You are currently viewing <strong>Vyvýšená drevená terasa</strong>

Vyvýšená drevená terasa

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Snívate o drevenej terase? Nemusíte len snívať. Drevená terasa je pomerne jednoduché riešenie, ktoré má štýl a nikdy nevyjde z módy. Takmer ku každému domu sa dá pripojiť aj terasa, no niekedy je potrebné upraviť a vyspádovať terén. Terasu si môžete vypracovať aj svojpomocne, ak máte nejaké technické zručnosti, no ak nie, je lepšie to nechať na majstrov. Na terase môžete tráviť celé mesiace, v podstate od jari do zimy, a ak si terasu aj spojíte s pergolou, môžete na nej tráviť čas aj za daždivého počasia, či v zime. Na prekrytej terase sa dá grilovať, a drevená terasa zároveň bude aj akýmsi pokračovaním obývačky.

Drevené terasy pri dome

Terasu je vhodné najskôr si dôkladne naplánovať. Bude súčasťou a pokračovaním obývačky, alebo bude samostatne stojaca v záhrade? Prípadne môže byť aj súčasťou bazénu, alebo aj zimnej záhrady. Možností je neúrekom. Tiež je dobré na začiatok si ujasniť, koľko času a či všetko by ste chceli robiť na terase, a podľa toho plánovať. Prekrytá terasa sa v lete stane vaším druhým domovom, kde si môžete vypiť svoju prvú rannú kávu ale aj ugrilovať večeru.

Terasu je vhodné zapracovať už do prvotného projektu domu, ale samozrejme, terasu si môžete pristaviť aj ku staršiemu domu. Ak si sami neviete rady, oslovte architekta, a ten vám naprojektuje terasu tak, aby ladila s celkovou architektúrou domu ale aj záhrady. Pri výstavbe, najmä ak sa jedná o väčšiu terasu je dobré zavolať si na pomoc odborníkov. Tí vám pomôžu hlavne s výkopovými prácami a osadením drevených dosiek, pričom dokončovacie práce zvládnete aj sami.

Konštrukcia terasy

Napojenie terasy na dom

Ak si želáte spojiť interiér s exteriérom, najčastejšie to býva spojenie obývačky a terasy, ktorá je jej prirodzeným pokračovaním. Iste, terasa sa dá spojiť aj s inou izbou v dome, napríklad spálňou ak je vhodne orientovaná. No práve otvorená kuchyňa s obývačkou, ktorá prirodzene pokračuje na terasu je klasickým a aj obľúbeným riešením. Práve v napojení sa ukrýva kľúč k úspechu. Prečo?

Pretože terasa býva zvyčajne položená o trochu vyššie ako samotná izba, a tak musí dôkladne a bez chýb vyspádovaná, aby dažďová voda odtekala preč od domu, a taktiež aby sa voda nedržala na terase. Terasa sa okrem toho môže ešte ozvláštniť schodíkmi alebo poschodiami. Preto sú veľmi dôležité prvotné výkopové práca, a nimi aj osadenie základov. Drevená podlaha na terasu je už len poslednou čerešničkou na torte. Základy terasy bývajú vystužené železobetónom, na to sa dávajú ďalšie vrstvy a nakoniec drevo.

Cena drevenej terasy

Cena drevenej terasy záleží samozrejme od viacerých faktorov, a jedným z najhlavnejších je veľkosť terasy v m2. Čím väčšia terasa, tým drahšia pochopiteľne. Ďalej by vás malo zaujímať aj to, či je potrebná náročnejšia úprava terénu, pretože výkopové práce sa môžu vyšplhať do výšky stoviek eur. Pred samotnou výstavbou terasy si spravte aj prieskum trhu, a prezrite si materiál u viacerých dodávateľov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: MARKÍZA NA TERASU , PERGOLY NA MIERU

Na cene sa odrazí aj spôsob montáže a aj to, či si terasu postavíte sám, alebo za pomoci robotníkov. No a najdôležitejšia položka je samozrejme drevo. Drevená podlaha na terasu sa pokladá vo forme dosiek, pričom tie najlacnejšie druhy dreva sú zo smrekovca či borovice, a zaplatíte za ne medzi 15 až 30 eur za meter2. Exotické druhy dreva ako napríklad jaseň, teak či garapa sa pohubujú v cenách 50 eur a vyššie za m2. Ak sa terasu ešte chystáte zastrešiť pergolou, pripočítajte si aj tisícku navyše. Dá sa povedať, že za priemernú terasu zo smrekového dreva dáte minimálne 1000 eur, od návrhu projektu až po jeho finálnu realizáciu.