You are currently viewing Balayage na vlasy – Čo to je?
Balayage na vlasy - Čo to je?

Balayage na vlasy – Čo to je?

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Tak ako v móde, aj v kozmetickom priemysle sa každý rok rodia nové trendy. Týka sa to aj vlasov. Kým jednu sezónu je moderná blond, na ďalší rok je to už medená a podobne. Existujú aj trendy, ktoré sa držia na čele popularity aj viac sezón. Jedným z nich je aj balayage technika farbenia vlasov. Dnes sa na ňu pozrieme bližšie. No nemali by sme zabudnúť, že jediné čo naozaj nikdy nevyjde z módy sú zdravé vlasy.

Čo je to balayage?

Ako sme si už povedali, jedná sa o techniku farbenia vlasov. Ide o akúsi zdokonalenú verziu melíru. Avšak namiesto prácneho rozdeľovania pramienkov vlasov sa farba nanáša na väčšie plochy voľnou rukou, a tým zaistí aj prirodzenejší výsledok. Ako ste si mohli všimnúť, slovo balayage pochádza z francúzskeho originálu „ balayer“, čo znamená doslova zametať alebo začesávať. Pripomína to techniku nanášania farby. A ako všetci vieme, z Francúzska vždy pohádzali len naozaj nesmrteľné trendy.

Pozor, nemýľte si baylage s ombré. Kým balayage poskytuje krásny prirodzený efekt s prechodmi odtieňov po celej dĺžke vlasov, hlavne v okolí tváre, ombré je viac „umelé“. Pri ombré sa kaderník snaží dosiahnuť dramatickejší farebný efekt, hlavne v spodnej polovici vlasov. Balayage sa môže podľa požiadaviek zákazníčky upraviť, a to či si želá jemnejší alebo viditeľnejší kontrast. Dokonca dokáže omladiť o pár rokov, či opticky zoštíhliť tvár.

Balayage na vlasy

Akú farbu použiť na balayage?

Kým napríklad pri melírovaní musí kaderník použiť silnejší peroxid na to, aby zosvetlil vlasy, balayage technika je skvelá v tom, že sa pri nej dá pracovať s akoukoľvek farbou. Uvedieme si to na príkladoch. Ak máte prirodzené hnedé vlasy, a chcete ich len jemne zosvetliť a dodať im efekt, že ste sa práve vrátili od mora, kaderník zvolí len o 2 či 3 odtiene svetlejšiu farbu, ktorá tento efekt docieli. Nie je potrebné zosvetľovať vlasy peroxidom.

Ak máte vlasy tmavšie, a chcete im povedzme dodať akúsi „hĺbku“, v tomto prípade sa kaderník pohrá s odtieňmi príbuznými vašej prirodzenej farbe. Vlasy tak môže dokonca stmaviť. Ako vidíte, balayage je veľmi variabilná technika, ktorá vám pomôže docieliť vašu vysnenú farbu vlasov. Pretože sa nosí prirodzenosť, aj blond vlasy vytvorené pomocou balayage pôsobia oveľa krajšie ako tmavé odrasty s blond hrivou.

Balayage – hnedé vlasy

Ničí balayage vlasy?

V prvom rade si treba povedať, že balayage by vám mal robiť skúsený kaderník, nie kamoška doma v kúpeľni. 90% úspechu balayage  sa skrýva práve v nanášaní farby, preto by ste sa mali zveriť do rúk profesionála. Ak si chcete dať balayage napríklad na melírované vlasy, nie je to nemožné. Kaderník však zvolí farbu, ktorá je viac podobná vášmu reálnemu odtieňu vlasov, pretože ďalším odfarbovaním by sa poškodili. Vo všeobecnosti sa teda dá povedať že NIE, balayage neničí vlasy ak je vytvorený profesionálom v salóne, ktorý presne vie, aké druh farby má zvoliť na váš typ vlasov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Typy pedikúry, Ako zrelaxovať alebo Zaujímavé ruže

Ako dlho trvá balayage?

Jednoznačnú odpoveď vám dá kaderník po posúdení stavu vašich vlasov, a podľa toho aký výsledok si želáte dosiahnuť. Je rozdiel aj v tom, či sa balayage aplikuje na polodlhé alebo dlhé vlasy. Ideálne by pri balayage mali mať dĺžku aspoň po plecia, aby farebné prechody vynikli a pôsobili prirodzene. Počítajte však s tým, že balayage technika s nanášaním farby, jej pôsobením a následne úpravou vlasou (ak si želáte napríklad aj zastrihnutie končekov) bude trvať minimálne dve hodiny. Ak máte vlasy dlhé, alebo kaderník bude pracovať s viacerými farbami, môže to byť samozrejme aj niekoľko hodín.