You are currently viewing Vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Vonkajšie žalúzie pôsobia luxusne a zároveň sa vyznačujú tými najlepšími vlastnosťami. Bývajú vyrobené z hliníka, a dajú sa vybrať s lamelami rôznych tvarov a ovládania. Tieto žalúzie vám okrem skvelej svetelnej a zvukovej izolácie poskytnú aj súkromie, a plne zatiahnuté spravia z domu doslova nepriehľadnú pevnosť. Preto sa hodia od obydlí, kde si domáci potrpia na súkromie, ale aj do kancelárií. Vedeli ste, že vonkajšími žalúziami viete ovplyvniť aj prehrievanie interiéru, a ušetriť tak na klimatizácii? Je to tak, vonkajšími žalúziami určite nič nepokazíte, a ak je aj ich cena mierne vyššia ako pri vnútorných žalúziách, sú to skvelo investované peniaze.

Elektrické žalúzie vonkajšie

Vonkajšie žalúzie na okná sú vyrobené z vysoko kvalitného hliníka, ktorý odoláva aj dažďu, mrazu či snehu. Horná lišta býva vyrobená z pozinkovaného plechu alebo hliníka. Žalúzie môžu byť ovládané tromi spôsobmi – motorom na vypínač, motorom na diaľkový ovládač či manuálne na kľuku. Všetky sa ovládajú zvnútra interiéru. Samozrejme, že tie s motorom na diaľkové ovládanie sú najdrahšie. No ak plánujete vonkajšie žalúzie na balkón, či žalúzie na terasu, ktorú nevyužívate denne, postačí vám aj pohon manuálny. Naopak, ak máte žalúzie na oknách v kancelárii alebo trebárs v kuchyni, pohon s motorom je dobrý nápad, ušetrí vám mnoho práce.

Vonkajšie žalúzie

Údržba vonkajších žalúzií

Tieto žalúzie sú tak kvalitné, že si nevyžadujú nejakú extra údržbu. Pár krát za rok ich stačí umyť v mydlovom roztoku, a to hlavne pomedzi lamely, keďže z vonku sa na ne veľa napráši. Ich životnosť je aj niekoľko desiatok rokov, a to hlavne ak sú upravené aj proti UV žiareniu. Vonkajšie žalúzie na plastové okná zase predĺžia aj životnosť samotných okien, sú akousi ich mechanickou ochranou. Pri ich výbere zvážte hlavne typ ovládania a typ lamiel. Existujú tri typy lamiel – v tvare písmena C sú klasikou, s ktorou sa stretnete asi najčastejšie. Ďalej sú na trhu aj lamely v tvare písmena S, ktoré vďaka svojmu zakrivenému tvaru skvele tienia a sú vhodné aj na veľké okná. Poslednou možnosťou sú lamely v tvare písmena Z, ktoré majú na okraji lamely vlisovaný prúžok gumy a tým do seba dokonale zapadnú. Dokážu odhlučniť a zatieniť interiér na 100%.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vnútorné rolety , Vnútorné žalúzie

Prípadne TIP od nás: Údržba a starostlivosť o tieniacu markízu

Montáž vonkajších žalúzií

Montáž týchto žalúzií si samozrejme vyžaduje odbornú ruku technika, v žiadnom prípade sa do nej nepúšťajte sami. Najmä ak sa jedná o žalúzie na elektrický pohon. Ak si na to však trúfate sami, žalúzie na manuálne ovládanie si viete namontovať podľa podrobných video návodov, ktoré nájdete na internete. Okrem priznaných vonkajších žalúzií, kedy sa úchyty pre žalúziu montujú do stropného ostenia, existujú aj vonkajšie žalúzie nepriznané. Hovorí sa im aj samonosné, a hlavným nosným prvkom sú vodiace lišty. Pri oknách vyniknú aj priznané žalúzie, no ak chcete vonkajšie žalúzie na terasu, a máte ju zladenú do určitého štýlu, rušivý box v podobe „úkrytu“ pre žalúzie nemusí pôsobiť práve najkrajšie. Skúste preto zvoliť žalúzie samonosné. Pozor si dajte na to, že spojovací materiál zvyčajne nebýva súčasťou objednávky, pretože neexistuje jeden univerzálny. Všetko záleží na tom, do akého materiálu budete žalúziu kotviť. Pre zaistenie najlepšieho výsledku sa poraďte v predajni.