You are currently viewing <strong>Starostlivosť o šteniatko</strong>

Starostlivosť o šteniatko

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Predstavte si, že vám do rodiny príde malý psík. Ak ste už predtým psa mali alebo máte, zrejme už viete na čo sa pripraviť a ako postupovať. No čo v tom prípade ak prišlo zvieratko do vašej domácnosti po prvý krát? Hlavne neprepadnúť panike, stanoviť si určité pravidlá od malička. Pretože keď zanedbáte výchovu, v dospelosti sa už ťažko doháňa. Samozrejme, netreba zabudnúť ani na pravidelné návštevy veterinára. Psík by mal prísť už do pripravenej domácnosti, mal by mať vlastný pelech, misku na jedno a vodu, a veci ako hračky, ale aj vôdzka a podobne. Čo všetko bude váš psík potrebovať si môžete vopred overiť aj u chovateľa.

Najposlušnejšie plemená psov

Vo všeobecnosti sa psíky delia na krížence a čistokrvné. Tie čistokrvné pochopiteľne nie sú zadarmo, ale psa si musíte kúpiť od overeného chovateľa, ktorý vám vie poskytnúť aj preukaz pôvodu. Ruky preč od podozrivo lacných šteniatok, a podozrivo vyzerajúcich „chovateľských staníc“. Psík z takzvanej množiarne takmer isto bude mať zdravotné problémy, chovateľ nevie garantovať povahu psíka, a v podstate nechcete podporovať biznis, kde zvieratá trpia.

Čo sa týka miešancov, tie väčšinou nájdete v útulkoch zadarmo. Takýto psík síce vyniká lepším zdravím, no pri šteniatku neviete presne predpokladať do akej veľkosti narastie a akú bude mať povahu. No treba povedať, že ani jeden druh nie je lepší či horší! Každý psík si zaslúži milujúcu rodinu, aj ten z útulku. Čo sa týka čistokrvných plemien, medzi tie najposlušnejšie patria nemecký ovčiak, labradorský retríver, zlatý retríver, pudel či borderská kólia.

Šteniatko zlatého retrievera

Kňučanie šteniatka v noci

Treba sa pripraviť na to, že každé šteniatko bude v noci kňučať, keď príde do nového domova. Čo robiť? Šteniatko by prvých pár nocí malo byť v blízkosti novej rodiny, teda je dobré dať mu pelech dovnútra, napríklad do predsiene alebo obývačky. Ak mu však dovolíte spať priamo u vás v spálni, či nedajbože k vám do postele, už sa ho nezbavíte. Psíka treba naučiť, že síce ste blízko, ale s vami spať nemôže (pokiaľ teda to vyslovene nechcete). Už aj malý psík má dosť rozumu na to, že si začne kňučaním vynucovať pozornosť a dožadovať sa spania s vami v posteli.

Od začiatku mu treba stanoviť jasné pravidlá. V noci ho môžete ísť skontrolovať a tráviť s ním celý deň. Keď príde čas na spanie, treba ho dať spať do vlastného pelechu. Ak plánujeme mať psíka na dvore v búde, po pár nociach vo vnútri ho môžete premiestniť do pripravenej búdy. Pár nocí môžete počuť kňučanie, no psík si časom určite zvykne.

Kastrácia psov

Pokiaľ neplánujete svojho čistokrvného psa či fenku rozmnožiť, je dobré nechať psa vykastrovať. U psíka sa vyberajú semenníky, a u fenky vaječníky alebo aj vaječníky spolu s maternicou. U psa sa kastrácia odporúča najskôr vo veku 12 mesiacov, a u fenky tesne pred prvým háraním vo veku 6 až 7 mesiacov. Okrem toho, že váš pes nebude mať hormonálne výkyvy, pes sa vám nebude túlať či utekať z domu, zlepší sa mu zdravotný stav, úplne opadnú riziká vzniku nádorov mliečnej žľazy a podobne. Reči, že pes katráciou trpí sú už dávno vyvrátené (aj to, že fenka by mala aspoň raz za život porodiť šteniatka), naopak kastráciu podporuje každý príčetný veterinár. Zviera sa celkovo dožíva dlhšie v lepšom zdraví.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Najposlušnejšie plemená , Zimné oblečenie pre deti

Kedy odstaviť šteniatka?

Vo všeobecnosti platí, že nie skôr ako keď má šteňa 4 týždne! Niektorí chovatelia preferujú obdobie od 6 týždňov a viac. Keď sa šteniatkam začnú otvárať oči, dokážu sa sami vyprázdňovať a dokážu samé jesť. V tomto veku by ste mu mali podávať striktne stravu pre šteniatka, a to tej najvyššej kvality. V tomto období sa mu totiž tvorí vlastná imunita a vyvíja sa telo. O správnej výžive priamo pre vaše plemeno sa treba poradiť s veterinárom.