You are currently viewing <strong>Preplachovanie podlahového kúrenia</strong>

Preplachovanie podlahového kúrenia

  • Post category:Tips
  • Reading time:11 mins read

Dali ste si nainštalovať podlahové kúrenie a určite ste s ním aj spokojný. Podlahové kúrenie má mnoho výhod, a jednou z nich je aj nenáročná údržba a rovnomerne sálajúce teplo. Podlahové kúrenie je skrátka moderné, praktické a oplatí sa. Samozrejme, do hry vstupujú aj faktory, ktoré rozhodujú koľko vás toto kúrenie bude stáť, a to je napríklad výber kotla (teplovodný čo elektrický), ale aj spôsob inštalácie (suchý či mokrý spôsob). No zrejme ste netušili, že po tých dvoch – troch vykurovacích sezónach je už treba podlahové kúrenie aj preplachovať. V tomto článku sa dozviete všetky podrobnosti ako na to.

Prečo preplachovať podlahové kúrenie?

Pretože tak isto, ako aj iné typy kúrenia, aj to podlahové pracuje v podstate nonstop celú vykurovaciu sezónu. A keď niečo pracuje, je dosť možné, že sa to časom môže aj opotrebovať alebo zaniesť špinou. Často krát sa systém zavápni, čo neviete ovplyvniť, pretože to je dané tvrdosťou vody. Že je čas na kontrolu a preplachovanie poznáte podľa týchto znamení:

–          V jednej miestnosti je pocitovo chladnejšie ako v druhej, aj keď máte teplotu nastavenú rovnako.

–          Máte podozrivo zvýšené náklady na vykurovanie, a nie je to spôsobené len zdražovaním.

–          Podlahovému kúreniu trvá dlho kým sa rozohreje , a tak máte v izbe zimu aj hodinu.

Ak spozorujete tieto problémy, nezostáva vám nič iné ako kompletný preplach systému rozvodov podlahového kúrenia. Väčšinou je na vine zavzdušnenie a znečistenie systému.

NASTAVENIE PODLAHOVÉHO KÚRENIA

Čo sa stane ak tak neurobíte?

Koledujete si o ešte väčšie náklady na kúrenie, a v najhoršom prípade aj zablokovanie systému, kedy je potrebné kompletne vymeniť rúrky podlahového kúrenia, čo je nielen finančne náročné, ale aj časovo, a zostanete tak pár dní bez kúrenia.

Ak máte už niekoľkoročné podlahové kúrenie je dobré na začiatku vykurovacej sezóny zavolať kúrenára, ktorý zhodnotí či stačí len prepláchnuť celý systém, alebo treba dokonca použiť mechanické či chemické čistenie. Tieto úkony radšej prenechajte na odborníka, nakoľko aj pri nesprávnom preplachu si viete poškodiť vaše podlahové kúrenie, a to určite nechcete.

Nastavenie podlahového kúrenia  

Kúrenár vám skontroluje výkonnosť kúrenia, pretlak rúrok, v ktorých sa často vytvárajú nánosy vodného kameňa alebo sa v nich dokonca udržujú mikróby a baktérie, a rúrky môžu zapáchať. Pritom je úplne jedno či máte rúrky plastové, hliníkové alebo medené. Každý typ potrebuje raz za čas údržbu. Odvápnenie rúrok sa robí mechanicky, kvalitnou kompresorovou technikou. Toto prebieha pomocou impulzívnych dávok vzduchu a vody do celého vykurovacieho systému. Často krát môžete vidieť vychádzať až čiernu vodu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: PODLAHOVÉ KÚRENIE – SKLADBA PODLAHY

Kúrenár zhodnotí či je takého čistenie postačujúce, alebo treba do vody pridať aj chémiu. Pri veľkých nánosoch sa jej už nevyhnete. Iste vás zaujíma aj dĺžka samotného čistenia. Záleží síce od sily znečistenia a veľkosti vykurovacej plochy, ale priemerne treba rátať so 3 až 6 hodinami. Vykurovaciu sústavu je možné vyčistiť v jednom obvode až do dĺžky 120 metrov. Čistenie samotné je takmer nehlučné a nedochádza pri ňom ani k znečisteniu podláh či stien. Po kompletnom prečistení kúrenár zapne kúrenie aby skontroloval úspešnosť celého čistenia.  Takto prečistené podlahové kúrenie je plne pripravené slúžiť bezproblémovo počas celej vykurovacej sezóny. 

Prečo je potrebné preplachovať podlahové kúrenie?

Preplachovanie je potrebné, pretože podlahové kúrenie pracuje nonstop počas vykurovacej sezóny a môže sa opotrebovať alebo zaniesť špinou, čo môže spôsobiť problémy s vykurovaním.

Aké sú znamenia, že je potrebné preplachovať podlahové kúrenie?

Ak v jednej miestnosti cítite chladnejšiu teplotu ako v ostatných, máte zvýšené náklady na vykurovanie bez zjavného dôvodu a podlahové kúrenie trvá dlho, kým sa rozohreje, je pravdepodobné, že je potrebné preplachovať systém.

Čo sa stane, ak nepreplachujem podlahové kúrenie?

Ak neuvediete systém podlahového kúrenia do poriadku, môže to viesť k ešte väčším nákladom na kúrenie a v najhoršom prípade môže dôjsť k blokáciám systému, kedy je potrebné vymeniť rúrky podlahového kúrenia.

Aké sú výhody preplachovania podlahového kúrenia?

Preplachovanie systému podlahového kúrenia pomáha udržiavať jeho výkonnosť, odstraňuje zanesené nánosy a zabezpečuje rovnomerné a efektívne vykurovanie.

Ak mám staršie podlahové kúrenie, čo by som mal urobiť?

Ak máte staršie podlahové kúrenie, je odporúčané na začiatku vykurovacej sezóny kontaktovať kúrenára, ktorý zhodnotí, či stačí len prepláchnuť systém alebo či je potrebné použiť aj mechanické či chemické čistenie.

Aké sú typy rúrok v podlahovom kúrení?

Rúrky v podlahovom kúrení môžu byť plastové, hliníkové alebo medené. Každý typ vyžaduje pravidelnú údržbu a preplachovanie.

Ako prebieha preplachovanie podlahového kúrenia?

Preplachovanie podlahového kúrenia sa vykonáva pomocou impulzívnych dávok vzduchu a vody do celého vykurovacieho systému. Pri veľkých nánosoch sa môže pridať aj chemické čistenie.