poriadne vyschnúť.