You are currently viewing <strong>Masívny drevený jedálenský stôl</strong>

Masívny drevený jedálenský stôl

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Drevo do jedálne skrátka patrí. Je to prírodný materiál, a je takmer jedno, v akom štýle máte zladenú celú miestnosť, vždy si viete nájsť vhodný drevený stôl. Tento masívny kus nábytku pôsobí ako solitér, a tak s ním treba aj narábať. V jedálni vie krásne vyniknúť, môžete naň umiestniť aj veľké kvetinové inštalácie či vázy, ale pri nesprávnej kombinácií doplnkov môže potlačiť celkový dizajn miestnosti. Dnes sa pozrieme na to, ako masívny drevený stôl vyberať, a aké sú jeho prednosti, ale aj nevýhody.

Výhody

Ako sme si už povedali, masívny drevený stôl je solitérom sám o sebe, preto k nemu netreba pridávať ďalšie dizajnové kúsky. Poďme sa pozrieť na jeho najväčšie výhody:

–          Zaplní priestor aj vo veľkej jedálni. Ak máte veľkú jedáleň prepojenú s kuchyňou, drevený stôl je do nej ideálny. Prečo? Prirodzene prepojí spoločenský priestor s úžitkovým, bez toho aby pôsobil preplánovane.

–          Za veľký stôl usadíte veľa ľudí. To je jedno z jeho najväčších výhod. Už nikdy viac premýšľanie, kde usadíte návštevu či rodinu na sviatky.

–          Hodí s do každého interiéru. Nemusíte sa báť, že drevený stôl sa vám nehodí do modernej jedálne. Okrem rustikálnych na trhu nájdete aj rôzne dizajnové jedálenské stoly vyrobené z dreva. V rôznych farbách, a v matnom či lesklom prevedení.

–          Masívny drevený stôl vydrží aj niekoľko generácií. Jedná sa o skutočne unikátny a trvácny kus nábytku s dušou, ktorý zdedia aj vaše deti. Vek mu neubližuje, práve naopak, získava jedinečnú patinu a nevyčísliteľnú hodnotu.

Drevený jedálenský stôl

Nevýhody

Tak ako všetko, aj masívny drevený stôl môže mať nevýhody, a sú to tieto:

–          Jedná sa o ťažký kus nábytku, ktorý je zložité premiestňovať a môže zaťažovať podlahu. Preto sa pred kúpou uistite, že vaša podlaha v jedálni je stavaná aj na masívne kusy nábytku.

–          Malú miestnosť ešte opticky zmenší. Pri veľkých stoloch si treba dať pozor. Aj keby sa vám zmestí do menšej jedálne, bude pôsobiť stiesnene, a bude vám brániť vo voľnom pohybe. Tak isto sa nehodí ani do kuchyne, tam sa potrebujete hlavne pohybovať a pracovať, masívny drevený stôl by vám iba zavadzal.

–          Nie je to lacná záležitosť. Na masívny drevený stôl si budete musieť pravdepodobne najskôr našporiť, pretože niektoré kusy sa pohybujú v tisíckach eur. Záleží samozrejme aj od druhu dreva, no tie exotické sú logicky najdrahšie.

–          Zladiť stoličky môže byť problém. Nie vždy výrobcovia pri masívnych drevených stoloch myslia aj na stoličky, keďže sa jedná o štýlový solitér. Stoličky by nemali pôsobiť rušivo, mali by byť z podobného druhu dreva a v podobnej farebnosti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: AKÝ STÔL DO JEDÁLNE , TIPY AKO SI ZARIADIŤ OBÝVAČKU

Dizajn dreveného stola

Pri dizajne to býva podobné ako pri klasických stoloch. Nájdete buď obdĺžnikové alebo okrúhle. Často krát nájdete okrúhly stôl a stoličky ako praktický drevený set. Nemusíte si kupovať len najdrahšie kúsky na trhu, či u značkových predajcov, vedeli ste, že drevený stôl na mieru si môžete dať vyhotoviť aj u miestneho majstra z lokálneho dreva?

Apropo, drevo. Najčastejšie nájdete borovicové, dubové a bukové drevo, dekton, ale aj orechovú dýhu. Čo sa exotických drevín týka nájdete teak, mahagón, agát, akáciu a mnohé iné. Stôl nemusí byť len celodrevený, ale aj s kovovými nožičkami, špeciálnym morením, s vloženou mramorovou časťou a podobne. O masívny stôl sa netreba špeciálne starať, len raz za čas ho stačí preleštiť prípravkom určeným na drevo.