You are currently viewing <strong>Kotol na podlahové kúrenie</strong>

Kotol na podlahové kúrenie

  • Post category:Tips
  • Reading time:4 mins read

Vykurovacia sezóna je tu, a mnohí ľudia sa právom obávajú o spotrebu plynu alebo elektrickej energie. Mnoho z nás má podlahové kúrenie zafixované ako niečo predražené a luxusné. No vôbec to tak nemusí byť. Keď je podlahové kúrenie bezproblémovo spravené a máte správne fungujúci kotol, podlahové kúrenie môže byť veľmi efektívne a príjemné. Teplo pod nohami je jemne sálavé, a viete si samozrejme nastaviť jeho intenzitu. Výhodou podlahového kúrenia je, že sa dá nainštalovať do každej miestnosti, a taktiež aj pod rôzne typy podláh.

Kotol

Elektrický kotol na podlahové kúrenie

Elektrické kotle sa na našom trhu vyskytujú pomerne krátko, nie sú tak zaužívané ako teplovodné. Oba druhy kotlov sú komfortné a pohodlné, avšak každý druh má svoje výhody aj nevýhody. Elektrické podlahové kúrenie pod plávajúcu podlahu je výhodné v tom, že neposkytuje teplo len podlahe, dokáže ho distribuovať aj do vzduchu, smerom k stenám a stropu miestnosti. Zmenu teploty pocítite takmer okamžite.

Určite vás zaujíma hlavne spotreba elektrického podlahového kúrenia. To sa samozrejme líši od kraja aj dodávateľa elektrickej energie, ale aj tarify (nízka tarifa v noci a vysoká cez deň), no v priemere môžeme počítať od 500 až do 1 000 eur za vykurovaciu sezónu. Hoci inštalácia elektrického kotla je finančne menej nákladná, vyššie sumy očakávajte pri nákladoch, za čo môže hlavne tohoročná inflácia a zdražovanie elektriny. Výhoda však je, že s elektrickým kotlom si tiež viete podlahové kúrenie presne regulovať, uberať a pridávať podľa potreby. Dá sa povedať, že elektrické podlahové kúrenie sa oplatí skôr v menších bytoch ako domoch.

Teplovodné podlahové kúrenie

Tento druh kúrenia je klasický a u nás sa používa už dlhé desaťročia. Vykurovanie funguje vďaka horúcej vode, ktorá prúdi v podlahe v rúrkach, ktoré môžu byť hliníkové, plastové alebo medené. Viete si zvoliť mokrý alebo suchý spôsob tohto vykurovania, viete aký je rozdiel? V oboch prípadoch rúrkami prúdi voda, pri mokrom spôsobe sa rúrky zakrývajú poterom z betónu, na ktorý sa nakoniec vylieva nivelačný poter na vyrovnanie, a nakoniec sa ukladá podlahová krytina.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: SKLADBA PODLAHY , VÝBER PLÁVAJÚCEJ PODLAHY , TIPY AKO ZARIADIŤ OBÝVAČKU

Pri suchom spôsobe je pokládka nielen lacnejšia, ale aj rýchlejšia a ekologickejšia. Nič sa nezalieva, iba sa na profilovú dosku položia teplorozvodné plechy, do ktorých sa upevnia rúrky. Na ne ide už len oddeľovacia fólia, a na koniec podlaha. Oba spôsoby teplovodného podlahového kúrenia sú vhodné aj do väčších domov, a tento spôsob vykurovania tiež ponúka možnosť pripojiť sa na energiu z obnoviteľných zdrojov (napríklad kotly na drevo, tepelné čerpadlá či solárne kolektory). Na rozdiel od elektrického kotla má teplovodný kotol vyššie vstupné náklady a zložitejšiu inštaláciu. Treba počítať aj s nutnosťou zabezpečiť si vlastné vodné čerpadlo, pokiaľ ho ešte nemáte.