You are currently viewing Pár tipov pre milovníkov mäsa

Pár tipov pre milovníkov mäsa

  • Post category:Tips
  • Reading time:8 mins read

Lekári a výživový odborníci sa celé roky sporia či je mäso zdravé alebo nie. Jedno je však isté, aj keď je mäso plné proteínov a vitamínov, nemalo by sa jesť denne. Treba aj vedieť aké mäso si vyberať a aký je najlepší spôsob jeho prípravy.

Na Slovensku si môžeme vyberať kvalitné a domáce lokálne mäso a mäsové výrobky, priamo zo zdroja. Vždy je lepšie jesť kvalitné a čerstvé mäso z domáceho chovu, ako to zo supermarketu. Ešte lepšie je vraj mäso zo zveriny, keďže tá si voľne pobehuje po lesoch a žerie len zdravú stravu.

Minútky z diviny

Ak ste milovníkom diviny, a viete sa k nej dostať, viete si z nej spraviť chutný a rýchly obed. Kvalitná divina nepotrebuje dlhú prípravu, stačí vám pár minút.

Minútky z diviny si môžete dať aj v reštaurácii, avšak cena jelenieho mäsa stúpla, a nezoženiete ho počas celého roka, viac menej počas sezóny, ktorá sa líši podľa loveného zvieraťa.

Minútky z jelenieho mäsa si pripravíte tak, že si jeleniu sviečkovú narežete na menšie kusy, trochu vyklepete rukou a ochutíte soľou a korením. K jeleniemu mäsu skvele pasuje červené víno a šípkový lekvár. Môžete si z neho spraviť omáčku. Keďže sa jedná o kvalitné mäso, postačí mu len pár minút na rozpálenej panvici alebo grile. Ako príloha sa hodia zemiaky.

Minútky z diviny

Teľacie mäso s ryžou

Teľacie mäso v rúre je ideálne na nedeľný obed. Teľacie mäso je zdravé a na tanieri ho nemávame až tak často. Do veľkého pekáča dáme na spodok cibuľu a mäso prešpikujeme cesnakom, a môžeme podliať aj červeným vínom. Ochutíme soľou a koreninami, a nezabudnime ani na olivový olej.

Niekto rád k mäsu priloží aj sušené hríby či koreňovú zeleninu. Mäso pečieme pomaly, a pred dokončením z výpeku ešte dorobíme omáčku. Podávame s ryžou.

Maďarská klobása – recept

Hoci pochádza z Maďarska, tento mäsový výrobok je na Slovensku veľmi obľúbený a prijali sme ho za svoj. Jej pikantnosť jej dodáva nezameniteľný ráz, a preto je skvelá na gril, pečená ale aj varená.

Chceli by ste si ju spraviť doma? Výroba domácej klobásy sa oplatí vo väčšom množstve, a výhoda je, že sa dá uskladniť a vydrží naozaj dlho. Keď si spočítate cenu klobásy za kg v obchode, určite sa vám domáca výroba oplatí.

Ale ako začať? V prvom rade potrebujete vedieť aké mäso sa hodí na klobásy. Jednoznačne bravčové. Čo budete potrebovať? (z tohto množstva vám vyjde približne 20 kusov klobás, záleží ale aj od dĺžky).

10 kg bravčového mäsa ( 7 kg pliecka a 3 kg bôčika bez kostí a kože)

100 g sladkej mletej papriky

50 g pálivej mletej papriky

50 g čierneho korenia

30 g mletej rasce

220 g soli

50 až 70 g prelisovaného cesnaku

1 l vody

Maďarská klobása – recept

Bravčové črevá

Najskôr si musíme pripraviť klobásovú zmes. Tú si pripravíme tak, že všetko mäso nakrájame na kocky, a na hrubo pomelieme. Pripravíme si veľký hrniec, do ktorého nalejeme vodu a posolíme. Keď voda začne vrieť pridáme mäso a koreniny a za stáleho miešania varíme asi hodinu. Počkáme kým zmes vychladne a začneme ju plniť cez plniť na klobásy do čriev, a robíme tak 20 až 25 cm dlhé klobásy po pároch. Môžeme ich cez noc nechať zaúdiť, klobásky budú chutiť ešte lepšie.

Sušené hovädzie mäso – recept

Každý milovník hovädzieho mäsa, potvrdí, že to sušené je skutočná delikatesa. Nepotrebuje už žiadne úpravy, môžete ho jesť ako snack alebo ako súčasť studených mís, či chlebíčkov. Mäso aj keď je sušené si zachováva väčšinu svojich vitamínov a proteínov, a bonusom je aj znížený podiel tuku.

Chceli by ste si ho pripraviť aj doma? Nie je to vôbec zložité, a potrebujete len pár ingrediencií.

Hovädzie mäso (odporúča sa stehno alebo falošná sviečková)

Soľ (približne 1 kg)

Korenie na obalenie (hodí sa sušený cesnak, údená paprika, sójová omáčka, kari podľa chuti)

Sušené hovädzie mäso – recept

A ostatné veci – uzatvárateľná nádoba, do ktorej sa mäso vojde celé, sterilná gáza a šnúrka na zavesenie.

Mäso najskôr musíte odblaniť a očistiť, ale musí zostať v kuse. Potom tento kus mäsa vložíme do nádoby, ktorá je naplnená soľou. Musí v nej byť ponorené celé. Vložíme na 3 dni do chladničky a keďže soľ pomaly vyťahuje z mäsa vodu, tú musíme odlievať. Po 3 dňoch mäso vytiahneme, poriadne umyjeme od prebytočnej soli a usušíme. Kus mäsa pretiahneme šnúrkou a zavesíme, mäso bude voľne visieť. Medzitým si pripravíme pastu z korenín, rovnomerne ňou potrieme mäso a omotáme gázou. Nesmie byť omotané príliš, aby nezačalo plesnieť.

Potom ho zavesíme a sušíme na tmavom a suchom mieste, môže to byť špajza alebo aj pivnica či garáž. Mäso po týždni sušenia skontrolujeme, a ak je stále príliš mäkké, sušíme ešte pár dní. Hotový kus sušeného hovädzieho vždy krájame pred servírovaním, inak ho skladujeme vcelku na chladnom a tmavom mieste.

Dobrú chuť!