You are currently viewing Tieniace plachty na mieru
Tieniace plachty na mieru

Tieniace plachty na mieru

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Dá sa v lete zaobísť bez tienenia? Zrejme nie. Či už máte posedenie na terase, v záhrade alebo na dvore, mali by ste myslieť na tieniacu techniku. Nikomu sa nechce sedieť vonku na priamom slnku, navyše je to aj nebezpečné. UVA a UVB slnečné žiarenie je najsilnejšie od 11.00 do 16.00 hodiny, čo je práve ten čas, kedy radi trávime letné dni na vzduchu. Najviac ohrození sú starší ľudia a deti. Môžete sa aj natrieť opaľovacím krémom, no ten nezabráni dopadu lúčov na 100%.

Navyše, sedieť a potiť sa na slnku tiež nie je výhra. UVB lúče spôsobujú spálenie, nevzhľadnú pigmentáciu kože alebo dokonca rakovinu. No a UVA žiarenie sa dostáva ešte hlbšie do kože (dermis), kde dokáže napáchať nezvratné škody a predčasné starnutie. Väčšine ľudí so svetlou pokožkou stačí už 20 minút na priamom slnku na to, aby sa spálili. Takže ako vidíte, kvalitné tienenie vôbec netreba podceňovať.

Tieniace plachty na terasu

Alebo aj tieniace clony či slnečné plachty sú jednoduchým, ale kvalitným riešením. Poskytnú vám úkryt pred agresívnym slnkom presne tam, kde to potrebujete. Ich veľkosť a tvar si viete prispôsobiť podľa rozmerov vašej terasy. Jedná sa aj o oku lahodiaci estetický prvok, ktorý terasu doplní farebne.

Vytiahnuť a nainštalovať ich môžete počas prvých jarných dní, a na jeseň ich jednoducho zložíte. Ich montáž zvládne každý, a zložené vám v garáži nezaberú veľa miesta. Správne vyspádovaná tieniaca plachta na terasu vás ochráni aj pred dažďom. Kotví sa pomocou kotviacich materiálov, ktoré majú viaceré spôsoby uchytenia (do zeme, na časti domu…)

Tieniaca plachta

Tieniace plachty na balkón

Tieniace plachty na terasu alebo balkón existujú aj menšie, viete si vybrať presne podľa svojich požiadaviek. Nie každý má záhradu či obrovskú terasu, no letné dni môžete príjemne stráviť aj na balkóne. Tiež vás ochránia aj počas daždivých a veterných dní. Na menší balkón sa vám iste osvedčí plachta v tvare trojuholníka, ktorú si viete v prípade potreby aj premiestniť.

Ak máte balkón väčší, a potrebujete zatieniť logicky aj väčšiu plochu, potom kosoštvorcová tieniaca plachta bude pre vás tá pravá. Farebnosť a výber materiálu máte samozrejme vo svojich rukách, skúste zvoliť neutrálne svetlejšie farby, ktoré sa dajú bez problémom zladiť s dizajnom balkóna. Máte na balóne veľa kvetov a rastlín? Potom zelená slnečná plachta ich bude príjemne dopĺňať.

AK MÁTE ZÁUJEM O TIENIACE PLACHTY, POZRITE SA NA STRÁNKU BEZHMYZU.SK

Nepremokavá tieniaca plachta

Ako sme si už spomenuli, kvalitná slnečná plachta vám zatieni ale aj ochráni pred dažďom. Skoro všetky záhradné tieniace plachty na trhu sú aj nepremokavé, pretože ich nechávate vonku celú sezónu, mali by niečo vydržať. Upevnenie si môžete vybrať pomocou stĺpov a kotviacich systémov vo vzduchu, alebo pomocou teleskopických tyčí a skôb do zeme. Tento druhý spôsob pripomína stan. Ak však máte podporu vo forme plotu, múrov alebo iných konštrukcií, tieniacu plachtu si môžete zachytiť aj takto.

Tušili ste, že tie najväčšie tieniace plachty vedia zatieniť až 80 m2? Zrejme viete, že slnko počas dňa putuje po oblohe, preto je mať takú plachtu, ktorej sklon si môžete sami regulovať podľa potreby. Na to slúži výškové ovládanie, vďaka ktorému sa dá meniť sklon až o 30%. S týmto systémom si môžete regulovať aj spádovanie vody v prípade dažďov. Preto už počas procesu hľadania tieniacej plachty berte do úvahy aj tieto faktory. Najmä ak sa chystáte tráviť na terase aj polovicu roku. Kvalitnejšia plachta vám vydrží viacero sezón, avšak jej cena sa bude pohybovať v stovkách eur. 

MOHLO BY VÁS TIEŽ ZAUJÍMAŤ: Sieťky na dvere , Markízy , Izolácia balkóna