You are currently viewing <strong>Skladba podlahy – podlahové kúrenie</strong>

Skladba podlahy – podlahové kúrenie

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Vedeli ste, že s podlahovým kúrením môžete skombinovať viaceré druhy podláh? Cez drevenú podlahu, podlahu z kameňa, dlaždíc, až po laminátovú, vinylovú a podlahu zloženú z kompozitných častíc. Tieto všetky druhy sú vhodné na použitie s podlahovým kúrením, pričom každý typ si vyžaduje iný druh skladby podlahy. Na podlahy s podlahovým kúrením si môžete bez problémov položiť aj koberce, sálavosť tepla to nijak neovplyvní. Dnes sa pozrieme na to, z čoho by sa mala všeobecne skladať podlaha pri inštalácii podlahového kúrenia.

Podlaha (vrchná vrstva)

Ako sme si už povedali – vrchná vrstva podlahy sa skladá z takého materiálu, aký si vyberiete a aký sa vám hodí do interiéru. Keramická dlažba má napríklad veľmi dobrú tepelnú vodivosť, a nebude vadiť, ani keď si na podlahu dáte koberce. Dá sa povedať, že je to jedna z najlepších volieb pre podlahové kúrenie. Drevené a korkové podlahy majú tiež dobrú vodivosť, o niečo menej ako keramické.  Vybrať si môžete z mnohých dekorov.

Laminátová podlaha je nielen ekonomická, ale tiež výborná voľba pre podlahové kúrenie. Pôsobí prírodným dojmom, a môžete ti vybrať aj laminát, ktorú imituje drevo či kameň. Vinyl je tiež vhodný materiál, rýchlo sa zahreje ale aj ochladí. Je vodeodolný a preto veľmi vhodný aj do kúpeľní. Kompozitná podlaha sa môže vyrobená byť na báze dreva alebo minerálov, je vysoko odolaná a má veľmi dobru tepelnú vodivosť. Ideálna voľba na podlahové kúrenie.

Podlahové kúrenie

Poter nad podlahové kúrenie

Poter je vlastne vrstva tesne pod podlahou, a či ho potrebujete záleží na tom, aký spôsob podlahového vykurovania plánujete. Pri suchom spôsobe poter nie je potrebný Nosná vrstva podlahy sa hneď pokrýva podlahovou krytinou. Tento spôsobom je jednoduchší aj rýchlejší.

Naopak, pri mokrom spôsobe sa dosky s rúrkami podlahového kúrenia zalievajú poterom. Tento zabezpečí rovnomerné rozmiestenie tepla po podlahe, a zároveň aj vyrovná prípadné nerovnosti. Na vyschnutý poter sa potom umiestni podlahová krytiny. Potery poznáme betónové (na tento sa ešte musí naniesť vyrovnávacia nivelačná vrstva), anhydritové (jednoducho sa s ním pracuje), asfaltové (nevýhodou môže byť hrúbka až do 6 cm) a horečnaté (jedná sa o metódu, ktorá je náročná a preto sa dnes takmer nepoužíva).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: VONKAJŠIE ŽALÚZIE, TIPY AKO ZARIADIŤ OBÝVAČKU , HYDROIZOLÁCIA STRECHY

Systémová doska  

Skladba podlahového kúrenia by bola neúplná bez systémovej dosky. Z hľadiska ceny je táto položka najdrahšou časťou podlahy, no je veľmi potrebná. Doska musí byť veľmi odolná voči samovznieteniu, preto je lepšie vyberať kvalitnejšie (a drahšie) alternatívy, ako nekvalitnú lacnotu z Číny. Systémová doska s výstupkami zabezpečuje pevné posadenie rúrok, rovnomernú distribúciu tepla a samozrejme aj ochranný prvok. Doska musí byť vyrobená z kvalitného polystyrénu, a musí byť opatrená hydroizolačnou vrstvou. Pri kúpe si treba skontrolovať aj zaťažiteľnosť dosky, a teda či vydrží všetku váhu podlahy a následne nábytku. Dôležitým detailom je aj tvar a zloženie výstupkov, musí totiž presne sadnúť s rúrkami vykurovacieho systému.

Tepelná izolácia pod podlahové kúrenie

Ak to berieme zospodu, tak tepelná izolácia je vlastne prvou vrstvou, ktorou sa začína celková inštalácia podlahového kúrenia. Správna izolácia totiž zabezpečí úspešnosť celého vykurovania, a dokáže zvýšiť teplotu o 2 až 4 stupne, ktoré by inak unikali cez podlahu. Izolovať je potrebné celý priestor, na to netreba zabudnúť. Kvalitná izolácia je vyhotovená z tvrdeného polystyrénu o hrúbke 58 mm. Vedeli ste, že ani medzi poschodiami by ste nemali zabudnúť na izoláciu? No na prízemí je potrebné myslieť aj na hydroizoláciu, pričom tieto dve vrstvy by mala oddeľovať fólia. Všetky tieto faktory zabezpečia úplnú bezpečnosť, ochranu a dlhú životnosť vášho podlahového kúrenia.