You are currently viewing Čo vysadiť do okrasnej záhrady?
okrasna zahrada

Čo vysadiť do okrasnej záhrady?

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Všetky rodinné domy alebo chalupy na Slovensku disponujú aspoň nejakým pozemkom. Ak sa nachádza v prednej časti, väčšina ľudí si ho prispôsobí ako okrasnú záhradu. Ak nemajú k dispozícii veľa miesta, no stále by chceli okrasnú aj úžitkovú časť, dá sa takáto záhradka rozdeliť na celky, pričom v každom bude vysadené niečo iné. Ak majú ľudia k dispozícii veľkorysý pozemok, potom predná časť môže byť výlučne okrasná, a zadná úžitková. Poradíme vám aké druhy rastlín sa hodia do okrasných záhrad.

Ozdobné kríky do záhrady

Najmä ak máte menšiu záhradku, a ani malé stromy sa vám do záhrady nezmestia, kríky sú ideálnou voľbou. Okrem toho aj opticky predelia záhradu či už od vchodu alebo od susedovho plotu. Ich údržba je minimálna, a počas pár mesiacov v roku aj zakvitnú a skrášlia okolie celého domu.

Napríklad cypruštek je menšia verzia klasického cyprusu, pričom si ho môžete prispôsobiť sami podľa veľkosti záhrady. Na trhu totiž dostať jeho väčšie aj trpasličie kultivary. Ibištek sýrsky je ďalší nenáročný okrasný ker, ktorý vám od leta do jesene bude kvitnúť s farebnými kvetmi (odtiene bielej, ružovej, červenej a modrej). Rododendron je u nás tiež veľmi obľúbený ker, ktorý na jar krásne zakvitne. Ale pozor, je háklivý na mráz.

Okrasná záhrada

Okrasné ihličnany do záhrady

Ak máte viac miesta, a môžete si dovoliť vysadiť aj stromy do záhrady, určite dajte prednosť ihličnanom. Okrem toho, že vám vedia krásne oddeliť pozemok od cesty alebo od susedov, a poskytnúť tak maximálne súkromie, sú nenáročné na údržbu a vytvárajú v okolí domu zdravý vzduch a ochladzujú ho.  Alebo môžete vysadiť aj ihličnan aj do stredu záhrady ako výnimočný solitér.

Vhodné sú stromy ako borievka, pričom na výber máte z mnohých kultivarov rôznych výšok ale aj farieb, ďalej céder, ktorý môže narásť do obrovských rozmerov ale aj klasické tuje, ktoré si získali obľubu hlavne pri plotoch. Z klasických slovenských druhov si môžete vybrať napríklad smrek či jedľu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:

Ako urobiť zo starého trávnika nový , Vonkajšie rolety

Listnaté stromy do záhrady

Ak sa ihličnany nehodia k celkovej architektúre vášho domu, alebo k štýlu vašej okrasnej záhrady, nie je nič jednoduchšie, ako si vybrať medzi týmto listnatými. Nezabúdajte, kým strom plne vyrastie a ukáže sa v celej svojej kráse často trvá aj pár rokov. Listnaté stromy sú však takisto krásne a veľkolepé ako tie ihličnaté.

Ak chcete mať v záhrade strom, ktorým sa budú kochať ešte aj vaše pravnúčatá, vyberte si lipu. Odmení sa vám aj kvetmi, z ktorých si spravíte liečivý čaj. Vŕba sa hodí do záhrad v ktorých sa nachádza nejaký element vody, fontánka napríklad. Spolu vyzerajú skutočne efektne. A počuli ste už o stromovej papradi?  Obria verzia klasickej paprade si vás získa, a vašu záhradu ozvláštni. Táto rastlina pochádza ešte z predhistorických čias.

Drobné ovocie do záhrady

Ak nemáte extra priestor na úžitkovú záhradu, môžete si vyhradiť časť tej okrasnej a posadiť do nej drobné ovocie. Nezaberie veľa miesta, a odmenou vám budú chutné plody. Ideálne sú napríklad stromčekové druhy ríbezlí a egrešov popri plote, tam im bude najlepšie, pretože potrebujú ochranu voči prudkému vetru.

Ovocné kríky si vyžadujú trošku viac miesta, pretože sa potrebujú poriadne rozkonáriť. Medzi ďalšie nenáročné ovocné druhy patria prekvapivo aj čučoriedky a brusnice, ktoré potrebujú vlhkú a kyslú pôdu. Popod ovocné kríky môžete ešte nasadiť  plazivé jahody, ušetríte tak miesto, ale získate chutné čerstvé plody už od mája.