V niektorých domácnostiach majú ľudia spojenú jedáleň s kuchyňou, a v iných aj s obývačkou. Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Pokiaľ máte jedálenský kút v kuchyni, máte všetko poruke, no zároveň môže miestnosť pôsobiť trochu stiestnene. Preto je lepšie vyberať menší jedálenský stôl, za ktorý sa zmestia maximálne 4 ľudia. Veľká jedáleň s obývačkou vám poskytne veľa otvoreného priestoru, a dáva príležitosť sa s ním dizajnovo pohrať. Môžete zvoliť veľký jedálenský stôl, ktorý bude pôsobiť ako umelecký kus v strede miestnosti a usadí aj viac ako 6 hostí. Nevýhodou spojenej kuchyne s obývačkou môže byť že všetky pachy a hluk z varenia prechádzajú aj do obývačky.
Masívny drevený jedálenský stôl
V každej veľkej jedálni sa bude vynímať tento drevený krásavec. Aby vynikol, potrebujete mať viac priestoru. Ideálne je, ak sa spojí obývačka, jedáleň a kuchyňa do jedného celku, a ešte aj s výhľadom na terasu. Dopadajúce slnečné lúče na sklonku dňa dodajú drevu nádhernú žiaru. Drevený stôl sa vyrába z dubového alebo bukového dreva, ale nájdete aj vzácne drevá ako jaseň, eben či mahagón.
Každý drevený stôl je originál, pretože drevo je prírodný materiál, a tak má nielen funkčnú, ale aj umeleckú hodnotu. K drevenému masívnemu stolu vyberajte drevené stoličky. Nemusia byť síce z rovnakej sady, no aspoň z podobného typu dreva. Plastové alebo kovové stoličky s masívnym dreveným stolom pôsobia skutočne nevkusne.
Dizajnové jedálenské stoly
Dizajnové stoly môžu byť menšie aj väčšie, na veľkosti ani tvare nezáleží. Hoci práve tvar je to, čo ich odlišuje od ostatných. Môžu byť oválne, štvorcové alebo obdĺžnikové, s rôznymi typmi nožičiek. Dizajnový stôl môže vyzerať aj ako na sebe poukladané škatule alebo mať futuristické tvary.
Vyrobený môže byť z dreva, skla, kovu alebo j kombinácii týchto materiálov. Takýto stôl najlepšie vynikne vo väčšej, moderne ladenej jedálni. Rozmýšľate nad stoličkami? Tie by mali byť z jedného setu, je ťažké nájsť podobne ladené stoličky, keďže každý dizajnový stôl je veľmi unikátny kúsok.
Provensálsky jedálenský stôl
Provensálsky štýl vonia vidiekom a levanduľou. Pochádza z Francúzska, no popularitu si u nás získal už pred desaťročím, a stále sa drží v rebríčku obľúbenosti na prvých miestach. Celý tento štýl sa vyznačuje prírodnými materiálmi, drevom, bielou, béžovou, bledofialovou, bledomodrou a bledozelenou farbou. Ak máte aj menšiu kuchyňu, môžete si ju celú zladiť do provensálskeho štýlu, a bude pôsobiť príjemne a útulne.
K takejto kuchyni sa priam žiada nejaký centrálny prvok, a ten môže byť práve v podobe dreveného stola natretého na bielo, s jemnou patinou. K tomu už len doladiť drevené stoličky, na stôl dať provensálsky ladený obrus a kyticu sušenej levandule, a uvidíte, že kuchyňa sa stane vaším najobľúbenejším miestom v dome.
Sklenený stôl
Sklenený stôl pôsobí ako zo sci fi filmu. Tento stôl môžete vo väčšej verzii použiť aj ako jedálenský stôl (sklo by však malo byť masívnejšie) alebo aj ako konferenčný stolík. Sklený stôl sa skvele vyníma v moderne alebo minimalisticky ladenom interiéri, a to hlavne v spojenej jedálenskej časti s obývačkou. Pôsobí tak vzdušne, ako by sa vznášal.
Nemusíte sa báť, sklo je zabezpečené udrží celé stolovanie bez problémov. Keď už si zaobstaráte takýto stôl, najväčšou výzvou bývajú stoličky. Určite vyberajte stoličky v podobnom štýle, často krát dostanete aj sadu sklenený stôl a stoličky s kovovou výstužou a plastom, ktorý vyzerá na nerozoznanie od pravého skla. Kov a sklo skrátka idú dokopy.