You are currently viewing <strong>Starostlivosť o psa v byte</strong>

Starostlivosť o psa v byte

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Starostlivosť o psa je radosť, ale miestami aj stres. Dnes si všetko o tom, čo chlpáč potrebuje, si povieme v dnešnom článku.

Venčenie psa

Keď máte psa v byte, úplným základom popri kŕmení je aj venčenie! Pes potrebuje ísť na malú toaletu minimálne dva krát denne, a na veľkú minimálne raz denne. Záleží aj od plemena psa, a od toho, koľko denne zje. Väčšina majiteľov psov uprednostňuje venčenie ráno a večer. Pokiaľ máte prácu, kde zostávate dlho, je potrebné si zabezpečiť niekoho, kto psa vyvenčí. Venčenie je dôležité nielen kvôli toalete, ale aj kvôli tomu, že každý pes potrebuje pohyb.

Väčší psi potrebujú logicky pohybu viac, preto je vhodné na začiatku porozmýšľať, ktoré plemená sú vhodné do bytu. Šteniatka by mali mať prechádzku aj tri krát denne, naopak, staršiemu psovi stačí aj pohybu menej. Aktívne psi potrebujú aj šport, určite na to myslite pri venčení. Ak pes spraví veľkú potrebu, určite za ním nezabudnite výkaly vziať do sáčku a vyhodiť. Pri kúpe psa myslite na to, že pes je veľmi aktívne zviera a potrebuje pohyb denne.

Pes v byte

Strava psa

Niektorí ľudia kŕmia psa dva krát denne, iní mu nechávajú misku s granulami k dispozícii celý deň. Lepšie je kŕmenie v stanovených časoch, no o správnosti sa poraďte aj s chovateľom. Každé plemeno má totiž iné nároky, čo sa množstva a druhu krmiva týka. Pes by sa v žiadnom prípade nemal prekrmovať, aj pre psa je totiž obezita smrteľná choroba. Menšie plemená samozrejme zožerú oveľa menej ako väčšie psi. A stále by mal mať prístup k čistej vode.

Na internete nájdete zrejme mnoho rád, ktoré sa týkajú aj kŕmenia. Všetko si treba preveriť u veterinára, a najmä čo sa týka šteniatka. Psovi treba od malička dávať kvalitné krmivo, či už v podobe granúl alebo konzerv. Niektorí ľudia dávajú aj prednosť surovej strave, no netreba zabúdať, že pes je síce mäsožravec, ale potrebuje aj zeleninu, a sem tam aj trochu mliečnych výrobkov a ovocia. Od výživy záleží celkové zdravie zvieraťa, preto by nikdy nemal dojedať ľudské jedlo, ktoré je plné soli, cukru či korenín.

Správanie a povaha psa

Každé plemeno má nielen svoje charakteristické telesné znaky, ale aj tie povahové. Ak si zaobstaráte čistokrvného psa, viete čo môžete očakávať. Pri zmiešanej rase to môže byť nevyspytateľné, čo však nemusí byť na škodu, pokiaľ si psa vychováte. Platí pravidlo, že žiadny pes nie je zlý, zlý je len jeho majiteľ. Hlavne ak si kupujete psa po prvý krát, dajte prednosť nenáročným a inteligentným plemenám, ako je napríklad kólia. Nevyberajte len podľa vzhľadu či veľkosti, aj malá čivava vie narobiť veľa hluku. Psa od malička naučte, kto je jeho pán.

Pri výchove si dajte poradiť od skúsenejších, a nikdy neodkladajte výchovu až na čas, kedy bude pes dospelý. S výchovou začíname hneď ako sa k vám šteňa dostane (čo znamená vo veku od 8 týždňov), deň – dva po tom, ako sa zoznámi s prostredím a novou rodinou. Šteniatko naučíme k poslušnosti najlepšie pomocou povelov a pamlskov. Nemusíte mať psa, ktorý robí cirkusové kúsky, ale povely ako K NOHE, SADNI či ČAKAJ by mal ovládať.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: STAROSTLIVOSŤ O ŠTENIATKO , NAJPOSLUŠNEJŠIE PLEMENÁ PSOV , PODLAHY DO DOMU

Upratovanie

Mať doma psa znamená veľa radosti, ale aj chlpov a poškodených vecí. Keď k vám príde do rodiny šteniatko, musíte rátať aj s roztrhanými papučami, a aj s tým, že sem tam sa mu môže prihodiť nehoda a na dlážke nájdete mláčku. Denné upratovanie je pre to základ. Na internete nájdete mnoho návodov, ako sa starať o psa v byte. Pamätajte aj na to, že čím menšie plemeno s kratšou srsťou, tým menej upratovania. Plemená psov do bytu sú vyšľachtené, aby toľko nepĺzli a niektoré majú aj antialergickú srsť.

Pes by mal mať v byte svoj kútik, kde bude mať stále svoju misku na žrádlo a na vodu, hračky a nejaký pelech. Miesto udržujte stále čisté, aby sa v okolí nemnožili baktérie. Ideálne sú hygienické misky z nerezu alebo kameniny. Každý alebo každý druhý deň byt aspoň jemne vysajte vysávačom, a pelech pravidelne perte. Pes, ktorý žije v byte by mal byť aj pravidelne odčervovaný a dostávať prípravok proti blchám. Po každom venčení psovi očistite labky, a ak je zablatený, treba mu dopriať aj kúpeľ.