You are currently viewing Cenník maliarskych prác na Slovensku
maliar

Cenník maliarskych prác na Slovensku

  • Post category:Tips
  • Reading time:7 mins read

Vlastnými rukami, alebo si najať profesionálov?

Je jedno či idete maľovať byt alebo dom, v každom prípade potrebujete kvalitné služby. A tie vás budú niečo stáť. Teda pokiaľ sa nechystáte maľovať sami. Ak chcete vymaľovať len jednu izbu, tam si zrejme vystačíte aj sami s kúpenou farbou a domácim náčiním. 

Ak však potrebujete premaľovať celý interiér (alebo aj exteriér), radšej dajte prednosť odborníkom. Tí vám zaručia nielen to, že práca bude rýchla, ale aj farebnú jednotnosť. Vedia vám namiešať odtiene presne podľa vašich želaní a potrieb. Určite viete, že každý povrch má svoje špecifiká, preto je rozdiel maľovať kúpeľňu alebo obývačku.

Tak isto, profesionálni maliari majú potrebné štetce, valce a iné náradie, ktoré im zaručí rovnomerné rozmiestnenie farby alebo aj vytvorenie 3D efektu. S profesionálnym maliarom budete mať vymaľované rovnomerne, rýchlo a bez stresu.

Koľko ma to bude stáť?

Samozrejme ceny sa líšia od regiónov. Konečnú cenovú ponuku vám na mieru vypracuje vybraná firma alebo maliar. Prečo? Pretože okrem regiónu do hry vstupujú aj iné faktory, ako napríklad:

  • Želáte si aj zoškrabanie starého náteru? Ak áno, tu môžete počítať s cenou 1 euro na m2.
  • Maliara bude zaujímať o koľko izieb, resp. m2 sa jedná. Pri veľkých plochách môžete dostať zľavu.
  • Ceny sa rôznia najmä v type použitej farby. Najmenej ( okolo 1,50 eura) zaplatíte za dvojnásobný náter v klasickej bielej.
  • Ak sa jedná o dekoratívne farby, ceny stúpajú (od 5 eur za m2)
  • Ak si želáte aj dekoratívne zakončenie (napríklad 3D povrchovú úpravu), to je samozrejme najdrahšie. Počítajte so 7 eurami a viac.
  • V dnešnej dobe už všetky farby spĺňajú ekologické parametre a mnohé sú aj odolné voči vlhkosti. Ak však potrebujete špeciálny typ náteru, napríklad protiplesňový, cena za m2 v prípade bieleho náteru môže byť zhruba o 2 eurá vyššia ako pri bežnom bielom nátere.

A čo stierkovanie?

Ak vlastníte starší dom alebo byt, pred maľovaním bude potrebné stierkovanie, aby sa zabezpečila hladkosť stien. Ak by ste tento postup preskočili, hrozilo by vám, že steny budú nerovné a farba na ne horšie priľne. Po čase by sa mohli objaviť nepekné vypukliny, či farba by mohla začať opadávať.

Stierkovanie je teda profesionálne odstránenie starého náteru a zarovnanie stien. Stierkovanie tiež patrí medzi maliarske práce a zase. Ceny sú rôzne. 

Priemerná cena za m2 je 8 až 9 eur. Záleží aj od stavu stien a veľkosti stierkovanej plochy.

Kde nájdem recenzie na maliarov a stierkovačov?

Na tomto webe nájdete recenzie ľudí s celého Slovenska aj s reálnymi fotografiami prác. Zároveň sú tam registrované aj maliarske firmy. Do hľadania si zadajte kategóriu malovanie – tapety:

https://www.zariadim.sk/malovanie-tapety/farby-laky

Wilio je overený web, kde inzerujú nielen firmy ale aj jednotlivci, majstri maliari a stierkovači. Tiež tam na nich nájdete hodnotenia od ľudí. Zároveň si môžete zadať dopyt podľa mesta či regiónu, a tak sa vám ozve priamo maliar s ponukou na vašu požiadavku:

https://www.wilio.sk/c/maliarske-prace-maliar

Samozrejme recenzie na maliarov a maliarske práce môžete nájsť aj na Bazoš.sk v sekcii služby, či v rôznych skupinách na Facebooku.

Koľko potrvá vymaľovanie napríklad 3 izbového bytu?

Keď oslovíte nejakého maliara alebo firmu, zväčša vám povie, že musí byt najskôr vidieť. Podľa toho vám určí cenu aj časové okno, v ktorom sa práca dá reálne zrealizovať.

Niekedy stačia aj fotografie, no je lepšie ak majster príde osobne a dohodnete si detaily. Okrem kalkulácie ceny je dôležitá aj dohoda čo sa týka farby. Obhliadku by seriózna firma mala robiť zadarmo.

Maliar musí posúdiť nielen m2, ale aj to či nebude potrebné stierkovať, či nebude potrebné použiť aj protiplesňový náter a iné. Dohodnete si aj pozakrývanie nábytku a plôch.

Vymaľovanie 3 izbového bytu sa dá zrealizovať v časovom okne 1 až 3 dni, závisí na hore uvedených faktoroch. Maliar si po sebe uprace hrubú špinu a dá nábytok na miesto.

Profesionál pracuje rýchlejšie a efektívnejšie ako keby ste si byt maľovali sami. Počiatočná investícia sa vám vráti v podobe hladkých, zdravých a esteticky pôsobiacich stien. Takéto nátery vydržia roky.