You are currently viewing Výbava na florbal a ako začať s týmto nádherným športom

Výbava na florbal a ako začať s týmto nádherným športom

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Florbal je jeden z najlepších športov ak nechcete utrácať veľa peňazí za výbavu. Dá sa povedať, že jediné čo florbalista potrebuje je florbalová hokejka, florbalová lopta a halovky. Ak má tieto dve hlavné časti výbavy, stačia akékoľvek športové kraťase a tričko.

Dobrú detskú alebo juniorskú hokejku nájdete v špecializovanom florbalovom obchode za cenu okolo 30-50 eur. Seniorské hokejky si môžete kúpiť v cenách od 50 eur. Ceny za hokejky z najľahších materiálov sa však môžu vyšplhať aj k 200 eurám.Už len prihlásiť sa do florbalového klubu či krúžku, a hurá do telocvične! 

Ako vybrať florbalovú hokejku

Pri výbere hokejky musíte správne zvoliť tieto tri parametre: stranu, dĺžku, tvrdosť. 

-Stranu hokejky zistíte tak, že si vezmete do ruky palicu. Ruka ktorú držíte nižšie určuje to, akú stranu hokejky a čepele máte. Napríklad ak máte ľavú ruku nižšie, pri výbere zvoľte hokejku na ľavú stranu.

-Dĺžku florbalky zistíte podľa svojej výšky. Táto tabuľka vám pomôže s výberom:

Výška hráčaDĺžka florbalky (shaftu)
110 – 115 cm50 – 55 cm
120 – 125 cm60 – 67 cm
130 cm70 – 77 cm
135 cm70 – 80 cm
140 – 145 cm80 – 82 cm
150 cm85 – 87 cm
155 cm85 – 90 cm
160 – 165 cm90 – 92 cm
170 cm91 – 95 cm
175 cm95 – 96 cm
180 cm95 – 98 cm
185 cm95 – 103 cm
190 cm100 – 103 cm
195 cm a viac103+ cm

V prípade zvolenia príliš krátkej hokejky budete mať malý dosah na ihrisku a tiež váš časom môže bolieť chrbát pretože budete prehnutí.

Ak máte naopak príliš dlhú hokejku bude sa vám veľmi zle manipulovať s loptičkou, budete mať vždy loptu ďaleko od seba a nepresnú strelu.

-Tvrdosť tyče je prispôsobená na juniorské hokejky a tak v dĺžkach 92 cm a menej nemajú tvrdšie tyče ako 30. Pri seniorských hokejkách sú tvrdosti v rozmedzí 29-23. Stredne tvrdé hokejky sú určené pre univerzálnych hráčov. V dospelej kategórii využíva najviac hráčov práve tvrdosť 27. Pre veľkých silákov ktorí radi strieľajú príklepom sú ideálne tvrdé hokejky v tvrdostiach 26-23.

Florbalová lopta

Florbalové loptičky sa vyrábajú v rôznych farbách a typoch. Ich cena je typicky 1-2 eurá za kus. Značky ponúkajú aj rôzne balenia v rôznych farbách a počtoch. Väčšina súťaží sa hrá s bielymi loptičkami. Napríklad SSL (Švédska Superliga) sa hrá s neónovo žltou loptičkou značky Klubbhuset. Podujatia IFF (Majstrovstvá sveta, Euro Floorball Tour…) sa hrajú naopak s loptičkou farby apricot, ktorá sa podobá telovej farbe.

Florbalové sety pre deti alebo dospelých

Florbalové sety vyrába niekoľko značiek. Každý obsahuje niekoľko florbaliek rovnakého typu a dĺžky. Väčšinou sa v setoch nachádza 6 florbaliek na ľavú stranu, a 3 na pravú, existujú však aj sety s iným počtom kusov. Zvyčajne obsahujú aj loptičky.

Doplnky, ktoré by sa vám mohli hodiť:

Puzdro na florbalovú hokejku

Ak rozmýšľate, čo by sa ešte mohlo florbalistovi pri športe hodiť, ste na správnom mieste. Jeden z najpopulárnejších doplnkov je puzdro na hokejku, ktoré vaše hokejky chráni najmä od dažďa. Populárne sú aj tzv. Toolbagy, ktoré sú niečo ako veľké vaky, do ktorých florbalista zmestí všetko potrebné od topánok až po hokejku a čokoľvek iné.

Nezabudnuteľným doplnkom florbalistu je však omotávka, tiež nazývaná grip. Omotávku je vhodné meniť každých niekoľko mesiacov, prípadne podľa toho či stále lepí a či sa vám šmýka v rukách. Vtedy už je najvyšší čas na výmenu.