You are currently viewing Zrubové domy – typy, vzhľad, interiér
Zrubové domy

Zrubové domy – typy, vzhľad, interiér

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Mať zrubový dom je snom mnohých ľudí. Na naše malebné Slovensko sa takýto typ architektúry veľmi hodí, a okrem toho, že zrubový domček môžete mať ako víkendovú chalupu, ak žijete niekde na vidieku alebo predmestí, môžete v ňom aj bývať. Zrubový dom môže byť ľubovoľne veľký, viete si ho postaviť aj pre rodinu. Tento typ bývania je veľmi zdravý, ekologický a hlása návrat k prírode. Veľmi vhodné pre všetkých astmatikov a alergikov. Zároveň sú zrubové domy aj nízkoenergetické, a bývaním v drevodome ušetríte ročne stovky eur na energiách. Okrem toho, bývanie v takomto štýle je doslova čarovné. Ak sa chcete dozvedieť všetko o zrubových domčekoch, určite dočítajte tento článok až do konca.

Typy zrubových domov  

Zrubovým domom sa hovorí aj drevenice, avšak predsa len sa v niečom líšia od klasických starých dreveníc, ktoré stále nájdete na slovenskom vidieku. A síce, líšia sa moderným vyhotovením a použitými materiálmi. Ak máte napríklad drevenicu po babke, môžete si ju dať zrekonštruovať, no veľmi neušetríte. Nový drevený dom na kľúč vás vyjde takmer rovnako. Prečo? Pretože staré drevenice nemajú zväčša vyriešenú ani kúpeľňu či toaletu, a musíte ich komplet vynoviť, od podláh až po strechu.

Zrubový dom

Zrubových domov existuje niekoľko typov:

Delia sa podľa poschodí – jednopodlažné (sem sa vám zmestia maximálne tri obytné izby), alebo dvojposchodové (sami si navrhnete obytnú a oddychovú zónu, napríklad 2 + 3 izby).

Podľa použitého dreva – najčastejšie sa používa smrek, ale aj borovica, jedľa, céder a smrekovec (červený smrek).

Ďalej rozoznávame fínske a kanadské zrubové domy, tie sa líšia v technických detailoch.

Okrem toto sa ešte delia podľa typov stenových konštrukcií: zrubová stenová konštrukcia, stĺpiková sústava, skeletová sústava, panelová konštrukcia, hrazdená konštrukcia, stenová sústava z prefabrikovaných tvaroviek a bunkový systém.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Cena zrubových domov , Podlahy do domu , Rolety

Dizajn zrubových domov

Dizajn fasády drevodomu býva logicky prírodného razenia. Drevo môže byť priznané alebo morené s odtieňmi prírodných farieb. Strecha býva plechová alebo škridlová, tiež v rôznych tmavších odtieňoch. Okolie domu skvele dotvorí záhrada s bohatou zeleňou alebo skalkou. Pri zrubových domov veľmi pekne vynikne vidiecka dlažba na dvore. Dizajn vášho vysneného zrubového domu je len vo vašich rukách, no mal by ladiť s celkovým okolím.

Interiér zrubových domov

Výber nábytku a celkový dekor interiéru je len vo vašej réžii, no drvivá väčšina majiteľov zrubových domov dáva prednosť prírodnému a vidieckemu dekoru. Ak zrubový dom využívate ako chalupu, môžete si ho doladiť napríklad aj v poľovníckom duchu. Ak v drevodome bývate, určite potrebujete praktický nábytok. Výhodou je, že na trhu dnes nájdete množstvo druhov nábytkov, a nemusíte sa držať striktne len jedného štýlu. Ak ten vidiecky nie je vaša šálka káva, nikde nie je napísané, že nábytok a dekorácie nemôžete kombinovať.

Budete prekvapení, ale aj také minimalistické a industriálne kúsky si nájdu miesto v drevodome, ak sú citlivo zakomponované do interiéru. Ak máte radi priznané drevo, nie je nič krajšie ako romantická drevená spálňa. Naopak, kúpeľňu si môžete zladiť aj do mramoru. Ak nechcete osloviť architekta, na začiatok si zvoľte nosný motív a dve základné farby, ktoré sa budú opakovať v celom interiéri. S vkusom si už potom doladíte každú miestnosť v zrube podľa vášho gusta.