You are currently viewing Ako vylepšiť vchodové dvere

Ako vylepšiť vchodové dvere

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Vchodové dvere plnia naraz viacero funkcií, a zároveň sú prvým a najviac používaním elementom pri vstupe a odchodu z domu. V prvom rade by mali vynikať funkčnosťou a spoľahlivosťou. Okrem bezpečnosti poskytujú aj tepelnú izoláciu, ale aj reprezentatívny vzhľad, ktorý ladí s celkovým dizajnom fasády. Vchodové dvere môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, z odolnej ocele, hliníka, dreva ale aj plastu. Vybrať si môžete z množstva farebných kombinácií, a dizajnov, napríklad s malým okienkom, či úplne hladké. Dôležité však je, aby vchodové dvere boli masívnejšie a pevnejšie ako klasické dvere interiérové, a aby mali bezpečnostný zámok.

Kľučky na dvere

Jedným zo spôsobov ako ozvláštniť bezpečnostné dvere sú kľučky. Vyberajte však s celkovým dôrazom na typ dverí, ale aj bezpečnostnú stránku. Jasné že k minimalistickým oceľovým dverám si nedáte retro ozdobnú kľučku. Na vchodové dvere sa hodia masívnejšie kovové kľučky, s dostatočne veľkým madlom, aby sa s ním pohodlne manipulovalo a zvládlo každodennú záťaž. Kovanie býva väčšinou z hliníka, pričom imituje nerez, takže kľučka pôsobí hladko a čisto. Je ošetrená aj proti korózii, pretože vonku býva kľučka vystavená všetkým druhom počasia. Môžete si vybrať z kľučiek, ktoré sa otvárajú naľavo alebo napravo. Čo sa týka bezpečnostnej stránky, určite by ste sa mali poradiť v predajni, a nevyberať len podľa estetickej stránky.

Klopadlo na dvere

Klopadlá na dvere

Klopadlá dnes už v podstate plnia len estetickú funkciu, na dvere nimi klope málokto. Na to mávame už zvyčajne zvonček. Klopadlo však môže veľmi pekne oživiť vaše vchodové dvere, najmä tie drevené, alebo dvere s vidieckym nádychom. Ale nemusíte sa obávať, aj na moderné vchodové dvere viete nájsť vhodný model klopadla. Napríklad také s jednoduchým dizajnom z leštenej mosadze. Klopadlá okrem toho nájdete aj retro, také ktoré vyzerajú, že sa používali už celé generácie. Ak túžite po luxuse, ktorý by vašu návštevu ohromil už od dverí, zaobstarajte si masívne mosadzné klopadlo s podobizňou hlavy leva v zlatej farbe. Kde umiestniť klopadlo? Väčšinou býva umiestnené v strede dverí, približne na úrovni očí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Moderné posuvné dvere , Stôl do malej kuchyne , Ako zariadiť obývačku

Okrasné závesy na dvere

Možno ste to nevedeli, ale vchodové dvere si okrem kľučiek a klopadiel môžete vylepšiť aj okrasnými pántmi a závesmi. Len si dajte pozor, aby toho nebolo na dverách zbytočne veľa. Dvere s kovanou kľučkou, klopadlom a pántmi pôsobia vkusne len ak sú zladené do jedného štýlu a farby. Vo všeobecnosti viac ozdobnosti znesú dvere vo vidieckom či luxusnom štýle, zatiaľ čo na minimalistické kovové dvere na modernej novostavbe stačí aj jeden detail v podobe výraznej kľučky. Ozdobné kovania v podobe pántov sa umiestňujú do rohu dverí, no a ozdobný záves sa zavesí nad dvere z vonkajšej strany. No treba si dať pozor, aby nebránil v pohybe. Preto sa okraje závesu zachytia na oboch stranách dverí, aby sa zabezpečil jednoduchý prechod cez dvere. Závesy bývajú buď z odolných látok vhodných do exteriéru, alebo z rôznych korálok či retiazok, na výber máte mnoho prevedení.