You are currently viewing <strong>Aké stoličky do kuchyne?</strong>

Aké stoličky do kuchyne?

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Kuchyňa a jej zariadenie je dôležité nielen preto, aby lahodila očiam, ale hlavne preto, aby bola funkčná. Kuchyňu využívame niekoľkokrát denne, a často krát nielen na varenie, ale aj na posedenie pri káve, či stretnutie s rodinou. Dalo by sa povedať, že kuchyňa je srdcom domácnosti, a jej zariadenie by v nás malo evokovať teplo domova. Okrem kuchynskej linky je druhým najdôležitejším prvkom posedenie, a teda kuchynský stôl a stoličky. 90% slovenských domácností má kuchyňu spojenú aj s väčšou či menšou jedálenskou časťou, záleží na dispozičnom riešení bytu samozrejme. Kuchynský stôl zo stoličkami by mali spolu ladiť, ale hlavne mali by byť pohodlné.

Biele stoličky do kuchyne

Biele stoličky nájdete v rôznych obmenách – môžu byť biele plastové, hliníkové či drevené s bielym čalúnením alebo natreté na bielo. Ich nespornou výhodou je, že sa hodia skoro do každého interiéru a ku každému zariadeniu kuchyne. Biely mramorový jedálenský stôl so štýlovými stoličkami je symbol luxusu. Avšak disponujú tiež jednou nevýhodou – extréme rýchlo sa zašpinia. A v domácnosti kde sú deti či domáci miláčikovia to nie je veľmi žiaduce.

Ako zakomponovať bielu tak, aby ste sa nemuseli báť škvŕn a špiny? Môžete skúsiť napríklad biele prehozy na stoličky, alebo biele čalúnenie, ktoré je extra odolné a stačí ho pretrieť vlhkou handrou. K bielym stoličkám sa hodí aj krémový drevený jedálenský stôl, ale samozrejme záleží aj v akom duchu sa nesie štýl celej kuchyne.

Biele stoličky do kuchyne

Horčicové stoličky

Horčicové stoličky pôsobia retro nádychom aj vďaka svojej farbe. Horčicová je stále moderná, a hodí sa do všetkých typov interiérov, najmä do tých prírodne alebo retro ladených. Ich výhodou je, že sú pomerne nevýrazné, a tak sa s nim dá doladiť aj nápadnejší jedálenský stôl. Horčicová sa na stoličkách objavuje hlavne v podobe čalúnenia. Veľmi pekne pôsobia horčicové stoličky s tmavším dreveným jedálenských stolom, pričom drevo sa môže opakovať aj na stoličkách, a samotná horčicová farba napríklad na závesoch či obruse.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: STÔL A STOLIČKY DO MALEJ KUCHYNE

Drevené stoličky do kuchyne

Drevené stoličky sú asi najobľúbenejšie stoličky, ktoré môžete v slovenských domácnostiach nájsť. Celkovo je drevo veľmi populárne, a môže za to fakt, že ide o prírodný materiál. Drevo dodá domácnosti teplo domova a príjemnú atmosféru. Drevené stoličky bývajú pohodlné, s rôznymi druhmi čalúnenia. S drevenými stoličkami nič nepokazíte ani v moderných interiéroch, stačí si len vybrať to správne prevedenie. Existujú stoličky s tmavším aj so svetlejším variantom dreva, ale aj namorené v rôznych prírodných odtieňoch. Najčastejšie sa vyrábajú z bukového masívu, pričom čalúnenie býva textilné ale aj z umelej kože.

Mnoho ľudí zaujíma otázka, či treba stoličky zladiť s jedálenským stolom. Nemusia byť presne do detailu zladené, avšak materiál, v tomto prípade drevo by sa mal opakovať aj na jedálenskom stole. Len tak sa dosiahne určitá dizajnová symbióza. Ideálne je, ak je stôl a stoličky z tej istej sady. Veľkou výhodou dreva je aj jeho dlhá životnosť, aj po rokoch slúži dobre, a naopak starnutím ešte získava jedinečnú patinu.