Každá žena túži po dlhých a hustých vlasoch. No bohužiaľ nie každá ich má geneticky dané. V taktom prípade si treba pomôcť správnou výživou, starostlivosťou a pravidelnými návštevami u kaderníka. Pamätajte si, krása vlasov vychádza prevažne z vnútra, šampóny a kozmetická starostlivosť je už len čerešničkou na torte. Dnes si povieme všetko potrebné, čo by sme mali vedieť o výžive vlasov.
Najlepšie vitamíny na vlasy
Na úvod si povedzme aj niečo o zdravej výžive. Zbytočne budete brať vitamíny, ak zanedbávate pitný režim a spánok. Potreba spánku pre dospelého človeka je rovnako dôležitá ako potreba výživy. Cez deň by ste si mali dopriať aspoň 6 hodín kvalitného spánku, no nikdy nie viac ako 8. Nie nadarmo sa hovorí, vyspať sa do ružova. Zistite, aká je optimálna dĺžka spánku, aby ste si cez noc poriadne oddýchli a načerpali novú energiu.
Ďalšou ingredienciou krásy je voda. Znie to tak jednoducho…Na Slovensku máme také šťastie ako nie každý. Kvalitná pitná voda nám tečie priamo z kohútikov. Pitný režim by sme mali udržiavať v stave aspoň 2 litre čistej vody denne.
Kľúčovou živinou pre rast vlasov je zinok, ktorý nájdeme v morských plodoch ako ustrice a kraby, v červenom mäse a hydine, v strukovinách a hubách. Ďalej potrebujeme aj horčík, draslík, fosfor, selén, železo, vápnik a sodík. Ďalším dôležitým vitamínom pre zdravie vlasov je biotín (vitamín B7), ktorý nájdeme špeciálne vo vaječných žĺtkoch, sóji, orechoch a semenách, rybách a mlieku. Ak máme pestrú a vyváženú stravu, mali by sme mať týchto vitamínov dostatok, no ak vás trápia skutočne zničené vlasy, môžete si doplniť tieto živiny v podobe vitamínových doplnkov. V lekárni nájdete bohatý výber.
Čo pomáha na suché vlasy?
V posledných rokoch ste pravdepodobne v správach už viackrát počuli o úžasných výhodách práškového kolagénu, a určite ste o tom čítali aj na internete. Kolagén tvorí približne tretinu všetkých bielkovín v tele, a pomáha vytvárať spojivové tkanivá, ako sú kosti, väzy, koža, šľachy a časť očí a zubov. Kolagén posilňuje kosti, vlasy a nechty, udržiava kĺby zdravé a dodáva pokožke elasticitu. Pri suchých a lámavých vlasoch sa ho oplatí vyskúšať. Pozitívne účinky uvidíte nielen na vlasoch, ale aj pleti a nechtoch.
Pri suchých vlasoch treba zlepšiť aj domácu starostlivosť o vlasy. Zamerajte sa na kvalitné šampóny, avšak neumývajte si vlasy viac ako 2 x do týždňa. Okrem toho, aspoň raz do týždňa si spravte domácu masku na vlasy, nechajte pôsobiť aspoň hodinku a zmyte. Do domácej masky môžete použiť kokosový, olivový, agranový alebo avokádový olej. A môžete do nej primiešať aj vaječný žĺtok. Mimochodom, počuli ste už o tom, že aj majonéza sa dá použiť ako skvelá maska na vlasy? Pokiaľ sa jedná o poctivú majonézu zo žĺtkov a oleja, stojí to za vyskúšanie.
Suché lupiny vo vlasoch
Pokiaľ máte viditeľné lupiny vo vlasoch, a trápia vás už dlhšiu dobu, určite je dobré objednať sa k dermatologičke, môže sa totiž jednať o rôzne kožné ochorenia, a často krát sú potrebné aj lieky. Za vznik lupín môže zápal kože, ktorý navyše aj svrbí. Mnoho krát sa ukrýva za lupinami premnožená kvasinka rodu Malassezia furfur, ktorá sa ale za normálnych okolností na pokožke hlavy nachádza, no pri jej premnožení prichádzajú problémy. Vedeli ste, že za lupinami sa môže skrývať aj prílišný stres či hormonálne zmeny?
Pri prvých problémoch si kúpte v lekárni špeciálne šampóny na lupiny, a na určitý čas za vzdajte stylingových prípravkov ako laky, gély či peny na vlasy a aj nadmernému fénovaniu. Tušili ste, že si môžete pomôcť aj domácim receptom? Áno, jablčný ocot na vlasy je hotový poklad. Jablčný ocot je protizápalový a má antimykotický účinok, takže si s lupinami hravo poradí. Môžete ho použiť na záverečné oplachovanie – deci octu zmiešajte s 3 litrami vlažnej vody, po opláchnutí nezmývajte. Alebo si do decovej striekacej fľašky pridajte 4 polievkovú lyžicu octu a vlažnú vodu, pričom týmto roztokom si môžete vlasy prestriekať aj každý deň.