You are currently viewing <strong>Typy podlahy</strong>

Typy podlahy

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Podlahy vyberáme nielen podľa ceny a vzhľadu, ale najmä jej vlastností. A teda či je dostatočne odolná, či jej nevadí voda, prípadne či na ňu môžeme položiť ťažký nábytok. Tiež si rozmyslite aj to, či pod podlahu chcete napríklad podlahové kúrenie. To všetko zohráva rolu pri výbere. Zrejme nikde nenájdete rovnaký typ podláh v celom dome. Kúpeľňa potrebuje najmä podlahu odolnú voči vode, no a v spálni zase podlahu, ktorá zvládne nápor veľkých skríň. Je asi jednoduchšie klásť podlahu od nuly, ako rekonštruovať starú, no nič nie je nemožné. Dnes sa pozrieme na tieto úžasné štyri typy podláh.

Drevená podlaha

Drevená podlaha je krásna a tradičná. Máme ju v domoch už celé storočia, a stále má svoje čaro. Dokonca aj ako starne, a začne vŕzgať, zo svojho čara nič nestráca. No málokto chce doma starú vŕzgajúcu podlahu, preto aj v starších domoch ju ľudia menia za niečo nové. Nové generácie drevených podláh pôsobia oveľa modernejšie a sú aj veľmi odolné. Hodia sa tak aj do mestských interiérov. Kvalitná drevená podlaha vám vydrží desaťročia. Hodí sa najmä do obývačky, detskej či spálne. Do kuchyne a kúpeľne si vyberte radšej niečo iné. Je do istej miery síce odolná voči vode, no dlhodobá vlhkosť jej nerobí dobre. Drevenú podlahu tiež nájdete v mnohých farbených vyhotoveniach, a vyrába sa väčšinou z buka či duba, no nájdete aj luxusné prevedenia ako mahagón a podobne. Jej nevýhodou môže byť vyššia cena.

KLADENIE PODLAHY

Kvalitné laminátové podlahy

Keď hľadáte kompromis medzi dobrou kvalitou aj dobrou cenou, zvoľte laminátovú podlahu. Tie najlacnejšie stoja niekde od 8 eur za meter 2, ale špeciálne upravený laminát napríklad s imitáciou mramoru vás môže vyjsť až do 45 eur za meter 2. Laminátová podlaha je vlastne plávajúca podlaha vyrobená zo špeciálnej laminátovej a ochrannej vrstvy, ktorá sa kladie ako parkety štýlom click – in, vďaka čomu máte možnosť dať si pod ňu aj podlahové kúrenie. Táto podlaha síce nemá rada vodu, no na trhu nájdete aj upravené, kvalitné vodeodolné laminátové podlahy, ktoré síce stoja viac ako tie klasické, ale sú skutočne odolné. Navyše, laminát znesie aj zaťaženie nábytkom, a ako bonus – nájdete ho v desiatkach rôznych dekoroch a úpravách. Napríklad imitácia mramoru, dreva, v matnom či lesklom prevedení. Laminátové podlahy si môžete vyskladať podľa preferencií do každej miestnosti v byte.

Keramické podlahy

Keramická dlažba splní všetky vaše predstavy o univerzálnej a kvalitnej podlahe. Táto dlažba je podobná laminátovej, avšak samotná keramika je prírodného pôvodu. Samozrejme vo finálnej úprave je obohatená o dekoračné a ochranné vrstvy. Naozaj si je z čoho vyberať, nájdete tu takisto prevedenia mramoru, ale aj dreva vo vysoko lesklých aj matných tónoch. U nás je keramická dlažba známejšia skôr z exteriérov, zvykla sa pokladať na terasách a okolo bazénov. Posledné roky si však našla miesto aj v moderných a luxusných interiéroch. Je veľmi odolná voči vode a poveternostným podmienkam, no keramická dlažba vo vnútri musí spĺňať ešte jednu – záťažovú podmienku. Nebýva to pravidlom, preto si pred kúpou overte či táto dlažba zvládne aj záťaž nábytkom. Existuje totiž niekoľko druhov keramickej podlahy,  tie odolnejšie sú samozrejme aj drahšie. Taktiež sa pod ňu dá dať podlahové kúrenie, čo oceníte najmä v kúpeľni. Keramická podlaha je skutočným závanom luxusu, a ľahko sa čistí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: PLÁVAJÚCA PODLAHA , PODLAHY DO DOMU , AKO KLÁSŤ PLÁVAJÚCU PODLAHU

Najlacnejšie PVC podlahy

Ak hľadáte skutočne niečo lacné, čo vám bude pár rokov slúžiť a bude pekne vyzerať, poobzerajte sa po PVC podlahách. Dnes už nájdete na trhu skutočne veľké množstvo PVC podláh, s nepreberným množstvom vzorov, motívov a imitácií. Medzi nesporné výhody tejto podlahy patrí jednoznačne cena, a hoci sa jedná o PVC plast, je odolný a dlho vydrží. Navyše PVC podlahy sú hygienické, ľahko ich vyčistíte a preto sú ideálne aj do interiéru s malými deťmi či zvieratami. Existujú klasické PVC podlahy, ktoré zvládnu aj relatívne vlhko napríklad v kúpeľni, a záťažové PVC podlahy, na ktoré sa nemusíte báť položiť aj masívny nábytok. Na rozdiel od keramických podláh aj dobre tlmia hluk a prekvapivo, aj PVC podlahy sú vhodné na podlahové kúrenie, ak majú požadovanú hrúbku. Pri PVC podlahách skutočne platí – kvalita za skvelú cenu.