You are currently viewing Ako si vybrať a vylepšiť svoj bicykel

Ako si vybrať a vylepšiť svoj bicykel

  • Post category:Tips
  • Reading time:8 mins read

Akú veľkosť bicykla potrebujem?

V prvom rade sa bicykle delia na pánske, dámske a detské. Z toho potom vyplýva aj ich veľkosť. Nikde ale nie je zakázané, že by žena nemohla jazdiť aj na pánskom bicykli a naopak. Treba si však vybrať nielen podľa veľkosti, ale aj toho, kde budem s bicyklom jazdiť. O tom si povieme nižšie.

Podľa všeobecných pravidiel sa veľkosť bicykla určuje podľa rámu a kolies.

Veľkosť kolies na bicykli sa udáva v palcoch (1 palec = 2,54 cm).

Bicykle v detských veľkostiach sú 12,16,20 a 24 palcov.

Pri dospeláckych veľkostiach sa vyberá sa podľa výšky, od najnižšej po najvyššiu : 26, 27,5 a 29 a palca.

ako vybrať bicykel

Veľkosť rámu na bicykli

si vieme lepšie predstaviť aj vďaka tomu, že sa delí na veľkosti. Aj tu však platí pravidlo, treba vyberať podľa svojej výšky a váhy.

Pre lepšiu predstavu si to zoraďme nasledovne:

Výška 144 – 155 cm zodpovedá veľkosti rámu 15 palcov, je to veľkosť XS.

Výška 156 -165 cm zodpovedá veľkosti rámu 16 palcov, je to veľkosť S (dámske).

Výška 161 – 170 cm má veľkosť rámu 17 palcov, ale stále je to S (pánske).

Výška 165 – 173 cm zodpovedá veľkosti rámu 18 palcov, a je to veľkosť M (dámske).

Výška 173 – 182 cm patrí veľkosti rámu 19 palcov, ale stále je to M (pánske).

Výška 176 – 185 cm zodpovedá rámu 20 palcov , čo je veľkosť L (dámske).

Výška 182 – 191 cm sa radí k rámu 21 palcov, a veľkosti L (pánske).

Výška nad 190 cm má rám 23 palcov a je to veľkosť XL.

Typy bicyklov

Bicykle sa delia podľa toho, kde a ako sa s nimi jazdí. Poznáme bicykle cestné, horské, mestské , skladacie a elektrobicykle.

Cestný bicykel

je vhodný na rovné povrchy ako asfalt a mierne zvlnené povrchy ako lesné cyklistické trasy. Nie je vhodný do náročnejšieho terénu. Avšak modely pre obe pohlavia majú ergonomicky tvarované sedlo, tlmenie voči nárazom, nízku hmotnosť a silnú brzdnú silu vďaka hydraulickým kotúčovým brzdám. Prevodník rýchlostí je jednoducho označený, čo uľahčí ovládanie najmä začiatočníkom. Rám bicykla je vyhotovený z hliníka (lacnejšia varianta), alebo odľahčeného karbónu (za ten si priplatíte, no je veľmi odolný).Kolesá by mali mať plášť vyrobený s nylonovou ochranou proti prepichnutiu. Vo výbave štandardne nájdete aj držiak na nápoje, súpravu osvetlenia vzadu aj vpredu, a zvonček.

Horské bicykle

– to sú tie, ktoré označujeme ako športové. Ďalej sa delia na rôzne podtypy podľa dĺžky prednej vidlice – downhill, enduro, trail, mountain, cross –coutry, fitness a podobne. Ich základná cena ja vždy vyššia ako pri cestných bicykloch, keďže musia byť odolné, mať odľahčenú konštrukciu a pohodlné sedlo. Dámsky horský bicykel je vždy ľahší ako pánsky. Predpokladá sa, že ich budete používať v náročnejšom a nerovnom teréne. Ak si zaobstaráte tento bicykel a pustíte sa do horskej cyklistiky, mali by ste mať predtým už nejaké skúsenosti. Taktiež by mal mať kvalitné tlmenie, v prípade nárazov.

horský bicykel

Mestské bicykle

ak máte bicykel skôr ako štýlový doplnok, a nepoužívate ho na dlhé vzdialenosti, ale len po meste, tak je pre vás vhodný mestský bicykel. Existuje viacero mestských bicyklov. Jeden z nich je ten s retro dizajnom. Má nízky rám, farebný dizajn a retro sedlo. Oceníte aj držiak na menšiu batožinu umiestnený vzadu. Tieto bicykle sú lacnejšie, pretože sa na ne nekladú tak veľké technické nároky.

Skladacie bicykle

– ďalší typ mestského bicykla. Ako názov napovedá dá sa rýchlo poskladať vďaka ľahkej a ohybnej konštrukcii. Ideálny na cestu do práce. Dámsky skladací bicykel je veľmi ľahký a štýlový.

Elektrobicykle

pre všetkých tých, ktorí si chcú užiť dlhšiu jazdu bez námahy. Tiež vhodné pre tých, ktorí sa dobre bicyklovať nevadia, alebo majú nejaký zdravotný problém. Tu už treba počítať s vyššou cenou.

elektro bicykel mestský

Ako si vylepšiť bicykel?

Deti určite potešia nálepky na rám bicykla. Sedlo na bicykel pre deti tiež môžete meniť nielen keď dieťa trocha podrastie, ale aj podľa farby.

Dámy určite poteší vychytávka akou je nosič na bicykel na kufor alebo kabelku.

Na aké súčiastky na bicykel by ste nemali zabudnúť?

Počas sezóny treba gumy na kolesách pravidelne kontrolovať a dofukovať, skvele vám poslúži bezdušový ventil na bicykel.

Nezabudnite ani na vlastnú bezpečnosť, najmä ak jazdíte v noci. Svetlá na bicykel so smerovkami by mali byť samozrejmosťou.Aby sa vám bicykel tak rýchlo nezničil a zachoval si svoj lesk, ochranné nálepky na bicykel sú veľmi praktické a určite ich oceníte.