You are currently viewing Grilovanie doma
grilovanie doma

Grilovanie doma

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Tešíte sa už aj vy na grilovanie? Niektorí ľudia ho majú tak radi, že počas letnej sezóny grilujú aj niekoľko dní v týždni. Každý dá za pravdu, že grilovanie je veľmi príjemná aktivita. Okrem radosti z prípravy vlastného chutného jedla, strávite aj čas vonku v záhrade s rodinou alebo priateľmi. Grilovanie predbehlo u nás aj takú obľúbenú aktivitu, ako je varenie guľášu vonku. Pri grilovaní si môžete zvoliť v podstate akékoľvek suroviny, zdravé alternatívy mäsa či ryby so zeleninovým šalátom. A skúšali ste už marinovaný a grilovaný ananás? Skvelý ako sladká bodka za večerou. Dnes si povieme všetko o tom, kde všade doma môžeme grilovať, a čo na to budeme potrebovať.

Grilovanie doma

Grilovanie na balkóne

Nie každý má veľký dom a záhradu. Ak máte v byte aspoň väčší balkón, grilovania sa nemusíte vzdať. Stačí vám taký balkón, kde sa zmestí menší gril, prípadne nejaké menšie stolovanie. Viete ktoré typy grilov sú ideálne na balkón? Prenosný menší gril využijete nielen na balkóne, ale môžete si ho zobrať so sebou aj na chatu či dovolenku. Je ľahký a skladný, pričom vo výkone vôbec nezaostáva za väčšími grilmi.

Skladací plynový gril nezaberie veľa miesta a je vhodným riešením pre tých, ktorí si chcú vychutnať zdravé grilovanie. Poskytuje vysoký výkon a plynovú reguláciu, preto je vhodný aj pre začiatočníkov.

Malé grily na drevené uhlie ocenia všetci tí, ktorí chcú zažiť pravú atmosféru grilovania a vôňu dymu. Umožní vám prácu s ohňom, pričom sa pracuje s dreveným uhlím. Ale pozor! Pod takýto gril na balkón si dajte ešte nehorľavú podložku a uistite sa, že dym nebude vadiť susedom. Preto sa tento gril odporúča len na dobre vetraných balkónoch a terasách.

Elektrický gril je na balkón ideálny. Umožní vám jednoduché grilovanie, na prevádzku potrebuje iba elektrickú zástrčku, ktorú na balkóne vyriešite ľahko pomocou predlžovačky. V prípade zlého počasia si ho môžete preniesť aj do kuchyne.

TIEŽ SI POZRITE: Grilovacie pomôcky

Grilovacie rošty na mieru

Rošt na grilovanie potrebujete do každého grilu. Rošt sa vloží do grilu a zabezpečí perfektné prepečenie z každej strany, pričom nadbytočný tuk jednoducho odkvapká. Rošt by mal byť vyrobený z nerezovej ocele. Rošty môžu byť okrúhle, štvorcové či obdĺžnikové, no ak máte menší gril na balkóne, zohnať rošt presne na mieru môže byť problém. Gril si rozhodne najskôr premerajte, a s rozmermi choďte do predajne, kde vám určite poradia. Ak ste zruční, alebo máte nejakého priateľa, čo vám vie zvariť rošt na mieru, neváhajte.

Grilovací rošt

Lávové platne na grilovanie

Ďalšou alternatívou k roštom bývajú lávové platne na grilovanie. Ak názov napovedá, jedná sa o platňu vyrobenú z lávového kameňa, ktorá vyzerá štýlovo, ale aj rovnomerne prepečie všetky suroviny. V tomto prípade šťava a tuk zostáva na platni. Viete si na nej pripraviť napríklad aj vajíčka či iné pokrmy. Je tiež prenosná, môžete ju postaviť nad gril alebo aj nad otvorené ohnisko. K platni preto potrebujete aj rámček s nožičkami, tiež z nerezu. Na takýto rámček je možné položiť aj nezerový rošt na gril.