You are currently viewing Drevený plot z fošní

Drevený plot z fošní

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Počuli ste už o fošniach? Každý domáci majster určite áno. Fošne sú v podstate drevené dosky, ktoré môžu byť surové alebo málo opracované, a zároveň fošne sú aj akýmsi odpadom, ktorý vzniká pri rezaní stromu na píle. Tie dokonca nájdete ešte s kôrou. Fošne si môžete odkúpiť na pílach (sú síce málo opracované, ale oveľa lacnejšie) alebo aj v záhradníctvach, už pripravené na použitie. Fošne môžu byť rôznych hrúbok, dĺžok aj z rôzneho dreva.

Stavba plotu z fošní

Fošne sú ideálne na domáce použitie, a okrem plotu ich môžete použiť na výstavbu záhradných domčekov, pergol, záhradných lavičiek, kompostérov či hojdačiek. Okrem toho, menšie fošne viete využiť aj pri výrobe interiérových doplnkov ako sú rámčeky na fotografie, stolčeky, taburetky a mnoho iného. Dnes sa zameriame na to najjednoduchšie – plot z fošní. Domácu výrobu zvládnu aj menej skúsení majstri. Plot krásne vynikne práve v záhrade.

Plot zvládnete postaviť za niekoľko dní (záleží na jeho veľkosti), a do majstrovania sa pustite v na jar, v lete či na jeseň. Potrebovať budete samozrejme fošne, ktoré si sami upravíte do požadovanej veľkosti, spojovací uholník, skrutky, montážnu hmotu, napušťadlo, glazúru, ručný vrták, vodováhu, meter, skrutkovač (výkonný akumulátorový), nožík, ceruzku, štetec a ochranné prostriedky ako rukavice a okuliare.

Aké drevo použiť?

Najlacnejšie je samozrejme lokálne drevo z ihličnanov, ako smrek či borovica, no toto drevo môže ľahko podliehať hnilobe. Ak chcete, aby váš plot vydržal viac ako 10 rokov je lepšie investovať do tvrdých driev ako dub či agát. Ploty vyrobené z exotických drevín ako napríklad iroko, cumaru či ipe vydržia najdlhšie. Samozrejmosťou je plot hneď po postavení natrieť kvalitným impregnačným náterom.

Pri výrobe plote si najskôr nachystajte samotné drevo a všetko potrebné náradie. Potom sa pustite do vŕtania zeme, kde budú osadené stĺpiky plota. Otvory by mali byť hlboké až 60 cm. Do zeme vložte stĺpik a namiesto betónu ho môžete zafixovať montážnou hmotou (ak sa predsa len rozhodnete pre betón, spodok otvoru osadeného stĺpika najskôr zafixujte štrkom). Stĺpik si nezabudnite skontrolovať vodováhou. Po osadení všetkých stĺpikov si narežte dosky či hranoly na plot, na konci namontujte za pomoci skrutkovača spojovací trojuholník. Tieto dosky si potom priskrutkujte na stĺpik tam , kde ste si označili ceruzkou. Dosky poriadne pripevnite skrutkami. Tento proces montáže plotových fošní trvá najdlhšie, a je potrebné ísť podľa označenej šablóny, aby plot pôsobil rovnomerne. Po montáži ho natrite lazúrou.

Výhody plota z fošní

–       Jedná sa o pomerne lacnú alternatívu ku klasických betónovým plotom. Výrobu plota z fošní zvládne takmer každý za krátky čas.

–       Drevo ako prírodný materiál sa hodí do záhrady a na vidiek, je to teda akýsi návrat ku koreňom. Zároveň sa jedná aj o ekologické riešenie.

–       Okolo dreveného plota môžete nasadiť kvety či kríky, pôsobí to veľmi pekne a prirodzene.

–       Drevený plot je ideálny aj na chalupu. Pri správnej montáži a dobrej údržbe vám vydrží aj viac ako desaťročie.