Najskôr si povedzme, čo vlastne to Feng šuej je. Jedná sa o staré čínske umenie geomantie, čiže výkladu prúdenia a smerovania zemských a atmosférických síl, a jinových a jangových energetických smerovaní. Cieľom Feng šuej je nájsť podľa tohto výkladu najvhodnejšie miesto na pobyt. Kedysi sa s pomocou Feng šuej aj veštilo, dnes sa využíva najmä pri riešení interiérov a záhrad.
Okrem toho, Feng šuej pracuje aj s farbami a symbolmi, ktoré vhodne umiestnené majú moc priniesť majiteľovi prosperitu, zdravie, šťastie alebo lásku. Každá farba a každý symbol predstavuje niečo iné, a vyžaduje si aj špecifické umiestnenie.
Moderné farby na stenu
Keď sa povie „moderná farba“, pre každého to predstavuje niečo iné. Výrobcovia interiérových doplnkov každý rok uvádzajú na trh nové kolekcie, pričom každú sezónu udávajú aj nejakú trendovú farbu.
Okrem toho, svetovo uznávaná firma Pantone každý rok odporúča nejakú „módnu“ farbu na ten ktorý rok. Určuje tým trendy v dizajne, módnom priemysle aj grafickom dizajne. Pantone sa zaoberá miešaním a vytváraním nových odtieňov farieb, a ich implementovaním do digitálnych formátov, látok a fyzických farieb.
Minulý rok to bol napríklad odtieň žltej a sivej, a na rok 2022 firma Pantone predstavila odtieň „Very Peri“ , ktorý zosobňuje „dynamickú modro – fialovú farbu so živými lilavo – červenými odtieňmi.“ Otázka znie, oplatí sa každý rok meniť interiér podľa sezónnej farby?
Odborníci na Feng šuej by vám zrejme odpovedali že nie, pretože farba stien v spálni by v prvom rade mala byť zodpovedajúca tejto miestnosti. Ak sa však chcete držať trendov, určite môžete. Skvelou voľbou je napríklad posteľná bielizeň, dekoratívne vankúše alebo interiérový dekor v tejto farbe, ktorý môžete každý rok obmeniť.
Ideálne farby na stenu podľa Feng šuej
Podľa Feng šuej by ideálna spálňa mala byť umiestnená čo najďalej od vstupných dverí a tiež by nemala susediť s toaletou alebo kúpeľňou (aj keď u nás je toto usporiadanie viac než bežné). Jedná sa o negatívnu energiu, ktorá z týchto miest prúdi, a taktiež sa pri spaní potrebujete cítiť bezpečne, a preto by mala byť čo najďalej od hlavného vchodu.
Pri spaní by ste mali mať dobrý výhľad na dvere ale nie spať oproti nim. Čo sa týka farieb, v spálni chcete predovšetkým relaxovať a tomu by mal zodpovedať aj výber farieb! Vo Feng šuej jednoznačne vedú zemité farby. Latte farba na stenu je moderná, a tiež veľmi vhodná.
Ak chcete do spálne vniesť viac vášne, určite to nerobte pomocou červených stien. Vyskúšajte radšej doplnky v tvare srdca, alebo dekoratívne prvky vždy v dvoch kusoch (napríklad dva obrazy, dva dekoratívne vankúše a podobne). Béžová farba do spálne je tiež žiaduca, prípadne ak máte radi modrú, môžete si ju zvoliť v svetlo – modrej verzii.
Vplyv farieb na človeka
O vplyve farieb na nás nehovorí len učenie Feng šuej ale aj psychológovia, a to už po stáročia. Farby nás sprevádzajú od narodenia a asociujeme si s nimi veľa vecí v našom živote. Pre každého človeka má tiež tá ktorá farba aj svoj špecifický význam, a prináša mu určitú emóciu. Avšak exitujú určité nepísané pravidlá, ktoré vychádzajú z akýchsi všeobecných skúseností. A napríklad, že čierna farba sa spája so smútkom alebo aj so zlom.
Vedeli ste však, že v niektorých kútoch sveta chodia pozostalí na pohreb v bielom? Vidíte, je to vysoko individuálne. Červená farba sa napríklad vo svete označuje ako farba lásky. Preto všetky tie červené srdiečka na Valentína, a je jedno v ktorej krajine sa ocitnete. Čo sa týka výberu farieb do obydlia, tu by ste výber mali konzultovať najskôr so všetkými členmi domácnosti. Hovorí sa, že zelená farba potláča apetít, ale niekomu môže v kuchyni napríklad veľmi vadiť.
Ak pre vás čierna znamená radosť, pokojne si ju dajte napríklad aj do kuchyne. Je to len na vás, pri akých farbách sa cítite dobre. Veľa žien napríklad obľubuje ružovú, ale muži ju v interiéri odmietajú, pretože je to príliš „ženská“ farba. Ak sa však cítite v ružovej kúpeľni dobre, prečo sa riadiť stereotypmi?
V posledných rokoch sa na výslnie dostali aj dekoratívne farby. Dekoratívna farba je taká, ktorá dokáže vytvoriť rôzne farebné a dekoratívne efekty (mozaika, mramorovanie, metalické či matné efekty, trblietavé zakončenie, štrukturalizované, 3D efekty a mnoho iného). V zásade platí, že v spálni by ste sa aj pri dekoratívnych farbách mali držať zlatého pravidla : Menej je viac! Vyblázniť sa s farbami potom môžete v iných miestnostiach.