You are currently viewing Ako schudnúť z brucha po 50

Ako schudnúť z brucha po 50

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Chudnutie. Večná téma skoro všetkých žien. Len málo je tých vyvolených, ktoré si po celý život udržiavajú štíhlu postavu ako v 20tke. Rýchly metabolizmus, genetika? Bohužiaľ väčšina žien také šťastie nemá. Okolo menopauzy sa na ne kilá začnú lepiť aj z vody – ako sa hovorí. Hlavne v oblasti bruška, kde priberanie býva najnebezpečnejšie. Prečo? Pretože tuk nahromadený v okolí brucha má za následok väčšinu civilizačných ochorení ako je napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak či cholesterol. Dnes si povieme na čo sa zamerať, keď chcete schudnúť z oblasti brucha po 50tke.

Diétny jedálniček

Bohužiaľ, bez zmeny stravovania to nepôjde. Chudnutie sa riadi jednoduchou rovnicou v každom veku – znížiť príjem a zvýšiť výdaj. Ten príjem by mal okrem toho pozostávať aspoň z 80% zdravých potravín. Špeciálne vo vyššom veku sa tuk okolo bruška rozpúšťa ťažšie – je to preto, že metabolizmus sa spomaľuje, svoju úlohu v tom hrajú aj ženské hormóny ako estrogén a progesterón. Ale spať k jedlu! Treba sa vzdať rafinovaného cukru v akejkoľvek forme (sladkosti, koláče, sladené limonády, skrátka všetko „umelé“), ale aj sacharidov v džúsoch, pečive či prílohách (aspoň na čas sa treba vzdať ryži, zemiakov a cestovín).

Zabudnúť treba aj na všetko vyprážané a spracované, ako sú hotové jedlá a konzervy. Čo teda jesť? Základ by mala tvoriť zelenina (pozor na sladké druhy ako spomínané zemiaky, mrkva či kukurica) v akejkoľvek forme. Nemusíte jesť len šaláty, je toľko možností – zelenina na pare, na olivovom oleji, zapekaná a podobne. Ďalej zdravé tuky – to znamená ryby, chudé mäsá, steaky a vajíčka. Ovocie len málo, a hlavne čerstvé, nie v podobe štiav. Dopriať si môžete aj kyslomliečne výrobky, kvalitné syry, orechy a z príloh napríklad quinoa, a strukoviny. Samozrejme , všetko s mierou a nejesť už večer.

Plán na dietu

Pravidelný pohyb

Nepôjde to ani bez pravidelného pohybu! Ráta sa tam všetko, čo vás baví. Samozrejme, ideálne by to mala byť nejaká kardio aktivita. Môže sa jednať o svižnú chôdzu, ľahký beh, cvičenie v posilňovni, plávanie, turistiku, skrátka každý pohyb sa počíta! Pohyb by sa mal stať súčasťou vášho života aspoň 3 krát do týždňa po dobu 30 minút, ideálne ak si zacvičíte každý druhý deň. Veľmi dobrá pre staršie ročníky je aj joga a pilates.

Môžete to striedať tak, že si jeden deň dáte rýchlu prechádzku, a druhý deň si zacvičíte jogu. Pozor však na zranenia! Ak so športom len začínate, radšej na to choďte pomaly, a dbajte na rady lekára a trénera. Nerobte nič nasilu. Na internete dnes môžete nájsť veľké množstvo video návodov, ako začať napríklad s jogou či pilatesom. Tieto cvičenia sú veľmi vhodné popri kardio aktivitách, pretože počas kardia spálite tuk, no a s pilatesom si spevníte takzvané jadro , čo je oblasť bruška a chrbtice, čo je nielen dobré na chudnutie, ale je to aj prevencia proti rôznym zraneniam. Popri brušku sa určite zamerajte aj na chrbticu, lebo pevný a zdravý chrbát vás podrží aj vo vyššom veku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: AKO SCHUDNÚŤ Z BRUCHA BEZ CVIČENIA? , KTORÁ FARBA NA VLASY OMLADZUJE?

Čaj na chudnutie z brucha

Chudnutie ešte môžete podporiť viacerými spôsobmi. Napríklad chodením do sauny, na masáže ale rôznymi čajmi či liekmi. Pozor! Lieky na chudnutie z brucha by vám mal predpísať lekár, a ten to spraví až vo vyššom štádiu obezity. Samotné lieky sú len podpora, gro spočíva v strave a v pohybe. Okrem toho, v lekárni môžete nájsť aj rôzne voľnopredajné výživové doplnky, vitamíny a čaje, ktoré deklarujú, že vedia pomôcť schudnúť. Pravda to do istej miery je, avšak ani ten najdrahší vitamín za vás neschudne pokiaľ sa budete prejedať a sedieť na gauči. Ideálna je kombinácia všetkých faktorov, vtedy je úspech zaručený.

Tieto prípravky a chudnutie často obsahujú rôzne výťažky z čili, zelenej kávy a byliniek. Tak isto aj čaje na chudnutie obsahujú rôzne detoxikačné a odvodňujúce byliny (napríklad zázvor, sušenú petržlenovú vňať, listy púpavy a podobne), ktoré majú odľahčujúci efekt.

Jedno je ale isté, chudnutie z brucha po 50tke je beh na dlhé trate, a prvé výsledky budete vidieť po 2 mesiacoch. Schudnutie z brucha je však dôležité aj so zdravotného hľadiska, preto neváhajte a začnite so zdravým životným štýlom ešte dnes.